8 sposobów jak uśpić niemowlaka

Oto moje 8 najlepszych i sprawdzonych sposobów jak uśpić niemowlaka i noworodka. Do dzieła usypiamy!

Usypianie niemowlaka to ciężki temat. Nie ma jednego sposobu “działającego” na każde dziecko. Każde dziecko jest inne i każde lubi zasypiać na różne sposoby. Gdy już znajdziemy ten idealny sposób jak uśpić niemowlaka okazuje się, że jest dziecko się zmienia, jest on już nie skuteczny i szukamy kolejnego!Jakie sposoby na usypianie niemowlaka odkryłam w pierwszym roku życia mojego dziecka? Było ich wiele. Jedne działały lepiej, drugie gorzej. Do tych najmniej trafionych trzeba zaliczyć kołysanie i noszenie na rękach, które w ogóle się u nas nie sprawdziło. Były takie sposoby, które działałby przez jakiś okres. A czego próbowaliśmy? Sprawdź!

 

8 sposobów jak uśpić niemowlaka

1. Tulenie i kołysanie na rękach

Kołysanie dziecka na rękach usypia wiele niemowlaków. Sposobów tulenie jest wiele. Jedne dziecko lubi je bardziej drugie mniej. Znam niemowlaki, które w sekundzie zasypiają wtulone w ręce mamy czy taty. U nas kołysanie nie bardzo się sprawdzało. Nasz maluch zamiast zasypiać raczej się wyrywał i niecierpliwił.

2. Otulanie

Zanim zostałam mamą nie słyszałam o otulaniu, a to przecież znana od lat metoda usypiania noworodków. Otulanie polega na zawijaniu dziecka w kocyk czy otulacz, które dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i znaną ciasnotę z brzuszka mamy. Jak otulać noworodka pokazała nam położna. I czasami otulaliśmy swojego noworodka. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza w pierwszych tygodnia życia. Później dziecko umie się bardzo szybko oswobodzić z otulającego go otulacza.

3. Kołysanka

Śpiewanie kołysanek i powtarzających się rytmicznych spokojnych piosenek usypiało naszego synka zwłaszcza w samochodzie. Miał taki okres, w którym nie bardzo lubił jazdę samochodem. Wtedy wymyślone przeze mnie kołysanki czy piosenki uspokajały go i utulały do snu.

4. Szumy

To dzisiaj jestem pod wrażeniem fenomenu szumów. Gdy nasz maluch był malutki bywały momenty, kiedy płakał, spać nie chciał i trudno go było uspokoić. Pewnego dnia spróbowaliśmy zachwalanego przez wszystkich szumu suszarki. Jakie było nasze zdziwienie, gdy maluch praktycznie od razu się uspokoił i zasnął.

5. Wózek

Wózek to dla mnie doskonały usypiacz mojego syna. Większość spacerów jest dla nas równoznaczne z małą drzemką. Wózek sprawdzał się również do usypiania dziecka w domu, wtedy wożenie dziecka w przedpokoju szybko go usypiało! Do dziś czasami ratuje się tym sposobem!

6. Fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy w praktyce może służyć nie tylko do wożenia dziecka w samochodzie. Pierwszy fotelik dziecka to najczęściej również nosidełko, które postawione na podłodze można łatwo bujać. I to bujanie usypiało nasze dziecko. Gdy maluch był mały czasami wystarczyło go wsadzić do fotelika i już zasypiał. Eh… szkoda, że teraz to nie działa!

7. Samochód

Jazda samochodem usypia chyba większość dzieci. Choć muszę przyznać, że nasz maluch przez jakiś okres nie lubił jeździć samochodem. Poza tym burzliwym okresem zazwyczaj każda przejażdżka kończy się przynajmniej krótką drzemką. Znam również opowieści, kiedy na kolkowe boleści pomagała tylko przejażdżka samochodem!

8. Karmienie piersią

Cycuś to doskonały usypiacz. Zwłaszcza w czasie, kiedy dziecko jest jeszcze mało ruchliwe i po najedzeniu się nie ucieka z łóżka. Ssanie piersi uspokaja, wycisza, a dodatkowo można się wtulić w mamę! Czy czegoś trzeba więcej do snu?

 

A Ty jakie masz sposoby na usypianie niemowlaka? Czekam na nie w komentarzach!

Miłego dnia i słodkich snów dla maluszków!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Teresa
  5 stycznia 2016

  U nas najbardziej działało tulenie na maminych rękach!

 • ladymamma.pl
  5 stycznia 2016

  Oliś usypiał przy cycu zawsze, słodko wtulony…;)Niestety okres ssaczy się skończył i teraz zasypia przy zmyślonych bajkach!;) Czasami pomysłów już brak!

  • Klaudia
   6 stycznia 2016

   Ja chciałabym żeby mój Filip zasypiał przy bajce. Jak na razie żadna nie jest w stanie go zatrzymać przed ucieczką z łóżka! 😉

 • Ania
  6 stycznia 2016

  Cycuś, wózek i auto! 🙂

 • Monika
  6 stycznia 2016

  U nas z tym usypianiem było różnie. Na początku usypiało tulenie, później był etap zasypiania tylko w chuście. A teraz dziecko zadypia wtulone we mnie.

  • Klaudia
   6 stycznia 2016

   Jakaś konsekwencja w tym jest – od początku lubiliście się tulić. Tylko to tulenie przybierało różne formy! 🙂

 • Angela
  11 stycznia 2016

  U nas Magda zasypia tylko noszona na rękach. Już mi czasami ręce opadają.

 • Zizia
  25 października 2018

  ja mam metodę na usypianie na rękach żeby się dziecko nie wyrywało i polubiło – chustę np. Luna Dream. W chuście nie ma jak raczkami machać i uroczo się wtula 😉

Poprzedni
No co Ty! Twoje dziecko jeszcze tego nie robi?
8 sposobów jak uśpić niemowlaka