No co Ty! Twoje dziecko jeszcze tego nie robi?

Nie chodzi, nie mówi, nie je samodzielnie, nie sprząta po sobie? Twoje dziecko jeszcze tego nie robi? Coś jest chyba nie tak!

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że dorastanie mojego dziecko to taki niekończący się proces oczekiwania. Gdy w naszym domu pojawiła się mała istotka każdy był nią oczarowany. Od takiego maluszka niezbyt wiele się oczekiwało, wystarczyło na niego spojrzeć i już robiło się lepiej na sercu, ale chwilę później się zaczeło!Pierwszy uśmiech, pierwsze przekręcenie się z plecków na brzuch, pierwsze „agy”, pierwsze pełzanie, pierwszy ząbek, pierwsze czworakowanie, pierwsze samodzielne siadanie, stanie, słowa… ciągle coś! Coś nowego, wzruszającego w życiu maluszka. Te przełomowe momenty zapamiętuje się na całe życie, a przynajmniej na długi czas. Mają w sobie jeszcze coś, gdy jeden nastanie oczekuje się kolejnego!

Wszystko jest fajnie i pięknie jeśli nasz maluszek robi wszystko w określonym czasie. Wtedy możemy się pochwalić, że nasze dziecko ma 5 miesięcy i już pełza, dorobiło się pierwszego ząbka, a drugi już się lada dzień się przebije. W szóstym miesiącu zaczęło raczkować. I robi to tak szybko, że trudno za nim nadążyć. Tak tak… To ta lepsza sytuacja, w której możesz się chwalić dokonaniami swojego maluszka do woli. Większość osób lubi się pochwalić przynajmniej raz na jakiś czas, tacy już jesteśmy.

A co jeśli Twoje dziecko jeszcze nie raczkuje i nie ma żadnego ząbka, a „ten czas” już nadszedł? I co gorsza inne dzieci w jego wieku już „to robią”. Ty gdy byłaś mała też to już robiłaś! Dodatkowo „dobijasz się” przeglądając różne portale, które na każdy miesiąc życia Twojego dziecka serwują porcję nowych umiejętności. A Twoje dziecko jakoś tak od małego jest niepokorne, rozwija się po swojemu, robi wszystko w swoim tempie i nie koniecznie tak, jak oczekują od niego schematy.

Gdy dziecko kończy rok zaczyna się niezła heca. W końcu roczek, to okres, w którym dziecko powinno zacząć chodzić. Oczywiście nie musi zacząć chodzić dokładnie, gdy skończy roczek, ale 2 dni po swoich pierwszych urodzinach to by już wypadało! Twoje dziecko ma już rok i jeszcze nie chodzi? I co? I nic! Każde dziecko rozwija się inaczej – w innym tempie, nabiera nowych umiejętności w różnej kolejności. Ma prawo robić coś wcześniej i robić coś nieco później. Jeśli rozwija się prawidłowo, robi postępy na wszystko przyjdzie czas! To Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Widzisz codziennie jak rośnie i się rozwija. Nie porównuj go wiecznie z innymi. Chwal swoje dziecko, doceniaj, motywuj, ciesz się z każdej nowej umiejętności, wspieraj, nie podcinaj dziecku skrzydeł i kochaj! To wystarczy!

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze
 • Daga
  5 stycznia 2016

  Ja mam wrażenie, że pomiędzy mamuśkami jest taki wyścig szczurów. Każde dziecko musi być najlepsze i to najlepiej we wszystkim!

  • Klaudia
   5 stycznia 2016

   Niestety. Trochę to czasami smutne, bo lepiej skupić się na swoim dziecku. Niż porównywać z innymi!

 • Aleksandra
  8 stycznia 2016

  Też nie lubię tego ciągłego porównywania. Dziecko to osoba a nie rzecz. To żywy organizm, który ma prawo być indywidualnością.

Poprzedni
Bułki maślane – najlepszy przepis na miękkie bułki
No co Ty! Twoje dziecko jeszcze tego nie robi?