Przyszłe mamy często obawiają się połogu. Połóg to stan tuż po porodzie, w którym kobieta może odczuwać dolegliwości natury fizjologicznej, ale także emocjonalnej i psychicznej. Tuż po porodzie świeżo upieczone mamy uczą się życia z maluchem, a także nowej rzeczywistości. Na temat tego szczególnego czasu krąży wiele mitów. Chętnie podejmiemy rękawicę i wyjaśnimy z czym wiąże się połóg.
Połóg po cesarskim cięciu jest lżejszy
Zarówno przy porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu obkurczanie macicy trwa tyle samo. Okres połogu jest tak samo wymagający dla kobiet po cięciu cesarskim oraz porodzie naturalnym. Powrót do stanu sprzed porodu wymaga czasu. Dziewięć miesięcy wytężonej pracy organizmu to nie lada wyzwanie. O ile proces rekonwalescencji po porodzie będzie zbliżony czasowo, to dodatkową kwestią, o którą trzeba zadbać w przypadku cesarskiego cięcia jest obecność ran poporodowych. Dbanie o rany, będzie w przyszłości owocowało mniejszymi i bezbolesnymi bliznami.
Pokochasz bycie mamą od pierwszego wejrzenia
W pierwszych tygodniach połogu w organizmie kobiety hormony szaleją. Nowa rzeczywistość potrafi przytłoczyć. Organizm dochodzi do siebie stopniowo, co wiąże się z dużym dyskomfortem. Kobieta ma prawo czuć się zmęczona, podirytowana, zagubiona. Rany poporodowe nie pomagają w obowiązkach domowych, których wraz z dołączeniem małego człowieka jest o wiele więcej. W pierwszych dniach po porodzie młodzi rodzice stoją przed ogromnym wyzwaniem. Po narodzinach dziecka świat przewraca się do góry nogami. Rodzicielstwo wymaga poświęceń, cierpliwości i czasu. W wielu przypadkach połóg wiąże się z wahaniami nastrojów, które jednak z czasem ustaną, a bycie mamą wejdzie na inny poziom. Jeśli natomiast zły nastrój nie ustaje, warto skontaktować się z psychologiem. Depresja poporodowa to częste zjawisko, którego nie należy bagatelizować.
W połogu nie zajdziesz w ciążę
Jeden z najczęściej powielanych mitów. Po pierwsze, stosunek płciowy w czasie połogu może sprawiać kobiecie ból, co jest naturalne, zwłaszcza po nacięciu krocza. Jeśli ból nie ustaje, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Ze stosunkiem w tym wyjątkowym czasie warto uważać, ponieważ kobiece miejsca intymne są infekcje. Młodzi rodzice powinni zabezpieczać się podczas stosunku. Zarówno w czasie połogu, jak i podczas karmienia piersią kobieta jest płodna, o czym nie należy zapominać.
W połogu powinnaś unikać ruchu
Większość młodych mam pragnie jak najszybciej wrócić do stanu sprzed ciąży. Posiadanie nadprogramowych kilogramów jest naturalne. Po porodzie rozpoczyna się połóg, podczas którego warto postawić na ruch. Oczywiście w pierwszych dniach, podczas których ciało dochodzi do siebie, nie mogą być to intensywne ćwiczenia. Po porodzie operacyjnym należy szczególnie uważać na ranę, która może wolniej się goić. Oczywiście, zarówno w czasie ciąży, jak i podczas połogu nie należy dźwigać ciężarów. Ciało niekiedy powolnie wraca do stanu sprzed ciąży, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Czas trwania połogu to idealny moment na spacerowanie i korzystanie z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Karmienie piersią to czysta przyjemność!
Oczywiście należy traktować tą kwestię bardzo indywidualnie. W części przypadków karmienie piersią może być przyjemne już od pierwszych momentów życia dziecka. Niestety, przy karmieniu piersią mogą wystąpić dolegliwości bólowe, a także krwawienia. Po porodzie piersi są bardzo wrażliwe. Jeśli zauważalne są niepokojące objawy warto udać się po poradę do lekarza specjalisty.
Połóg może być wymagającym okresem dla każdej kobiety. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości wymaga czasu. Frustracja czy strach przed zmianami, to naturalne uczucia. Warto zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny, a wsparcie bliskich osób jest nieocenioną pomocą w tym wyjątkowym czasie.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz