Roczne dziecko ma już na tyle wykształcony żołądek, iż oprócz mleka matki może już kosztować niektórych pokarmów stałych. Wraz z wiekiem i szybkim na tym etapie dojrzewaniem maluchy potrzebują coraz więcej wartości odżywczych, energii i zróżnicowanych posiłków, by mogły prawidłowo się rozwijać i stopniowo przyzwyczajać swoje kubki smakowe do nowych smaków i potraw. Jak zatem powinien wyglądać jadłospis dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia?
Jakich pokarmów nie może zabraknąć w diecie komponowanej dla rocznego dziecka?
Dziecko w wieku dwunastu miesięcy cieszy się już stosunkowo zróżnicowanym menu, dlatego też liczba posiłków może być mniejsza. Podczas gdy jego głównym pokarmem było tylko mleko matki, zaspokojenie głodu wymagało częstszego karmienia. Dzięki żywności stałej proces trawienia będzie trwał dłużej, dlatego też w zupełności wystarczy zaserwowanie maluchowi śniadania, obiadu i kolacji, a w razie potrzeby niewielkich przekąsek między posiłkami.
Wśród nich najczęściej znajduje się kaszka dla niemowlaka, ale także przygotowane przez opiekunów zupki warzywne, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby i jaja. To również produkty mleczne, które podawane są dzieciom wyłącznie wtedy, gdy nie występuje u nich żadna reakcja alergiczna lub nietolerancja laktozy.
Uczenie dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych
Różnorodność, ale i systematyczność posiłków jednorocznego dziecka to pierwszy etap w jego nauce właściwego odżywiania. To czas, w którym zaczyna naśladować swoich opiekunów, pić samodzielnie z kubeczka, czy próbować posługiwać się sztućcami. W tym czasie ważna jest także higiena dziecka, ponieważ już nie leży spokojnie w łóżeczku i samodzielnie wkłada do buzi znajdujące się na talerzyku jedzenie z pomocą swoich rączek. Ważne, by miało swoje miejsce tuż obok opiekunów w trakcie rodzinnego posiłku i mogło obserwować ich sposób zachowania przy stole.
Nauka prawidłowych nawyków żywieniowych to także wprowadzanie nowych produktów, czy ich zestawień z innymi. To również unikanie nadmiaru soli i cukru, by dziecko miało sposobność poznania prawdziwych smaków potraw, bez zbędnych ulepszaczy. Warto także pokusić się o częstsze przygotowywanie jedzenia na parze zamiast w wersji smażonej.
Dzieci jednoroczne mogą jeść zatem chude mięso, bogate w tłuszcze nasycone masło, a nawet miód, czy owoce sezonowe. Różnorodność jest najlepszym sposobem na to, by dostarczyć małemu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, witamin i minerałów koniecznych do jego dalszego rozwoju.
Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!
Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥
Zdjęcie: freepik.com
Dodaj komentarz