Jakich suplementów można używać podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią to wyjątkowy moment dla każdej mamy. W tym czasie między matką a dzieckiem tworzy się niezwykła więź i bliskość. Matczyne mleko jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Zawiera niezbędne witaminy i minerały niezbędne do jego rozwoju. Matka karmiąca powinna zwracać szczególną uwagę na dietę. Codzienne menu powinno zawierać zdrowe posiłki wzbogacone dobrą ilością witamin i składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne podczas karmienia piersią, ponieważ składniki te dostarczane są dziecku wraz z mlekiem.

Co zawierają suplementy dla mam karmiących?

Lekarze wielu specjalności są zgodni, że mleko matki jest wzorcową formą żywienia niemowląt do 6 miesiąca życia. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia do diety malucha należy wprowadzić inne pokarmy. Wiele mam zastanawia się, czy ich mleko jest sycące i pożywne. Do raportu „Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń dla kobiet w okresie laktacji ” dołączona jest pomoc wyszczególniająca składniki, których suplementacja zasługuje na uwagę.

  • Wapń – kobieta karmiąca piersią powinna spożywać 1000 – 1300 mg wapnia dziennie. Suplementację wapnia należy wprowadzić, jeśli mama nie toleruje laktozy, ma alergię na krowie mleko lub zwyczajnie nie lubi smaku mleka. 
  • Witamina D3 – na niedobory witaminy D3 cierpi całe społeczeństwo. Dotyczy to także kobiet karmiących i żywienia dzieci. Matka karmiąca powinna codziennie w okresie karmienia piersią spożywać 800 – 1000 IU, szczególnie jeśli cierpi na niedobory tej witaminy lub nie przebywa często na słońcu.  
  • Jod – Na dobę zapotrzebowanie to około 290 µg. Jod w odpowiedniej ilości zapewnia właściwe działanie tarczycy u matki i dziecka.  
  • Kwasy tłuszczowe DHA –  Minimalna zalecana dawka suplementowana to 200 mg, a maksymalna 600 mg. 
  • Żelazo – Zapotrzebowanie na żelazo dla kobiet karmiących wynosi 20 mg na dobę. Suplementacja jest wskazana tylko wtedy, gdy nie dostarczasz sobie odpowiedniej ilości żelaza w codziennej diecie. 
  • cholina i selen.
  • kwas foliowy – niezbędny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę odpowiadając w dużej mierze za prawidłowy przebieg ciąży.

Suplementy dla karmiących mam zajdziesz tutaj: https://apteline.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementy-dla-karmiacych-mam

Suplementy dla karmiących mam

Głównym źródłem składników odżywczych powinna być żywność. W okresie ciąży i karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Są one potrzebne nie tylko matce, ale dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego dobrze zbilansowana dieta może być wsparta dodatkową suplementacją. Regularne przyjmowanie suplementów diety i witamin dla kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, uzupełnia niezbędne i szybko przyswajane witaminy i minerały. W zależności od produktu suplementy diety można stosować w pierwszych tygodniach ciąży, do porodu, przez cały okres karmienia piersią. Witaminy dla kobiet w ciąży są dostępne w łatwych do połknięcia i wchłanialnych kapsułkach, tabletkach, proszku i saszetkach rozpuszczalnych w wodzie. Opakowania zawierają wystarczającą ilość produktu zarówno do przeprowadzenia jednorazowej kuracji suplementacyjnej dla kobiet karmiących piersią, jak i regularnego stosowania przez okres od 1 do 3 miesięcy.

Karmienie piersią – Witamina A, C i E (Antyoksydanty)

Przeciwutleniacze to grupa związków , do których należą witaminy A, C i E. Odgrywają ważną rolę w redukcji oksydacyjnej poprzez redukcję reakcji utleniania wywołanych nadmiarem wolnych rodników. Płód podczas porodu zmienia swoje środowisko życia w tlen, co wystawia go na działanie wolnego tlenu z otoczenia, dlatego potrzebuje więcej przeciwutleniaczy. Spożycie witamin A, C i E podczas karmienia piersią powinno wynosić: 1600 µg, 100 mg, 14 mg. Rzadko jednak obserwuje się niedobory tych witamin w diecie matek karmiących. Jednak spożycie, które jest zbyt niskie, może zwiększać ryzyko różnych rodzajów zaburzeń: chorób sercowo-naczyniowych, raka i chorób metabolicznych. Badania pokazują, że mleko zawierające przeciwutleniacze odgrywa ważną rolę w zapobieganiu różnym problemom zdrowotnym u dzieci.

Suplementy dla matek karmiących – Witamina B4 (Cholina)

Cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ustroju, w szczególności struktur odpowiedzialnych za pamięć wzrokową, jest głównym składnikiem błon komórkowych, uczestniczy w procesie regulacji ekspresji genów oraz wspomaga pracę wątroby. W przypadku kobiet karmiących dzienna porcja powinna wynosić 550 mg. Ta ilość odpowiada dziennemu spożyciu około 4 jaj kurzych. Niemowlęta urodzone przez matki spożywające w czasie ciąży miały stężenie kortyzolu 1/3 we krwi pępowinowej. Nadmiar kortyzolu przez dłuższy czas negatywnie wpływa na zdrowie, co jest przyczyną wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, otyłość i choroby serca.

Witamina B12 – niezbędny suplement

Niezbędna witamina do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w tworzeniu składników nici DNA i osłonki mielinowej na neuronach. Odpowiada również za redukcję homocysteiny związku, który negatywnie wpływa na krzepliwość krwi elastyczność naczyń krwionośnych. W okresie laktacji zapotrzebowanie na witaminę B12 nieznacznie wzrasta, szacuje się, że w Polsce nawet jedna na dwie kobiety w wieku rozrodczym może mieć jej niedobór. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią przez kobiety ze znacznymi poziomami witaminy B12 mają zaburzenia zachowania, które ustępują po kilku dniach przyjmowania witaminy B12 przez niemowlę.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Komiksy dla dzieci – nowości dla malucha i starszaka
Jakich suplementów można używać podczas karmienia piersią?