Nauka liczenia dla dzieci w formie zabawy

Nauka liczenia dla dzieci nie musi być trudna i nudna. Naucz dziecko liczyć wykorzystując do tego gry i zabawy. Odkryj, że nauka liczenia dla dzieci może być świetną zabawą!

Jak nauczyć dziecko liczyć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta i w dużym stopniu zależy od dziecka. Są dzieci, które same uczą się liczyć i nagle z dnia na dzień znają wszystkie liczby i cyfry. Są takie, które uczą się szybko i szybko zapamiętują cyfry. Są też takie, którym ich nauka sprawia trochę problemów, a pokazywanie i utrwalanie cyfr nie daje szybkich efektów.

W takim przypadku warto klasyczną naukę zamienić w zabawę. Taka forma nauki jest dużo bardziej atrakcyjna dla dzieci. Dzieci nie czują, że się uczą, a dzięki temu nie odczuwają również presji. Naukę poprzez zabawę można stworzyć na wiele sposobów, dlatego można dostosować do umiejętności i zainteresowań dziecka. Szybko odkryjecie, że matematyka jest wokół nas i można się nią bawić wszędzie odkrywając przy tym, że nauka liczenia może być fajna!

Jak uczyć dziecko liczenia w formie zabawy?

  • liczcie kroki podczas spacerów,
  • liczcie schody podczas wchodzenia po nich,
  • szukajcie cyfr na rejestracjach,
  • odkrywajcie numery domów,
  • bawcie się w poszukiwania: znajdź 2 czerwone samochody.

Co można wykorzystać do nauki liczenia?

  • gry planszowe,
  • puzzle,
  • książki,
  • układanki matematyczne,
  • klocki, które można liczyć, układać z nich matematyczne wieże,
  • małe figurki i kolekcje ulubionych rzeczy, które można segregować do miseczek, liczyć.

Pomysły na matematyczne zabawy, które zrobisz w domu

  1. Wykorzystaj miseczki i makaron kokardki. Do każdej miseczki włóż karteczkę z cyfrą. Zadaniem dziecka jest nałożenie łyżeczką lub szczypcami danej liczby kokardek.
  2. Wykorzystaj kreatywne pompony, słomkę i miseczki. Przygotuj pompony w różnych kolorach i ilościach. Zadaniem dziecka jest posegregowanie ich do miseczek. Dziecko przenosi pompony za pomocą rurki (to dodatkowo ćwiczenie logopedyczne). Na końcu liczmy ile jest pomponów w danym kolorze.
  3. Wykorzystać klocki Lego lub Duplo i stwórz schody. zacznij je budować od 1 klocka i twórz kolejne schody z większej ilości. Licz z dzieckiem ile klocków jest potrzebnych do zabawy.

Oprócz wielu gier i zabaw, które możecie przygotować w domu do nauki liczenia możecie wykorzystać również gry, puzzle i książki, których zdecydowanie nie brakuje na rynku wydawniczym. Choć wybór jest ogromny to w naszym domu zdecydowanie najwięcej mamy gier edukacyjnych od Kapitana Nauki. Dlaczego? Te gry są z nami odkąd moje dzieci były maluchami. Tak naprawdę, gdy potrzebuję czegoś nowego zaczynam od przeglądania nowości w sklepie Kapitan Nauka. I zawsze znajdę tam to czego potrzebujemy. Moje dzieci bardzo lubią Kapitana Naukę, bo tworzy on produkty, które doskonale wpisują się w naukę poprzez zabawę. Gry są przemyślane, wciągające i zaskakujące. Ćwiczenia są ciekawe dla dzieci, a ja jako grafik doceniam ich piękne ilustracje i przemyślany skład.

Razem z Kapitanem Nauką Wasze dzieci mogą uczyć się pisać, czytać, liczyć, a także mnożyć. Ja pozostaje dziś w tematyce liczenia, więc pokażę Wam 4 takie, które pomogą Wam zamienić naukę liczenia w dobrą zabawę!

Poznaję liczby – Książka i puzzle edukacyjne

Zaczynamy od nauki liczenia. W tym pomogą nam puzzle Poznaję liczby. W zestawie znajdziecie matematyczne puzzle, które można układać na 2 sposoby. Dzięki liczbom układając je dziecko uczy się liczenia od 1 do 10. Liczyć można też zwierzaki i kropki. Na samym końcu czeka na Was zagadka i ukryte liczby do odnalezienia. W pudełku znajdziecie również książeczkę z pomysłami na matematyczne zabawy z puzzlami, ale także matematyczne zadania do rozwiązania.

Liczby – Piszę i zmazuję

Po nauce liter w formie puzzli spróbujcie nauki pisania. Pomocne w tym będą suchościeralne karty do nauki i zabawy. To doskonałe ćwiczenia sprawności ręki i grafomotoryki. Zaletą tych kart i zadań jest to, że dzieci mogą rozwiązywać je wielokrotnie. Na kartach dzieci znajdą naukę pisania licz. Pomocne będą strzałki, które podpowiadają prawidłowy kierunek pisania. Nie zabrakło również zadań matematycznych.

Potwory Głodomory – matematyczna gra

Potwory Głodomory to matematyczna gra, której bohaterami są sympatyczne potwory, które mają niekończący się apetyt! Zadaniem dzieci jest nakarmienie ich odpowiednią ilością pysznych smakołyków, ale nie tylko! Dzieci muszą dokładnie przyjrzeć się potworkom i policzyć ich nogi, ręce czy głowy. Gra uczy nie tylko liczenia, ale także spostrzegawczości i logicznego myślenia. Można w nią grać na 3 sposoby, ale jestem pewna, że sami wymyślicie jej kolejne warianty.

Licz dobrze, bobrze

Do kolejne matematycznej zabawy zapraszają Was bobry. Dzieci pomogą im układać tamę. Gra przypomina trochę tetrisa, które pewnie pamiętacie z dzieciństwa. Jestem zachwycona tym pomysłem na grę! Uczy ona nie tylko liczenia, ale także pomysłowości i kreatywności. Budując tamę dzieci uczą się liczyć, ale także uczą się wytrwałości i dążenia do celu.

Kreatywnej zabawy!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy z Kapitan Nauka.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Jesienne pieczątki z ziemniaka
Nauka liczenia dla dzieci w formie zabawy