Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Jakie są pierwsze objawy ciąży, jak je rozpoznać i czy można je przegapić? Poranne mdłości, brak miesiączki, czy tkliwe piersi mogą być pierwszymi wczesnymi oznakami ciąży. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się czy jesteś w ciąży?

Brak miesiączki, czy to ciąża?

Brak miesiączki często bywa pierwszym sygnałem dla nas kobiet, że możemy być w ciąży. Brak okresu nie jest jednak jednoznaczny z ciążą. Jego powodów może być wiele. Silny stres, nadmierna aktywność fizyczna, zmiany hormonalne czy przemęczenie mogą sprawić, że okres nam się spóźnia, albo przestajemy miesiączkować. Jednak gdy trafi nam się taki miesiąc, w którym w spodziewanym okresie miesiączka nie pojawia się to powinnyśmy sprawdzić czy jesteśmy w ciąży. Najprostszym sposobem jest wykonanie testu ciążowego, który możecie kupić w każdej aptece. Są trzy rodzaje testów: płytkowy, strumieniowy, paskowy. Najbardziej popularne są dwa pierwsze. Test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Jeśli wykonasz go wcześniej może być niewiarygodny. Negatywny test wcale nie musi oznaczać, że nie jesteś w ciąży. Warto go powtórzyć po kilku dniach i sprawdzić ponownie wynik.

Zamiast testu ciążowego możesz zrobić badanie krwi. Poziom hormonu beta-hCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej da odpowiedź czy jesteś w ciąży, ponieważ jej poziom znacząco wzrasta na początku ciąży.

Ginekolog potwierdzi ciąże

Pozytywny test ciążowy albo wysoki poziom bety często sprawia, że mamy ochotę udać się następnego dnia do ginekologa żeby potwierdzić naszą ciążę. Najlepiej jednak wybrać się na wizytę pomiędzy 6, a 8 tygodniem ciąży, czyli około 2 tygodnie po spodziewanej miesiączce. W 4 tygodniu ciąży na USG widać wyłącznie pęcherzyk ciążowy, a już 2 tygodnie później będziemy mogli zobaczyć pracę serduszka zarodka i potwierdzić, że ciąga rozwija się na tym etapie prawidłowo.

Podczas wizyty ginekolog zleci Ci również pierwsze badania, a także wskaże suplementy, które należy przyjmować w ciąży. Jednym z nich będzie kwas foliowy, który ma wpływ na prawidłowy rozwój narządów dziecka. Jego suplementację warto rozpocząć przed planowaną ciążą, ale jeśli tego nie zrobiłaś otrzymasz odpowiednie wskazówki jak i do kiedy warto go suplementować w ciąży.

Twoje ciało daje znać, że jesteś w ciąży!

Nie tylko testy i wizyta u ginekologa, ale również nasze ciało pokazuje, że zachodzą w nim jakieś zmiany. Tkliwe piersi są często pierwszym z nich! We wczesnym etapie ciąży u kobiet (oczywiście nie wszystkich) zamiast miesiączki może pojawić się plamienie implantacyjne. Bywa ono czasami mylone z okresem, bo pojawia się w podobnym czasie. Jest jednak bardziej skąpe i często zapala nam się w głowie zielona lampka, że może to nie okres, a ciąża?

Dużo bardziej obfity jest za to śluz, który w dużej ilości towarzyszy kobietom zazwyczaj przez całą ciążę. Wpływ na to ma wzrost hormonów w naszym organizmie. Śluz stanowi również naturalną barierę ochronną przed infekcjami w czasie ciąży.

Nie wszystkie objawy ciąży są jednak dla kobiet miłe i przyjemne. Do tych bardziej uciążliwych należą na pewno wymioty. Razem z mdłościami towarzyszą one wielu ciężarnym i pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży. Żeby były jak najmniej uciążliwe warto jest częściej, ale mniej. Pomocne bywa unikanie ostrych potraw i mocnych zapachów, a także włączenie do diety naturalnych produktów, które mają je ograniczać. Najbardziej polecane są imbir i migdały. Bywa jednak tak, że wymioty i mdłości towarzyszą nam przez większość ciąży i musimy się nauczyć funkcjonować z nimi. Podobnie jest z uczuciem zmęczenia, osłabieniem i sennością. Chyba tylko w ciąży doświadczyłam tego, że dosłownie w jednej chwili można zasnąć na stojąco. Kolejnym sygnałem ciąży może być również zgaga, która często również staje się naszą niezbyt lubianą przyjaciółka na te 9 miesięcy.

Organizm każdej kobiety jest jednak inny i każda z nas w ciąży czuje się zupełnie inaczej. Są kobiety, które nie odczują żadnych zmian. Są jednak i takie, dla których będzie to trudne 9 miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że ważne jest zdrowie naszego dziecka i jego prawidłowy rozwój, a nawet najgorsza zgaga czy nudności po ciąży miną, a my będziemy tulić w ramionach nasze ukochane maleństwo. Każdy niepokojący lub męczący objaw ciąży warto jednak skonsultować z lekarzem.

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Artykuł zewnętrzny

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Planer czerwiec 2024 do druku – darmowy kalendarz
Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?