Posiłek, którego nazwa wzięła się od Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa, czyli strogonow. Mięsny gulasz, który swoją popularność zawdzięcza dwóm rzeczom: łatwości w przygotowaniu oraz wybitnemu, wykwintnemu smaku. Z czym podawać tę potrawę, aby wydobyć z niej jak najwięcej?
Czym jest strogonow?
Strogonow to klasyczne rosyjskie danie (wykorzystujące elementy kuchni francuskiej), które cieszy się powodzeniem od wieków i nie bez powodu. Składa się z:
- delikatnych kawałków wołowiny lub wieprzowiny;
- cebuli;
- grzybów;
- kwaśnej śmietany;
gotowanych razem w kremowym sosie. Danie to podaje się zazwyczaj z makaronem jajecznym lub ziemniakami i dekoruje świeżymi ziołami, takimi jak koperek.
Ten obfity posiłek znaleźć można w menu wielu polskich restauracji, gdzie podawany jest jako przystawka lub danie główne. W wielu lokalach szefowie kuchni podchodzą do niego w sposób eksperymentalny, zmieniając poszczególne składniki, np. wołowinę na kurczaka, wieprzowinę, cielęcinę, szynkę lub nawet wędzone ryby.
Przepis na strogonow
Przepis na strogonowa z wieprzowiny można dowolnie modyfikować – wtedy osoba wykonująca go zyska pewność, że posiłek spełni wszystkie oczekiwania.
Domowi kucharze powinni pamiętać o tym, że sposób wykonania przepisu zależy w dużej mierze od tego, jakie mięso zostanie użyte do przygotowania potrawy. Wieprzowinę smaży się np. dłużej niż filet kurczaka, ale krócej niż wołowinę.
Przepis można dowolnie modyfikować, dodając m.in. swoich ulubionych przypraw. Ciekawym pomysłem jest posłużenie się kolendrą, która nadaje nietypowego smaku. Zioło to należy dodawać z umiarem, ze względu na bardzo intensywny aromat.
Z czym podawać strogonow – lista dodatków
Strogonow jest nazwą dla mięsa w sosie, co oznacza, że to jednogarnkowe danie powinno się (a nawet trzeba) podawać w akompaniamencie innych składników. Tradycyjnie w tym celu używa się ziemniaków, makaronu jajecznego lub chleba. Jakie inne produkty świetnie uzupełniają gulasz?
Chleb
Najprostszy dodatek, dla którego powinno znaleźć się miejsce tuż obok garnka z mięsem. Nadawać będzie się pieczywo m.in.:
- jasne;
- ciemne;
- pumpernikiel.
Oczywiście spróbować strogonowa można także z dodatkiem innych wypieków, takich jak cebularz lub bułki solanki. Światowi kucharze często grillują oraz przypiekają wybrany chleb tuż przed podaniem, a czasami używają nawet grzanek.
Kasza
Strogonow będzie pasować z kaszą:
- gryczaną;
- jaglaną;
- kuskus;
- bulgur;
- jęczmienną.
Podaje się ją obok potrawy głównej lub tuż pod nią. Wystarczy wyłożyć nią dno talerza, a potem na wierzch nalać dużą ilość sosu.
Kluski śląskie
Delikatne kluski śląskie idealnie komponują się z delikatnym mięsem, dlatego są częstym wyborem dla osób chcących urozmaicić swój posiłek.
Inne dodatki
Obok głębokiego talerza pełnego strogonowa dobrze jest postawić mniejszy, z przeróżnymi przystawkami takimi jak:
- marynowane grzyby leśne;
- tatar;
- ogórek konserwowy lub kiszony;
- pieczone łódeczki ziemniaczane.
Wielką zaletą strogonowa jest to, że pasuje do niego prawie każdy dodatek! Dlatego każdy jest w stanie znaleźć swoją ulubioną kombinację.
Dodaj komentarz