Gdy zostałam mamą po raz pierwszy wszystko było dla mnie nowe i nieznane. Zmiana pieluszki u malutkiego dziecka była dla mnie jak wyprawa w kosmos. Zupełnie nie wiedziałam jak się do tego zabrać. Wybierałam ubrania, które łatwo włożyć. Kąpiel maluszka zdecydowanie nie była dla mnie relaksem. Wiele rzeczy mnie przerastało i zupełnie zaskoczyło. Choć myślałam, że udało mi się dobrze przygotować do roli mamy to tak naprawdę dopiero macierzyństwo i codzienna praktyka szybko mnie tego nauczyła.
Skrupulatnie kompletowałam wyprawkę dla mojego pierwszego syna. Teraz kompletując ją zwróciłabym uwagę na zupełnie inne rzeczy, bo szybko przekonałam się, że kolejne ubranka łatwo jest dokupić, ale nie są one najważniejsze. Dużo większą uwagę poświęciłabym na wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji dla moich synów, bo poznałam wszystkie możliwe problemy skórne u maluchów od ciemieniuchy, suchej skóry, AZS, po odparzenia. Dziś wiem, że powodów tych problemów było wiele – od złej pielęgnacji, po alergię i źle dobrane kosmetyki.
Co na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowląt najczęściej kojarzą nam się z podrażnioną pupą niemowlaka. Tak jest najczęściej, ale nie tylko, bo maluch, który często ma sporo słodkich fałdek na swoim ciele, w których również skóra może się odparzyć. Podrażniona skóra pod pieluszką na pewno nie jest przyjemna dla maluszka – swędzi, piecze i wywołuje dyskomfort. Maluch jest często bardziej płaczliwy i rozdrażniony, bo nie jest w stanie powiedzieć nam co mu przeszkadza. Gdy moje dziecko pierwszy raz miało odparzenia pod pieluszką bardzo się obwiniałam, że to moja wina. Teraz wiem, że na kondycję skóry ma wpływ wiele czynników i nie zawsze odparzenia są wynikiem złej pielęgnacji. W przypadku odparzeń nie warto się zamartwiać i obwiniać. Należy jednak szybko działać i nie bagatelizować problemu, bo oparzenia mogą szybko zamienić się w pieluszkowe zapalenie skóry.
Dlaczego powstają odparzenia u niemowląt?
Skóra pod pieluszką jest delikatna i wrażliwa, a dodatkowo u małego dziecka większość dnia zawinięta jest w pieluchę, która nie zawsze jest sucha i czysta. Pieluszka, którą dzieci noszą cały dzień nie jest dla skóry najlepszym rozwiązaniem. Nie wiem czy pamiętacie z porodówki jak lekarze i położne zachęcają do wietrzenia skóry w tych delikatnych miejscach. Skóra pod pieluszką nie ma lekko. Pieluszka powoduje, że powietrze zdecydowanie trudniej do niej dociera. Pupa wietrzy się tylko, wtedy, gdy pieluszka jest zmieniana lub podczas kąpieli.
Dzieci bywa też różne. Nie każde, gdy poczuje mokrą pieluszkę czuje dyskomfort i pokazuje to rodzicom. Obu moim chłopcom mokre pieluszki nigdy nie przeszkadzały, a gdy byli coraz więksi ich zmiana to było nie lada wyzwaniem. Dlaczego skóra pod pieluszką jest tak podatna na odparzenia?
- jest cienka,
- jest sucha – ma niewiele naturalnego czynnika nawilżającego (mieszanina związków nawilżających warstwę rogową naskórka),
- mocno chłonie substancje z zewnątrz,
- oddziałują na nią niekorzystne substancje chemiczne,
- mokra skóra jest podatna na uszkadzania mechaniczne.
Jak wyglądają odparzenia?
Skóra na pupie malucha robi się różowa lub czerwona. Czasami zmiany występują tylko między pośladkami. Czasami obejmują również pachwiny, same pośladki, a nawet uda. Najczęściej pojawiają się w tych miejscach, które były pod pieluszką. Mogą pojawić się również małe krostki.
Kiedy pojawiają się odparzenia?
Odparzenia pojawiały się u nas głównie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy w porę nie zauważyłam, że w pieluszce jest jakaś większa niespodzianka. Po drugie skóra pod pieluszką miała zdecydowanie trudniej w cieplejsze i upalne dni. Odparzenia pojawiają się nie tylko na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skóry malucha. Mogą pojawić się, gdy dziecko:
- ma zbyt długo mokrą/brudną pieluszkę,
- jest urodzone przedwcześnie i ma bardzo delikatną skórę,
- ma alergię, nadwrażliwość lub AZS,
- uczula je pieluszka, chusteczki,
- ząbkuje,
- ma biegunkę,
- jest po szczepieniu,
- przyjmuje leki np. antybiotyk,
- ma infekcję wirusową lub bakteryjną,
- ma rozszerzaną dietę, wprowadzane nowe produkty.
Jak radzić sobie z odparzeniami?
Skóra każdego dziecka jest inna. Doskonale się o tym przekonałam w przypadku moich synów. Zawsze podkreślam, że warto obserwować dziecko. Sprawdzać co mu służy, a co nie. I tak jest również w przypadku odparzeń. Zdecydowanie lepiej jest starać się pielęgnować skórę malucha tak, aby te odparzenia się nie pojawiały. Jeśli coś jej nie służy to lepiej szukać lepszego dla dziecka rozwiązania. Co u nas się sprawdziło?
Regularna zmiana pieluszek
To chyba podstawa. Nie ma tu jednak złotej zasady, aby zmieniać je co godzinę, dwie lub trzy. Zmieniamy ją, wtedy kiedy jest po prostu mokra. Może to być kilka razy w ciągu dnia, ale też kilkanaście.
Wybór odpowiednich pieluszek
Częsta zmiana pieluszki to klucz do sukcesu, ale również duże znaczenie ma jakie pieluszki założymy na pupę naszego dziecka. Jeśli odparzenia pieluszkowe pojawiają się u niego często warto pomyśleć o wyborze pieluszek bardziej ekologicznych, albo wielorazowych.
Pupę myjemy i kąpiemy!
Sama zmiana pieluszki na czystą nie wystarczy. Przy każdej zmianie pieluszki pupę myjemy. Możemy do tego użyć wacików z wodą lub delikatnych chusteczek. Codzienne kąpiele były dla nas od zawsze rutyną. Wtedy najłatwiej jest dobrze umyć wszystkie zakamarki, a dodatkowo pupa odpoczywa od pieluszki i do skóry dociera więcej powietrza.
Daj skórze oddychać!
Wietrzenie pupy to coś o czym nie należy zapominać. Ściągnij dziecku pieluszkę, aby pupa mogła się przewietrzyć.
Wybierz odpowiedni krem!
Odpowiedni krem to podstawa pielęgnacji, ale także sposób na zapobieganie ich powstawaniu i leczenie. Ważne jest, aby wybrać krem z odpowiednim składem, który pomoże, a nie zaszkodzi. Pamiętajcie, że ważna jest odpowiednia ilość kremu. Nie należy stosować go za dużo. Nie nakładamy nigdy grubej pancernej warstwy. Kremu ma być niewiele – tak, aby stworzył ochronną warstwę, ale nie zatykał skóry i pozwolił jej oddychać.
Kosmetyki dla niemowląt stworzone w Polsce!
Wybór odpowiedniego kremu jest bardzo ważny, bo to on stanowi barierę ochronną pomiędzy skórą, a zawartością pieluszki. Dziś mam dla Was nową markę polskich kosmetyków, które pomogą mamą zadbać o zdrową skórę dziecka nie tylko pod pieluszką. To preparaty polecane dla maluszków już od pierwszych dni życia. CynkoKrem ® to krem do ochrony i pielęgnacji wrażliwej skóry pod pieluszką. Pomaga zapobiegać podrażnieniom. Można go stosować profilaktycznie, ale także gdy na skórze pojawiły się niepokojące zmiany. CynkoKrem ® ma gęstą konsystencję i dużą zawartość tlenku cynku. Chroni przed dalszym wpływem złych czynników, neutralizuje patogeny, ale także wspiera regenerację skóry. Z kolei CynkoKrem Go ® to krem o bardziej kremowej lekkiej konsystencji – fajny do codziennej pielęgnacji. Można go stosować profilaktycznie przynajmniej kilka razy dziennie. Ma lekką konsystencję i wygodne opakowanie, które zmieści się w każdej torebce. Oba kremy posiadają Pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Nowoczesny i skuteczny skład
Kremy CynkoKrem ® i CynkoKrem Go ® mają prosty i krótki skład. Nie znajdziecie w nich niepotrzebnych substancji, są za to:
- tlenek cynku, który chroni i goi,
- pantenol – nawilża skórę, przyspiesza jej gojenie, zmiesza zaczerwienie i uczucie pieczenia
- naturalny emolient – olej ze słodkich migdałów, który dodatkowo nawilża skórę,
- lanolinę, która odżywia, chroni, zmiękcza i pielęgnuje skórę.
- naturalną barierę ochronną tworzoną przez wosk pszczeli.
Po co tlenek cynku?
Tlenek cynku obecny w obu kremach ma działania osłaniające i łagodzące. Pomaga stworzyć na skórze cienką warstwę izolacyjną, która chroni przed czynnikami drażniącymi i rozwojem bakterii. Wspiera regenerację skóry i zmniejsza produkcję sebum. Jest stosowany w dermatologii, stomatologii i kosmetykach. Pomaga nie tylko na odparzenia. Z powodzeniem jet stosowany przy różnych zmianach zapalnych na skórze – również tych wywoływanych przez AZS.
Który krem wybrać?
Do codziennej pielęgnacji wybierz CynkoKrem Go ®, który ma lekką konsystencję i wygodne opakowanie. Jego cienka warstwa będzie dobrą ochroną dla wrażliwej skóry pod pieluszką. Profilaktycznie można go stosować kilka razy dziennie. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji na skórze pojawią się pieluszkowe odparzenia sięgnij po CynkoKrem ®, który ma większą zawartość cynku
Miłego dnia!
Klaudia
Dodaj komentarz