Czy nauka zdalna jest skuteczna? Jakie efekty daje nauka online? Co jest lepsze – nauka zdalna czy stacjonarna?
Kilka lat temu mało kto wyobrażał sobie nauczanie zdalne. Wszystko zmieniło się za sprawą pandemii koronawirusa. Nagle cała edukacja – nie tylko korepetycje, ale również zajęcia w szkołach publicznych, musiały być prowadzone online. Początkowo przedsięwzięcie to było trudne do zrealizowania – brakowało odpowiednich środków i doświadczenia. Dzisiaj mamy większe doświadczenie – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice, a także odpowiednie narzędzia. Dlatego też możemy dzisiaj porównać, co jest skuteczniejsze – nauka online czy stacjonarna?
Jakie efekty daje nauka online?
Nauka online jest tak samo efektywna, jak stacjonarna. W ostatecznym rozrachunku wszystko jednak zależy od zaangażowania. W Stanach przeprowadzono trzyletni eksperyment, który badał, czy interaktywne narzędzia edukacji (online) pozytywnie wpływają na zdolności uczniów. Okazało się, że tak – aż 18% uczniów miało lepsze efekty z matematyki, gdy korzystali z narzędzi online od uczniów, którzy uczyli się w sposób tradycyjny. Nauczanie zdalnie to również nowoczesna technologia – nauka staje się atrakcyjniejsza, a coraz to nowsze platformy internetowe, np. BUKI, zachęcają do nauki – są przejrzyste i intuicyjne, że wciągają niczym gra komputerowa. Według wielu naukowców narzędzia online powinny być na stałe wprowadzone do nauki.
Od kilku lat nauczenia zdalnie zaczęło się prężnie rozwijać, dlatego też dzisiaj możemy wyciągnąć pewne wnioski:
- Zajęcia online zwiększają uczestnictwo w zajęciach. Szacuje się, że aż 87% pracowników woli brać udział w zajęciach/szkoleniach/kursach online.
- Materiału online zwiększają zaangażowanie – trudno jest utrzymać jednakowe skupienie podczas 2-godzinnych zajęć. Korzystając z platform e-learningowych, naukę można rozbić na kilka części.
- Badanie przeprowadzone nad efektywnością zajęć online (za pomocą platform e-learningowych) pokazały, że przyswajalność materiały wzrosła od 25 do 60%.
- Zajęcia online gwarantują również elastyczność – uczniowie uczą się w swoim tempie, nie marnują czasu na dojazdy i mogą uczyć się z każdego miejsca na ziemi.
Jakie efekty daje nauka stacjonarna?
Pomimo wielu zalet zajęć online, nauka stacjonarna jest również czasami potrzebna. Nie jest to przestarzała metoda nauki. Niektóre osoby wolą uczęszczać na zajęcia w formie tradycyjnej, ponieważ nie potrafią skupić się w domu, lub nie mają dogodnych warunków do nauki. Nauka stacjonarna jest efektywna pod warunkiem, że uczeń wykazuje się odpowiednim zainteresowaniem i chęciami. W przypadku osób, które nie chcą się uczyć, żadna z metod nie będzie odpowiednia.
Poniżej kilka zalet nauczania w formie tradycyjnej:
- Nieco łatwiejszy dostęp do pomocy edukacyjnych – np. specjalistycznych książek w bibliotece czy dużych map powieszonych na ścianach, gdzie dokładnie widać wszystkie informacje.
- Zajęcia stacjonarne wiążą się zazwyczaj z kontaktem z rówieśnikami (jeżeli rozmawiamy o zajęciach grupowych) lub chociażby z nauczycielem – w ten sposób czasami łatwiej jest rozwiać pewne kwestie, a dodatkowo buduje się kontakty międzyludzkie.
Co jest lepsze – zajęcia online czy stacjonarnie?
W zależności od tego, czego potrzebujemy, styl zajęć może nieco się od siebie różnić. Nauka języka angielskiego online i za pomocą platform e-learningowych najprawdopodobniej będzie efektywniejsza niż nauka w formie tradycyjnej. Nieco gorzej może wyglądać sytuacja w przypadku zajęć technicznych czy muzycznych – chociaż technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Decydując się na naukę online, pamiętajcie o odpowiednim sprzęcie (mikrofon, głośnik) i dostępie do internetu. Istotna jest również samomotywacja oraz regularność w nauce.
Grafika: www.freepik.com
Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!
Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥
Dodaj komentarz