Jak ułatwić dziecku naukę dzięki aranżacji jego pokoju?

Nauka odbywa się nie tylko w szkole, lecz także często w domu. Dzieci muszą poświęcać sporo czasu na samodzielną naukę, wykonywanie zadań domowych oraz zdalne spotkania z nauczycielami. Okazuje się, że można nieco ułatwić im naukę dzięki odpowiedniej aranżacji pokoju dziecięcego.

Wykorzystanie strefy do nauki

Pokój dziecka powinien być podzielony na dwie strefy. Jedna część to przestrzeń do odpoczynku, snu, relaksu oraz zabawy, a druga to strefa nauki. Warto oddzielić od siebie te dwie przestrzenie, aby dziecko nie musiało uczyć się i spać w tym samym miejscu. Strefa do nauki powinna składać się przede wszystkim z dużego biurka, z miejscem na komputer lub laptop, z szufladami i schowkami, oraz z wygodnego fotela. Warto zdecydować się na fotel biurowy lub gamerski, ponieważ to właśnie na nich najlepiej odpoczywa kręgosłup. To jednak nie wszystko. Dobrze, jeśli w części do nauki jest szafka na książki i miejsce do pozostawienia tornistra szkolnego. Dobrze zaaranżowana przestrzeń pozytywnie wpłynie na naukę.

Ciekawe dodatki ułatwiające naukę

Strefę do nauki można wzbogacić ciekawymi dodatkami. Doskonale sprawdzą się takie elementy jak plakat tabliczka mnożenia, naklejki z ważnymi informacjami, tablica korkowa, a także mapa świata. Tablicę korkową najlepiej zawiesić tuż nad biurkiem, aby dziecko mogło swobodnie z niej korzystać w trakcie nauki, a także przyczepiać na niej istotne informacje, jak plan lekcji, wzory matematyczne, daty klasówek i inne. Z kolei plakat z tabliczką mnożenia oraz mapa świata sprawdzą się najlepiej w przypadku młodszych dzieci, które dopiero uczą się ogólnych przedmiotów.

Kolory pokoju a koncentracja

Zdaniem niektórych projektantów pewne kolory pozytywnie wpływają na skupienie i koncentrację, a tym samym mogą zwiększyć efektywność nauki. Chodzi tutaj o takie barwy jak żółć, pomarańcz i czerwień, ponieważ to właśnie one motywują do nauki. Można pomalować więc na takie kolory jedną ścianę. Dodatkowo zielony jest kolorem uspokajającymi optymistycznie nastrajającym. Warto jednak uważać ze zbyt dużą liczbą kolorów, ponieważ mogą one przynieść odwrotny skutek. Najlepiej do pokoju ucznia wybrać po prostu jego ulubione kolory i w ten sposób sprawić, że ta przestrzeń będzie dla niego przyjazna i komfortowa.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Prezenty dla sześciolatka – 60 fajne pomysły na prezenty
Jak ułatwić dziecku naukę dzięki aranżacji jego pokoju?