Drewniana kolejka, czyli zabawka z której się nie wyrasta

Lubię ten czas, kiedy w radio słychać świąteczną muzykę, w domach unosi się zapach pierników i razem z dziećmi odwiedzamy kolejne jarmarki świąteczne. Zbliżające się Święta to również sklepy pełne bombek, świątecznych dekoracji i zabawek. I mimo, że wybór jest ogromny to my i tak zastanawiamy się co kupić naszym dzieciom na prezent żeby był to prezent na lata, a nie tylko krótką zabawę.

Zabawka, z której się nie wyrasta

Prezenty bywają różne. Są takie, które zapamiętamy na długo. Są takie, które wzbudzają chwilową radość. Są też takie, które sprawiają radość przez wiele lat i to nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Przez lata moje dzieci dostały kilka takich prezentów, które zdecydowanie były trafione.

Jedną z nich były drewniane tory. Pierwszy zestaw Filip dostał na swoje pierwsze urodziny i tak zaczęła się u nas przygoda z drewnianymi torami, która trwa już 6 lat. W tym czasie w nasza kolekcja powiększyła się o kolejne zestawy i dodatki. Do zabawy torami nigdy nie trzeba ich namawiać. My jako rodzice też bardzo lubimy je z nimi budować i wymyślać zupełnie nowe ułożenia drewnianych torów.

Nasze nowe zestawy drewnianych torów

W tym roku do kolekcji moich chłopców dołączyły drewniane tory BRIO i zgadnijcie co robimy od kilku dni? Pokój chłopców zmienił się w jedno wielkie miasto, w którym po drewnianych torach jeżdżą pociągi, straże i różne inne pojazdy. Drewniane tory BRIO to prosta i klasyczna zabawka, ale to właśnie ta prostota pobudza dziecięcą kreatywność i wyobraźnie. Tory można budować na różne sposoby. Codziennie można tworzyć z nich nowe zupełnie inne torowiska, ograniczeniem jest jedynie własna wyobraźnia i ilość torów jakie mamy w domu.

Ja bardzo lubię zabawki z drewna i wiecie, że są one częstym wyborem w naszym domu. Drewno jest bardzo wytrzymałe. Wytrzymuje nawet bardzo kreatywne pomysły na zabawę moich chłopców. Tak też jest z torami BRIO. Każdy element wykonany jest z największą precyzją co przekłada się nie tylko na wygląd, ale też na to, że poszczególne elementy łatwo się ze sobą łączy, a pociągi płynnie po nich jeżdżą. Drewniane tory to zabawki ponadczasowe. Układając tory dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale również ćwiczą logiczne myślenie i zdolności motoryczne. Jeśli do zabawy wykorzystujemy więcej elementów takich jak zwrotnice, mosty, wiadukty to czasami trzeba pomyśleć jak to wszystko mądrze połączyć.

Drewniane tory rosną razem z dzieckiem. U nas pierwszy zestaw pojawił się, gdy Filip miał rok, teraz ma 7 lat i nowymi zestawami od BRIO był zachwycony. Dzieci w różnym wieku bawią się po prostu nimi inaczej. Roczne czy dwuletnie dziecko z radością obserwuje pociągi jeżdżące po torach zbudowanych przez rodziców. Później samodzielnie zaczyna budować swoje pierwsze tory. Z czasem te konstrukcje są coraz bardziej zaawansowane, a największą atrakcją stają się zwodzone mosty, tunele i podnoszone konstrukcje. Drewniane tory to zabawki idealne dla dzieci w każdym wieku, bo rosną razem z dzieckiem, a do zabawy nimi łatwo jest również wciągnąć rodziców. Zwłaszcza tatę, który zabawy z chłopakami torami nigdy nie odmawia. Każdy ma zawsze swój pomysł na zabawę i powstają z tego różne fajne pomysły. Drewnianymi torami można bawić się na różne sposoby. Czasami jeżdżą u nas po nich lokomotywy, czasami straż pożarna, a czasami nawet resoraki.

Dla mnie drewniane tory mają jedną ogromną zaletę – są ciche. Czasami zdarzają się w nich grające elementy takie jak odgłosy lokomotywy, ale nie generują takiej ilości hałasu i dźwięków jak inne zabawki, a ja po 7 latach macierzyństwa doceniam to mocno!

Dlaczego drewniane tory BRIO są fajnym pomysłem na prezent?

Drewniane tory to fajny pomysł na świąteczny prezent nie tylko dlatego, że są lubiane przez dzieci. Tory to zabawka na lata, którą można ciągle rozbudowywać o nowe elementy. Każdy nowy element sprawia, że zabawa zaczyna się od nowa, ale również dzięki nim dzieci:

 • rozwijają wyobraźnię przestrzenną u dzieci,
 • łącząc kolejne elementy dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko,
 • rozwijają motorykę małą i dużą,
 • są dla każdego – lubią je dzieci młodsze i starsze, chłopcy i dziewczynki,
 • klasyczny design, brak przytłaczających dźwięków i nadmiaru kolorów pomaga skupić się na zabawie,
 • dziecko samo decyduje jak chce się nimi bawić, tworząc własne pomysły na konstrukcje pobudza swoją wyobraźnię i kreatywność.

Jakie zestawy z BRIO warto wybrać?

Zdecydowanie na początek polecam zestawy podstawowe. W każdym z nich znajdziecie drewniane tory w różnych kształtach i dodatkowe elementy, dzięki, którym stworzycie pierwsze konstrukcje. Tory można rozbudować później o różne dodatkowe elementy i wybrać to po Wasze dzieci lubią. Dużą frajdę sprawiają elektryczne pociągi, które same jeżdżą, wydają delikatne dźwięki i świecą. Są również kolejki sterowane elektrycznie. Tak naprawdę czym więcej jest torów tym większa frajda z zabaw. Tory to nie tylko dobry pomysł na prezent, ale na prezenty, bo na kolejne prezentowe okazje można dokupywać dodatkowe elementy.

Co zaskoczyło mnie w torach BRIO?

Tory BRIO to tak naprawdę niekończące się możliwości zabawy. Te tory nie ograniczają się do samych dróg z których możemy zbudować torowiska. Z torów BRIO możecie stworzyć całe miasta, a ilość przeróżnych dodatkowych elementów zaskoczyła nawet mnie – a myślałam, że o drewnianych kolejkach dla dzieci wiem już wszystko. Skalny tunel, garaż dla pociągów, wagony ze świecącym zlotem, zwrotnica z sygnalizacją, a nawet stacja kolejowa z nagrywarką, na której możesz nagrać swój głos ogłaszający przyjazd i odjazd pociągu to tylko niektóre, które sprawią, że zabawa będzie jeszcze lepsza. Z torami BRIO możesz stworzyć farmę, safari, kamieniołom, komisariat policji czy remizę strażacką, ale to jeszcze nic. Najbardziej zaskoczył mnie zestaw z zamkiem i księżniczkami. Jest Kopciuszek, Śpiąca Królewna, a nawet Śnieżka. Cała ofertę kolejek BRIO znajdziecie na Allegro – o tutaj.

Miłej zabawy!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy z BRIO.

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze
 • Marek
  2 grudnia 2021

  Super zabawa, mój mały kocha kolejki i chyba następną bierzemy właśnie z BRIO 🙂

  • Klaudia
   2 grudnia 2021

   Polecam! Jest mnóstw różnych zaskakujących elementów 🙂

Poprzedni
Jak wybrać najlepsze prezenty świąteczne dla dzieci?
Drewniana kolejka, czyli zabawka z której się nie wyrasta