Objawy ząbkowania u niemowląt

Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt? Najczęściej różne. Ząbki czasami pojawiają się niespodziewanie i nie zawsze według schematów.

Objawy ząbkowania i wyrzynania się zębów u niemowląt to obecnie bardzo bliski mi temat. Jesteśmy na etapie wyrzynania się kolejnych ząbków. Mój syn ma ich póki co 8. Zęby mojemu dziecku wychodzą zawsze zbiorowo, jeden po drugim. Po zakończonym niedawno maratonie wychodzących czwórek czas na kolejne ząbki. Tym razem trójki.Z ząbkowaniem bywało u nas różnie. Pierwsze ząbki pojawiły się bez żadnych objawów. Gdy ujrzałam pierwszy ząbek byłam w szoku, że to już. Nie było marudzenia, zwiększonej płaczliwości czy problemów ze snem. Przy kolejnych zębach nie było już tak lekko. Teraz każde wychodzące ząbki są u nas powodem częstych pobudek w nocy (bardzo częstych). Przy każdym ząbku pojawiają się jednak różne objawy ząbkowania. Jedne ząbki wyrzynają się mniej, drugie bardziej boleśnie.

Jakie są objawy ząbkowania?

Nie zawsze występują wszystkie. Często pojawiają się na długo przed wyrżnięciem zęba. Mogą w ogóle nie wystąpić. Tak jak ze wszystkim – każdy maluch jest inny!

Nadmierne wydzielanie śliny

Może trwać nawet kilka miesięcy przed pojawieniem się ząbka. Bywa tak, że dziecko ślini się nawet miesiąc czy dwa. A zęba jak nie było tak nie ma. U mojego synka przy jedynkach i dwójkach śliny było na prawdę bardzo dużo – w niektórych momentach niezbędne okazały się śliniaki lub częste zmiany ubranek (gdy syn śliniaki skutecznie ściągał)

Krótkotrwała gorączka

Jeśli u Twojego dziecka pojawiła się krótkotrwała gorączka do 38°C bez innych towarzyszących objawów takich jak kaszek czy katar może być ona oznaką ząbkowania. Zazwyczaj taka goraczka nie trwa długo.U nas gorączka nigdy nie pojawiała się podczas ząbkowania.

Paluszek w buzi na swędzące dziąsła

Wkładanie paluszka do buzi lub wszystkiego co możliwe i “masowanie” dziąsełek to zachowanie po którym od razu rozpoznaję, że jakiś ząbek znów czai się by ujrzeć światło dzienne. Mój syn w okresie ząbkowania bardzo często masuje sobie swędzące dziąsła. Nie chce gryzaków i innych wynalazków tylko klasyczny palec.

Opuchnięte dziąsła

Przed wyrżnięciem się ząbka dziąsła często są bardziej zmiękczone i opuchnięte. Mogą być również bardziej czerwone (niż różowe tak jak są na co dzień). Tuż przez wyrżnięciem się ząbka pojawia się na nich biała kreseczka, która jest oznaką, że ząbek będzie niedługo wychodził.

Brak apetytu

Zmniejszony apetyt lub jego brak to często skutek ząbkowania. Maluszek odczuwa ból, który przeszkadza mu w jedzeniu. Często rozwiązaniem jest podawanie pokarmów o gładkiej konsystencji np. kaszka czy jogurt. Często nawet to nie pomaga. U nas sprawdza się karmienie piersią, które łagodzi każdy ból.

Problemy ze snem

Częste pobudki w nocy, krótkie drzemki w ciągu dnia, słaby sen i częste wybudzanie się są oznaką ząbkowania. U nas sprawdza się to w 100%. Niestety ostatnie noce są dla nas bardziej bezsenne niż senne. Nocnych pobudek jest dużo więcej, a malucha potrafi obudzić każdy szmer.

Marudzenie i płacz

Maluchy marudzeniem i płaczem sygnalizują wiele rzeczy. Również w okresie wyrzynania się zębów niemowlak może być bardziej płaczliwy i marudny. To zrozumiałe, bolą go dziąsła, a to do przyjemnych rzeczy z pewnością nie należy. Rada jest jedna trzeba szukać sposobu żeby uspokoić dziecko, zająć je czymś innym, aby nie skupiało się na zębach. Bujaj, noś, baw się, rozweselaj dając tym samym spokój i ukojenie.

Objawy ząbkowanie czasami trwają miesiącami lub pojawiają się nagle. Mogą pojawić się wszystkie albo niektóre z nich. Wszystkie skutkują wyrżnięciem się ząbków. Kiedyś myślałam, że proces ząbkowania przebiega dużo szybciej. Teraz wiem, że uczy cierpliwości i może się ciągnąć dosyć długo. A jak Wasze maluchy znoszą ząbkowanie?

Miłego dnia!

Klaudia

***

Cieszę się, że do mnie zaglądasz! Jeśli spodobały Ci się moje plakaty zostaw komentarz lub daj im lajka, dzięki temu trafi do większej liczby osób, a mi sprawisz dużo radości! Będzie mi bardzo miło jeśli zdecydujesz się zostać ze mną na dłużej!

Aby żaden wpis Cię nie ominął możesz dołączyć do mnie na Faceebooku lub obserwować na Instagramie. Poczuj się jak u siebie i odkrywaj ze mną jak fajnie być mamą!

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze
  • Ania
    26 lutego 2016

    właśnie od tygodnia przerabiamy trójki.. reszta ząbków już jest wyszły bez problemów a teraz męczą małego strasznie

  • ladymamma.pl
    26 lutego 2016

    U nas za każdym razem jest katar…:( Bardzo intensywny niestety, prowadzi do wymiotów, bo mały nie radzi sobie z wydzieliną… I oczywiście co za tym idzie brak apetytu również, gorączkę mieliśmy tylko raz na ząbki, za to bardzo wysoką, prawie 40 stopni. Takie uroki… Na szczęście kończymy powoli już epizody z ząbkami!;)

    • Klaudia
      27 lutego 2016

      Tak się czeka na te pierwsze ząbki, a później chce się żeby jak najszybciej wszystkie wyszły. U nas przebiła się pierwsza trójka i czekamy na kolejne, a póki co w nocy więcej pobudek niż snu 🙁

  • RosneZdrowo
    29 lutego 2016

    Zachęcamy do spróbowania Dentibaby, pomaga zadbać o ząbki i usta maluszka, oraz łagodzi ból podczas ząbkowania 🙂
    Więcej szczegółów znajduje się tutaj :
    https://www.facebook.com/RosneZdrowo

Poprzedni
6 najgorszych rad dla mam, których nie chcesz usłyszeć
Objawy ząbkowania u niemowląt