Dlaczego warto układać puzzle z dzieckiem?

Moje dzieci bardzo lubią układać puzzle. Mamy ich w domu całkiem sporą kolekcję dostosowaną do umiejętności każdego z nich. Nigdy nie zachęcałam ich do układania puzzli, ale chciałam żeby ta puzzle były obecne w naszym domu, bo uważam, że warto układać z dzieckiem puzzle. Dlaczego?

Układanie puzzli z dzieckiem to nie tylko fajny pomysł na spędzenie czasu razem. Puzzle uczą logicznego myślenia, skupienia, ale też cierpliwości, której często brakuje dzieciom. Są również świetnym ćwiczeniem koordynacji ręka-oko tak ważnej w rozwoju dziecka. Lubię puzzle, bo świetnie wpisują się w mój ulubiony pomysł na naukę, czyli naukę poprzez zabawę.

W jakim wieku zacząć układanie puzzli?

Przygoda moich dzieci zaczęła się od prostych układanek składających się na początku z 2 lub 3 elementów. Takie puzzle mogą układać już nawet roczne dzieci. Jeśli dziecko siedzi już stabilnie i samodzielnie można pokazać mu pierwsze układanki. Na początek warto wybrać puzzle z dużymi elementami i prostymi grafikami, które pomogą dzieciom znaleźć odpowiednie elementy.

Zwróć również uwagę na jakość i wykonanie. Maluchy często wykorzystują puzzle na różne sposoby, dlatego warto wybrać takie, które będą wykonane z grubego kartonu i będą mieć bezpieczne kształty (bez małych elementów). Dobrym wyborem będą również puzzle drewniane lub proste układanki, które uczą dopasowania kształtów, a są fajnym wstępem do układania puzzli.

Puzzle nie zawsze można tylko układać. W zabawie z maluchami można wykorzystać również na inne sposoby. Są świetną bazą do poszerzania słownictwa i nauki mowy. Można je wykorzystać do zabawy w nazywanie przedmiotów, naśladowanie dźwięków, opowiadanie czy odnajdywanie kolorów.

Czy kierować się wiekiem przy wyborze puzzli?

Puzzle dla dzieci mają najczęściej na pudełku oznaczenie dla dzieci w jakim wieku są polecane. Ta wskazówka może być pomocna przy wyborze puzzli zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. W przypadku starszych dzieci warto zwrócić uwagę na ich umiejętności i poziom zaawansowania. Są dzieci, które dużo szybciej będą układać trudniejsze puzzle z większą ilością elementów. Inne dłużej będą układać łatwiejsze układanki.

Jakie puzzle wybrać?

Przy wyborze puzzli warto kierować się umiejętnościami dziecka i jego zainteresowaniami. Wybór puzzli jest ogromny. Na rynku znajdziecie puzzle z bohaterami ulubionych bajek, tematyczne, ale również edukacyjne. Pomyśl co lubi Twoje dziecko i wybierz puzzle, które są z tym związane.

Ważne jest żeby dostosować układankę do umiejętności dziecka, tak aby nie była ani za łatwa ani za trudna. Jeśli wybierzemy za trudny wzór dziecko może się denerwować i zniechęcić do układania puzzli. Z kolei dobrze dopasowana trudność puzzli uczy dziecko wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu. Kiedy dziecko opanuje już układanie danej liczy elementów do perfekcji ich układanie może zacząć je nudzić i nie być już wciągającą i interesującą zabawą. Warto wtedy sięgnąć po trudniejsze układanki, w których zmniejsza się wielkość puzzla, a zwiększa liczba elementów.

Coś więcej niż puzzle

Gdy Wasze dzieci wejdą już na wyższy w level w układaniu puzzli i będą układać takie same puzzle jak dorośli (np. 1000 elementów) możesz pomyśleć o dodatkach, które pomogą w układaniu. Świetnie sprawdzają się zwijane maty do puzzli, w których można zamknąć nieskończone układanki i w ten sposób przechowywać lub przenosić w inne miejsce. Pomocne są również sortery puzzli, dzięki którym łatwiej jest posegregować sobie różne elementy czy fragmenty układanki – segregując je kolorami czy oddzielając boki.

Miłego dnia!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Skrzat – książka adwentowa 24 rozdziały
Dlaczego warto układać puzzle z dzieckiem?