Zaburzenia hormonalne u kobiet – objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

Równowaga hormonalna kobiety może być okresowo chwiejna. Tak dzieje się w okresie menopauzy, okresie pomenopauzalnym, w trakcie ciąży czy karmienia piersią. O różnym poziomie hormonów mówimy też np. w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Generalnie różny poziom hormonów jest naturalną częścią cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak pojawiają się np. zaburzenia miesiączkowania i inne niepokojące nas objawy, może się okazać, że mamy zaburzoną chorobowo równowagę hormonalną. Kiedy zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą nas zaniepokoić? Jakie jeszcze objawy prócz zaburzeń miesiączkowania zwiastują problemy? Jakie są przyczyny zaburzeń hormonalnych? Jakie badania hormonalne dla kobiet wykonać? Jaki pakiet badań hormonalnych warto wybrać? Jak wygląda leczenie zaburzeń hormonalnych?

Hormony – poznaj przysadkę mózgową i jej pobratymców

Układ hormonalny to skomplikowany mechanizm, który wpływa na działanie całego naszego organizmu. Odpowiadają za stan zdrowia, emocje, płodność, libido, wygląd. Różne hormony produkowane są przez różne części przysadki mózgowej (np. przedni płat przysadki mózgowej), korę nadnerczy, podwzgórzę, szyszynkę, tarczyce i przytarczyce, grasicę, trzustkę, jajniki, jądra (u mężczyzn). To z tych miejsc, przekazywane są do naszego organizmu różne informacje i polecenia dla narządów. Wszelkie zaburzenia hormonalne, czyli nadmiar czy niedobór danego hormonu, wpływa na zaburzenia równowagi. 

Wahania fizjologiczne są zwykle czasowe i związane są np. z miesiączką, ciążą czy menopauzą. Inne, wskazują na nieprawidłowe działanie gruczołów i wymagają leczenia.

Zaburzenia hormonalne u kobiet mają wpływ np. na zaburzenia okresu pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, prowadzą do zaburzeń układu rozrodczego, zaburzeń funkcji gonad. Często wychodzą w diagnostyce niepłodności, ale hormony dają objawy nie tylko w związku z zaburzeniami płodności.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Zaburzenia hormonalne często towarzyszą niektórym chorobom tj. np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, Choroba Hashimoto, choroba Cushinga. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że kobiety zmagające się np. z zespołem policystycznych jajników i innych wymienionych chorób, mają tak naprawdę do czynienia ze skutkiem zaburzeń hormonalnych.

Wszelkie takie zaburzenia mogą powodować problemy dermatologiczne (trądzik, nadmierne owłosienie związane np. z nadmiarem męskich hormonów płciowych, suchość, przebarwienia skóry, szybsze starzenie się skóry, wypadanie włosów), problemy emocjonalne ( wahania nastroju, złe samopoczucie, stany depresji)

Dodatkowo możemy obserwować u siebie takie objawy jak ciągłe zmęczenie, odczuwamy niższą odporność organizmu, pojawia się utrata masy ciała, zaburzenia wagi, spadek libido, występują nieregularne cykle miesiączkowe, pojawia się np. niewydolność jajników i problemy z zajściem w ciążę.

Przyczyny zaburzeń

Zaburzenia hormonalne z całą pewnością nastręczają wiele trudności. Wszelkie np. hormony płciowe w nieprawidłowym stężeniu, np. wzrost stężenie prolaktyny albo niskie stężenie prolaktyny, mogą prowadzić nie tylko do problemów z macierzyństwem.

Przyczyn problemu może być wiele. Mogą być to np. uwarunkowania genetyczne, złe nawyki żywieniowe (sól, konserwanty, nasycone kwasy tłuszczowe, alkohol), zmiany cywilizacyjne sprawiające, że męczy nas wszechogarniający stres, zmiany nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, niektóre leki.

Leczenie, czyli najpierw badania hormonalne

O tym, czy mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi wiemy, na podstawie badań. To w wynikach badań często naocznie widać nieprawidłowości. Jeśli zatem podejrzewamy u siebie takie problemy, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci nam odpowiednie badanie hormonalne. Odbywa się ono zwykłym pobraniem krwi i pomiarze stężeń danych hormonów.

Przy podejrzeniu zaburzeń hormonów płciowych, wykonuje się np. poziom prolaktyny, progesteronu i androgenów. W przypadku tarczycy, lekarz zleca najczęściej badania TSH, FT3 i FT4. Mogą być też badane anty-TPO, cholesterol całkowity, trójglicerydy.

Jeśli chodzi o leczenie, odbywa się ono najczęściej za pośrednictwem leków, regulujących wydzielanie hormonów. Prócz tego warto zadbać o właściwą dietę czy odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. Możemy się także wspomóc naturalnymi metodami – pijąc zieloną herbatę, olej z wiesiołka lub ogórecznika, wykorzystując nasiona kopnopi, lukrecję, Ashwagandę, kwasy tłuszczowe omega-3.

Pakiet hormonalny  – co znajdziesz w pakiecie badań hormonalnych

Aby trzymać rękę na pulsie, możesz zawsze zdecydować się na wygodny pakiet badań hormonalnych dla kobiet w prywatnej placówce Polmed. Badania wykonywane są w całym kraju i nie musisz zwracać uwagę wybierając dzień badania – możesz go wykonać kiedy tylko zechcesz. Nie musi być ono wykonane także w jakimś szczególnym dniu cyklu.

Nawet nie musisz się umawiać na konkretny dzień. Po prostu je wykonujesz – kiedy ci pasuje.

Pakiet badań hormonalnych wykonuje się z pobrania krwi i mierzy m.in. stężenie estradiolu, stężenie TSH, stężenie progesteronu, prolaktyny, FSH czy LH.

Pamiętaj, że zdecydowanie warto wykonać takie badania na stronie https://polmed.pl/badania/kobieta/pakiet-badan-hormonalnych-dla-kobiet/ jeśli tylko coś się zaniepokoi, nawet jeszcze przed wizytą u endokrynologa.

Nie czekaj w kolejkach! Zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj z naszym wygodnym pakietem badań dla kobiet!

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Planer luty 2023 – do druku za darmo
Zaburzenia hormonalne u kobiet – objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka