Dlaczego niemowlę płacze?

Najczęstszym wytłumaczeniem płaczu dziecka jest głód lub idące ząbki. A czy niemowlę płacze tylko wtedy kiedy jest głodne? Zdecydowanie nie!

Znasz to? Jesteś u rodziny czy znajomych Twoje dziecko zaczyna płakać i wszyscy nagle rzucają kultowy tekst: może jest głodne? Gdy dziecko ma już kilka miesięcy ten tekst zostaje zmiksowany z drugim – równie kultowym: chyba idą ząbki. A niemowlę płacze przecież również z innych powodów.Nowo narodzone dziecko nagle z bezpiecznego brzuszka znajduje się w zupełnie obcym dla niego świecie. Wokół niego są same nowe rzeczy, których nie zna i które go przytłaczają. Nie umie mówić i pokazać co mu nie pasuje, dlatego płacze – nie tylko wtedy kiedy jest głodny. Płacz wyraża emocje Twojego dziecka, które nie umie jeszcze mówić i komunikuje się z Tobą tak jak umie – płacząc.

Pamiętam nasze początki płacz mojego synka totalnie mnie przerażał. Wiedziałam, że noworodki płaczą, ale widok płaczącego dziecka był dla mnie bardzo przykry. Później oswoiłam się z tym, że nie da się wyeliminować całkowicie płaczu dziecka, a trzeba spróbować zrozumieć dlaczego niemowlak płacze. Mój syn miał różne okresy – te mniej i bardziej płaczliwe. Bywało różnie, ale teraz już wiem, że dziecko płacze nie tylko wtedy kiedy jest głodne, albo idą mu ząbki, bo w wieku kilku miesięcy musiałby już mieć bardzo dużo tych ząbków!

Dlaczego niemowlę płacze?

Mi przychodzi na myśl 26 powodów:

 1. Jest mi zimno
 2. Jest mi ciepło
 3. Jestem głody
 4. Jestem spragniony
 5. Jestem przejedzony
 6. Jest mi niewygodnie
 7. Mam mokrą pieluszkę
 8. Pieluszka mnie uciska
 9. Zrobiłem kupkę
 10. Boli mnie brzuszek
 11. Nudzi mi się
 12. Jestem śpiący
 13. Nie umiem zasnąć
 14. Boje się
 15. Chcę do mamy
 16. Chcę do taty
 17. Jestem śpiący
 18. Nie umiem zasnąć
 19. Czuję się przytłoczony
 20. Ulało mi się
 21. Chcę się przytulić
 22. Źle się czuję
 23. Bolą mnie dziąsła
 24. Uciska mnie ubranko
 25. Chcę zmienić pozycję
 26. Za dużo jest ludzi wokół mnie

Lista powodów do płaczu jest wciąż otwarta. Pewnie można by było dopisać do niej jeszcze wiele różnych powodów dlaczego niemowlę płacze. Niektóre z nich pewnie będą znane tylko niemowlakom. A co Ty dopisałabyś do tej listy? Czekam na Twoje komentarze!

Miłego dnia!

Klaudia

***

Cieszę się, że do mnie zaglądasz! Jeśli spodobał Ci się mój tekst koniecznie zostaw komentarz lub daj mu lajka, dzięki temu trafi do większej liczby osób, a mi sprawisz dużo radości! Będzie mi bardzo miło jeśli zdecydujesz się zostać ze mną na dłużej! Aby żaden wpis Cię nie ominął możesz dołączyć do mnie na Faceebooku lub obserwować na Instagramie. Poczuj się jak u siebie i odkrywaj ze mną jak fajnie być mamą!

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze
 • Angela
  11 stycznia 2016

  Mnie na początku denerwowało to że babcie na każde stęknięcie mojej córki mówiły że jest głodna. Cały czas jedno i to samo!

 • ladymamma
  11 stycznia 2016

  U nas Oliś płakał zawsze wtedy kiedy był był głodny, płaczu z innych przyczyn nigdy nie zaznaliśmy. Zaraz po przystawieniu do piersi był spokój i radość;))) Piękne czasy!;)

  • Klaudia
   11 stycznia 2016

   U nas cycuś też koi płacz praktycznie zawsze, nawet wtedy kiedy nie chodzi o jedzenie 🙂

Poprzedni
Poszukaj i znajdź: W dżungli – Książeczka malucha
Dlaczego niemowlę płacze?