Takich zabawek nie kupuj dziecku. Jakich prezentów lepiej nie kupować? Czy każdy prezent jest trafiony czy zdarzają się też te zupełnie nietrafione?
Takich prezentów nie kupuj dziecku
Prezenty zawsze wzbudzają wiele emocji. Jedni lubią je kupować, innym na samą myśl o kolejnej prezentowej okazji robi się słabo. Okazji prezentowych dla dzieci w ciągu roku jest naprawdę dużo. Urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień dziecka. Jeśli nasz mały jubilat ma sprecyzowane zainteresowania, interesuje się czymś, ma ulubionego bohatera, wtedy zdecydowanie łatwiej wybrać dla niego odpowiedni prezent. Jeśli jednak na pytanie co chciałoby otrzymać mówi, że nie ma pojęcia. To zazwyczaj my jeszcze bardziej nie mamy pomysłu na prezent dla dziecka.
Jakich prezentów dla dzieci lepiej unikać?
Na przestrzeni lat zdecydowanie trudniej jest wybrać prezent dla dziecka, który zaskoczy i wywoła piski radości. To zdecydowanie nie są już takie czasy, w których dzieci czekają rok na nową zabawkę. Nasze dzieci mają w domach mnóstwo zabawek (uważam, że za dużo). Dostają je często bez okazji – kto raz nie uległ tym błagalnym spojrzeniom w sklepie, albo wielkiej chęci posiadania nowej zabawki, o której szybko słyszy cały sklep.
Pisałam Wam wiele razy o fajnych pomysłach na prezenty dla dzieci, dziś pokażę Wam rzeczy, których lepiej nie kupować. Nie każda zabawka, którą znajdziemy w sklepie jest fajna dla każdego dziecka. Każdy prezent powinien być dostosowany do dziecka, jego zainteresowań, umiejętności. Jeśli zupełnie nie wiemy co kupić lepiej dopytać rodziców o to co warto kupić dziecku na prezent niż trafiać w ciemno z wyborem. Rodzicie zawsze najlepiej znają swoje dzieci i ich potrzeby. Dzięki temu unikniecie rozczarowań i nietrafionych prezentów.
1. Głośne i hałasujące zabawki
Dziecięce zabawki często są głośne, ale wśród tych głośnych są i takie, które po prostu wydają z sobą dźwięki nie do zniesienia. Skrzeczą, piszczą i nie mają możliwości ściszenia lub wyłączenia dźwięku. Takie zabawki sprawiają często, że dzieci je przekrzykują i w domu jest jeden wielki sajgon. Często osoby, które je wręczają bardzo szybko mówią dzieciom żeby pobawiły się nimi cicho lub w swoim domu, a nie u babci czy cioci, od których je otrzymali, bo są za głośne (a w naszym domu już nie będą takie głośne?). Takie zabawki zwykle powodują tylko frustrację u dorosłych i duże pobudzenie u dzieci. Na prawdę dużo jest fajnych zabawek, z którymi zabawa dziecka może być ciekawa i rozwijająca.
2. Zabawki nie dostosowane do wieku i umiejętności dziecka
Nie zawsze przy wyborze zabawek dla dzieci kieruje się wiekiem podanym na opakowaniu. Dzieci są różne. Mój starszy syn zawsze wyprzedzał wiek z opakowania, młodszy już niekoniecznie. Każda zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka, któremu wręczamy prezent. Jeśli 4 latek lubi układać puzzle to zakup dla niego puzzli składających się z 1000 elementów żeby służyły mu na przyszłość nie jest fajne. Dziecko jest rozczarowane takim prezentem, próbuje je ułożyć, ale nie potrafi. Lepiej wybrać puzzle, które może ułożyć teraz. Mogą być nieco trudniejsze, ale nie mogą być niemożliwe do ułożenia.
Kupno prezentu, którym dziecko nie potrafi się bawić i finalnie odłożenie go na półkę na później też nie jest fajne. Zamiast radości pojawia się frustracja. Tak samo dzieje się jeśli kupimy zabawkę dla malucha starszakowi. Sanki kupione latem, albo rowerki biegowe kupione w śnieżną zimę to też nie do końca trafiony prezent, bo dziecko nie może z niego od razu skorzystać.
3. Zabawka bez baterii
Jeśli zabawka, którą kupujecie potrzebuje baterii, a w zestawie ich nie ma. Dołóżcie baterie do prezentu. Nie ma nic gorszego niż zabawka, którą dziecko nie może się pobawić, bo nie ma baterii. O ile te najbardziej popularne baterie mamy często w domu to te rzadziej używane kształty i wielkości już niekoniecznie. W święta trudno, gdzieś dorwać baterie. Przetestowaliśmy to – wierzcie na słowo! 🙂
4. Ogromne zabawki do małego pokoju
Ogromny 1,5 metrowy wielki pluszowy miś rzeczywiście wygląda słodko i uroczo w sklepie, ale już niekoniecznie w małym pokoju dziecka, w którym zwyczajnie nie ma na niego miejsca. Wielki garaż dla samochodów, duży domek dla lalek lub jakakolwiek inna zabawka, którą nie można odłożyć na półkę zawsze powinna być uzgodniona z rodzicami, bo w naszych domach nie zawsze znajdzie się na nie miejsce.
5. Prawie to co chciałem
Zawsze powtarzam, że lepiej kupić małego resoraka, który zawsze wywoła uśmiech na twarzach moich chłopców niż nie sprawdzoną zabawkę, podróbkę czy coś w stylu zabawki, którą dziecko chciało, ale nie jest to dokładnie ta zabawka. Takie zabawki zwykle są bardzo mało odporne na dziecięce zabawy. Zdarzyło się już nam niestety, że autko popsuło się praktycznie po rozpakowaniu prezentu. Lepiej kupić coś mniejszego, ale sprawdzonej firmy, niż ogromny prezent, którego nie da się złożyć, bo rozwala się w rękach. Zwracajcie również uwagę na to czy zabawki są bezpieczne. Warto przed zakupem zastanowić się czy są dobrze wykonane, nie mają odpadających przy zabawie elementów, czy nie zranią dziecka, czy klapka na baterie jest odpowiednio zabezpieczona, czy ta zabawka jest bezpieczna dla dziecka i czy ma znak CE.
6. Małe elementy
Małe elementy często znajdziemy w zabawkach dla starszych dzieci. Dla nich są fajne i bezpieczne, ale jeśli w domu mamy niemowlaka, który lubi brać wszystko do buzi i interesuje się każdą zabawką starszego rodzeństwa to takie małe elementy zwykle są kłopotliwe. Warto podpytać rodziców przed zakupem czy taka zabawka będzie ok. Pewnie słyszeliście te historie z SOR’ów o małych magnetycznych kulkach, które są bardzo fajną i kreatywną zabawką dla starszych dzieci, ale tez są bardzo atrakcyjną i łatwą do połknięcia kolorową kuleczką dla najmłodszych.
7. Zabawki, które tworzą serię
Początek prenumeraty, klaser na karty, które trzeba dokupić, pierwsza figurka z kolekcji to może być fajny pomysł na prezent, ale żeby był on w 100% wartościowy to mu rodzice musimy dokupić kolejne elementy z serii. Nie zawsze jest to możliwe i wykonalne.
8. Pluszaki
Pluszaki jako prezenty to temat rzeka. To chyba taka rzecz, którą najłatwiej kupić, dostajemy je do zakupów – w skutek tego często mamy w domach je w takich ilościach, że można by było obdzielić nimi całe przedszkole.. Kolorowe słodkie pluszaki są praktycznie w każdym sklepie, ale też w domu. Zazwyczaj dzieci mają ich dużą kolekcję, która niestety często służy tylko do łapania kurzu w pokoju. Nie do końca jest to potrzebne zwłaszcza dla małych alergików.
9. Powtórki
Wiesz, że dziecko lubi klocki, więc kupujesz mu kolejny zestaw Lego. Wiesz, że dziecko lubi lalki barbie to kupujesz kolejną lalkę barbie. Na pierwszy rzut super, bo dziecko to lubi, ale nie zawsze taki wybór bywa dobry, bo gdy dzieci mają dużą kolekcję lalek czy klocków to niestety łatwo o powtórki. Sama miałam kiedyś takiego faila i od tego czasu zawsze dopytuję o konkretny model rodziców.
10. Zwierzęta
Ciągle nie wierzę, że zwierzęta nadal są wybierane jako prezent dla dziecka. Zakup zwierzaka zawsze powinien być przemyślany i poprzedzony przygotowaniami. Zwierzę to ogromna odpowiedzialność, często zmiana przyzwyczajeń i koszty, na które nie każdy jest gotowy.
A jakie są Wasze nietrafione prezenty?
Mam nadzieję, że Wasze dzieci dostają same trafione prezenty! Nikt nie chce sprawić dziecku przykrości, ale niestety nie każdy zakup prezentu jest dobrze przemyślany. Zdarzyły się Waszym dzieciom takie nietrafione prezenty?
Miłego dnia!
Klaudia
Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!
Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥
Wpis powstał we współpracy z ceneo.pl
Dodaj komentarz