Pierwsze objawy choroby u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Jak rozpoznać, że dziecko „coś rozbiera”?

Choć przeziębienie to jedna z powszechniejszych chorób, jego objawy u dziecka mogą niepokoić. Często sygnałami, które jako pierwsze dają nam znać, że dziecko „coś rozbiera”, są osłabienie i zmęczenie. Dziecko staje się osowiałe i „nieswoje”.

Objawy przeziębienia mogą być szczególnie groźne dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać zalegającej w nosie wydzieliny czy odkrztusić zbierającej się w oskrzelach flegmy. Takie maluchy często mają problemy ze spaniem i z trudem nabierają powietrze. Dlatego warto wiedzieć, kiedy to tylko zmęczenie, a kiedy infekcja.

Stan podgorączkowy u dziecka i inne pierwsze objawy choroby

Równolegle ze zmęczeniem lub trochę później dziecko zaczyna kichać, a z nosa leje się wodnista wydzielina. Pojawiają się też:

Gorączka może być groźna szczególnie u niemowląt, które nie potrafią jeszcze zakomunikować, co je boli, więc gorące czoło i płacz będą jedynymi objawami świadczącymi o nadchodzącej chorobie. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który może szybko ocenić stan dziecka i zaordynować skuteczne leczenie.

Naturalne sposoby zwalczania infekcji u dziecka

Jeżeli gorączka nie jest wysoka, można wypróbować naturalne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykonanie chłodnych okładów lub kąpieli. Okłady na zbicie gorączki wykonywane są z użyciem ręcznika namoczonego w zimnej wodzie, który umieszczany jest na karku, czole czy łydkach malucha. Nie należy przegrzewać dziecka – ubierzmy maluszka w przewiewne, cienkie ubranie i wietrzmy często pomieszczenie. Dobre efekty przyniesie także kąpiel w wodzie o temperaturze dwa stopnie niższej niż ciepłota ciała dziecka. Konieczne jest ponadto nawadnianie malucha.

Zastanawiasz się, jakzwalczyć przeziębienie u dziecka? Aromaterapia pozwala udrożnić nos i ułatwia oddychanie. U starszych dzieci świetnie sprawdzą się inhalacje z dodatkiem suszonej szałwii. Gorącą wodą zalej 1-2 łyżeczki suszonych liści szałwii i poproś dziecko, by pochyliło się nad miską, oddychając tak głęboko, jak to możliwie. U młodszych dzieci sprawdzi się maść majerankowa, którą nakłada się pod nos i na podrażnione brzegi nosa.

Jak pomóc dziecku w trakcie choroby?

Oprócz inhalacji i chłodnych okładów dziecku możesz też pomóc poprzez oklepywanie go. To metoda stosowana często u dzieci podczas infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ niemowlęta nie potrafią jeszcze skutecznie odkaszliwać zalegającej wydzieliny ani wydmuchiwać nosa.

Podczas oklepywania niezwykle ważna jest odpowiednia technika, dzięki której metoda ta będzie bezpieczna dla dziecka. Oklepuje się jedynie klatkę piersiową i plecy; nie wolno oklepywać bezpośrednio kręgosłupa, a także okolicy nerek, łopatek i mostka. Gdy dziecko zaczyna kaszleć, należy przerwać oklepywanie i kontynuować je dopiero po odkasłaniu wydzieliny.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Świąteczne kartki z choinką na 3 sposoby!
Pierwsze objawy choroby u dziecka – jak sobie z nimi radzić?