Karmienie piersią to wyjątkowy moment dla każdej mamy. W tym czasie między matką a dzieckiem tworzy się niezwykła więź i bliskość. Matczyne mleko jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Zawiera niezbędne witaminy i minerały niezbędne do jego rozwoju. Matka karmiąca powinna zwracać szczególną uwagę na dietę. Codzienne menu powinno zawierać zdrowe posiłki wzbogacone dobrą ilością witamin i składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne podczas karmienia piersią, ponieważ składniki te dostarczane są dziecku wraz z mlekiem.
Co zawierają suplementy dla mam karmiących?
Lekarze wielu specjalności są zgodni, że mleko matki jest wzorcową formą żywienia niemowląt do 6 miesiąca życia. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia do diety malucha należy wprowadzić inne pokarmy. Wiele mam zastanawia się, czy ich mleko jest sycące i pożywne. Do raportu „Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń dla kobiet w okresie laktacji ” dołączona jest pomoc wyszczególniająca składniki, których suplementacja zasługuje na uwagę.
- Wapń – kobieta karmiąca piersią powinna spożywać 1000 – 1300 mg wapnia dziennie. Suplementację wapnia należy wprowadzić, jeśli mama nie toleruje laktozy, ma alergię na krowie mleko lub zwyczajnie nie lubi smaku mleka.
- Witamina D3 – na niedobory witaminy D3 cierpi całe społeczeństwo. Dotyczy to także kobiet karmiących i żywienia dzieci. Matka karmiąca powinna codziennie w okresie karmienia piersią spożywać 800 – 1000 IU, szczególnie jeśli cierpi na niedobory tej witaminy lub nie przebywa często na słońcu.
- Jod – Na dobę zapotrzebowanie to około 290 µg. Jod w odpowiedniej ilości zapewnia właściwe działanie tarczycy u matki i dziecka.
- Kwasy tłuszczowe DHA – Minimalna zalecana dawka suplementowana to 200 mg, a maksymalna 600 mg.
- Żelazo – Zapotrzebowanie na żelazo dla kobiet karmiących wynosi 20 mg na dobę. Suplementacja jest wskazana tylko wtedy, gdy nie dostarczasz sobie odpowiedniej ilości żelaza w codziennej diecie.
- cholina i selen.
- kwas foliowy – niezbędny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę odpowiadając w dużej mierze za prawidłowy przebieg ciąży.
Suplementy dla karmiących mam zajdziesz tutaj: https://apteline.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementy-dla-karmiacych-mam
Suplementy dla karmiących mam
Głównym źródłem składników odżywczych powinna być żywność. W okresie ciąży i karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Są one potrzebne nie tylko matce, ale dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego dobrze zbilansowana dieta może być wsparta dodatkową suplementacją. Regularne przyjmowanie suplementów diety i witamin dla kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, uzupełnia niezbędne i szybko przyswajane witaminy i minerały. W zależności od produktu suplementy diety można stosować w pierwszych tygodniach ciąży, do porodu, przez cały okres karmienia piersią. Witaminy dla kobiet w ciąży są dostępne w łatwych do połknięcia i wchłanialnych kapsułkach, tabletkach, proszku i saszetkach rozpuszczalnych w wodzie. Opakowania zawierają wystarczającą ilość produktu zarówno do przeprowadzenia jednorazowej kuracji suplementacyjnej dla kobiet karmiących piersią, jak i regularnego stosowania przez okres od 1 do 3 miesięcy.
Karmienie piersią – Witamina A, C i E (Antyoksydanty)
Przeciwutleniacze to grupa związków , do których należą witaminy A, C i E. Odgrywają ważną rolę w redukcji oksydacyjnej poprzez redukcję reakcji utleniania wywołanych nadmiarem wolnych rodników. Płód podczas porodu zmienia swoje środowisko życia w tlen, co wystawia go na działanie wolnego tlenu z otoczenia, dlatego potrzebuje więcej przeciwutleniaczy. Spożycie witamin A, C i E podczas karmienia piersią powinno wynosić: 1600 µg, 100 mg, 14 mg. Rzadko jednak obserwuje się niedobory tych witamin w diecie matek karmiących. Jednak spożycie, które jest zbyt niskie, może zwiększać ryzyko różnych rodzajów zaburzeń: chorób sercowo-naczyniowych, raka i chorób metabolicznych. Badania pokazują, że mleko zawierające przeciwutleniacze odgrywa ważną rolę w zapobieganiu różnym problemom zdrowotnym u dzieci.
Suplementy dla matek karmiących – Witamina B4 (Cholina)
Cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ustroju, w szczególności struktur odpowiedzialnych za pamięć wzrokową, jest głównym składnikiem błon komórkowych, uczestniczy w procesie regulacji ekspresji genów oraz wspomaga pracę wątroby. W przypadku kobiet karmiących dzienna porcja powinna wynosić 550 mg. Ta ilość odpowiada dziennemu spożyciu około 4 jaj kurzych. Niemowlęta urodzone przez matki spożywające w czasie ciąży miały stężenie kortyzolu 1/3 we krwi pępowinowej. Nadmiar kortyzolu przez dłuższy czas negatywnie wpływa na zdrowie, co jest przyczyną wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, otyłość i choroby serca.
Witamina B12 – niezbędny suplement
Niezbędna witamina do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w tworzeniu składników nici DNA i osłonki mielinowej na neuronach. Odpowiada również za redukcję homocysteiny związku, który negatywnie wpływa na krzepliwość krwi elastyczność naczyń krwionośnych. W okresie laktacji zapotrzebowanie na witaminę B12 nieznacznie wzrasta, szacuje się, że w Polsce nawet jedna na dwie kobiety w wieku rozrodczym może mieć jej niedobór. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią przez kobiety ze znacznymi poziomami witaminy B12 mają zaburzenia zachowania, które ustępują po kilku dniach przyjmowania witaminy B12 przez niemowlę.