5 praktycznych rad jak przesadzać rośliny

Zbliża się wiosna i zastawiasz się jak przesadzać rośliny? 5 praktycznych rad jak prawidłowo przesadzać rośliny i na co zwracać uwagę przy ich przesadzaniu!

Jak przesadzać rośliny doniczkowe!

Jeśli masz w domu choć jedną doniczkę z rośliną to prędzej czy później zaczniesz się zastawiać czy trzeba ją już przesadzić. Przesadzanie roślin nie jest trudne. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które sprawią, że zrobić to dobrze, a roślina będzie miała odpowiednie warunki do dalszego wzrostu. Pisałam Ci już na co zwracać uwagę przy zakupie roślin, a także jak je podlewać. Teraz czas na przesadzanie!

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?
Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Kiedy przesadzamy?

Są różne szkoły przesadzania roślin. Kiedyś utarło się, że rośliny przesadza się tylko wiosną. Ja kupuję rośliny cały rok i zazwyczaj przesadzam je po zakupi. Nie chce by rosły w produkcyjnej ziemi, która im zwykle nie służy, a także w której często znajdują się różne bonusy w postaci chorób lub szkodników. Zimą nie przesadzam roślin, które są w fazie spoczynku, ani tych, które tego nie potrzebują. Rośliny przesadzam mniej więcej co rok lub 2 lata, w zależności od tego jak intensywnie rosną. Jeśli korzenie wychodzą im z doniczek, roślina słabo rośnie, ma mniejsze liście to to najwyższy czas na przesadzanie! Nie przesadzaj roślin dużych i starych, bo można je łatwo uszkodzić. Z dużej rośliny wymień 2 cm górnej warstwy ziemi na nową i zadbaj o jej odpowiednie nawożenie.

Odpowiednia ziemia

Dla roślin domowych wybierz odpowiednią ziemię. Na pewno nie nadaje się do tego ziemia z Twojego ogrodu. Nie wiesz jakie ma ph. Zapewne jest w niej sporo nasion chwastów, a także jest domem szkodników i różnych chorób. Taka ziemia ogrodowa jest też bardzo zbita i ciężka. Dla wielu roślin wybór odpowiedniego podłoża jest bardzo istotny. Choć jest i sporo takich, które rosną praktycznie we wszystkim i dla których ziemia uniwersalna będzie dobra. Kupując ziemię pomyśl o tym jakie rośliny chcesz przesadzać i dobierz odpowiednią zwracając uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Sprawdź jakie wymagania glebowe ma dana roślina i dobierz odpowiednią ziemię. Inną ziemię wybierz dla kaktusów, inną dla storczyka czy draceny. Ziemię można rozluźnić mieszając ją z perlitem (coraz więcej mieszanek ziemi ma go już w sobie), dzięki temu ziemia będzie bardziej przepuszczalna, a korzenie rośliny dotlenione.

Przesadzanie roślin: od lewej perlit, ziemia, keramzyt
Przesadzanie roślin: od lewej perlit, ziemia, keramzyt

Jak przesadzać?

Roślinę podlej przed przesadzeniem, dzięki temu łatwiej będzie Ci ją wyciągnąć z doniczki. Usuń starą ziemię i drenaż. Nigdy nie zostawiaj starej ziemi. Sprawdź stan korzeni i usuń te, które są w złym stanie. Na spód doniczki daj warstwę drenażu. Ja polecam najbardziej keramzyt. Dobrze sprawdzą się również kamienie. Możesz też użyć starych potłuczonych doniczek glinianych. Dzięki drenażowi nadmiar wody będzie się trzymał w dole doniczki, a roślina będzie odpowiednio dotleniona. Drenaż posyp warstwą ziemi i ułóż na ziemi roślinę.

Zasadź ją na takiej samej wysokości jak poprzednio rosła. Jeśli posadzisz ją zbyt głęboko łodyga może zgnić. Pamiętaj, że korzenie rośliny powinny być skierowane do dołu doniczki. Po zasypaniu ziemią możesz delikatnie podciągnąć roślinę do góry, wtedy korzenie się „wyprostują ku dołowi”. Nie ugniataj bardzo mocno ziemi i zostaw trochę luzu od góry w doniczce (ok. 1 cm).

Jeśli chcesz, aby Twoja roślina wspinała się po podporze (palik drabinka) to umieść ją w doniczce zasyp drenażem i odrobiną ziemi. Dopiero po wsadzeniu podpory umieść roślinę wokół podpory. Nigdy nie wbijaj podpory na siłę w gotową doniczkę, bo w ten sposób możesz zniszczyć korzenie.

Odpowiednia doniczka

Roślinę przesadzamy do doniczki większej o ok. 2 cm. Nie przesadzamy małej rośliny do ogromnej donicy, bo to pobudza ją do rozrostu korzeni, a nie liści. Doniczka powinna mieć na dole duże otwory, które umożliwiają opływ nadmiaru wody z doniczki. Nie sadzimy rośliny bezpośrednio w porcelanowych doniczkach bez dziurek – te traktujemy jako osłonkę, a samą roślinę sadzimy w plastikowej doniczce produkcyjnej, plastikowym kubku, czy kubku po jogurcie, który wkładamy do ozdobnej doniczki. Bezpośrednio rośliny możesz posadzić w gliniastych i terakotowych doniczkach, które odprowadzają nadmiar wody odparowując wilgoć z doniczki.

Doniczka gliniana po lewej i produkcyjna po prawej
Doniczka gliniana po lewej i produkcyjna po prawej

Pielęgnacja po przesadzeniu

Po przesadzeniu rośliny daj jej chwilę na regenerację. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, ale ogranicz nawożenie. Nowa ziemia dostarczy roślinie niezbędne składniki. Wybierając ziemię zwróć również uwagę na to, czy nie ma ona w sobie długo działającego nawozu. Jeśli tak to pamiętaj żeby przez ten czas dodatkowo jej nie nawozić (może to być nawet pół roku)!

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Rośliny Magdy
    19 czerwca 2020

    Ciekawe wskazówki, które muszę uwzględnić przy przesadzaniu swoich roślin domowych. Dzięki wielkie 🙂

Poprzedni
Planer marzec 2020 – do druku za darmo
5 praktycznych rad jak przesadzać rośliny