Ile kosztuje polisa na życie i od czego zależy jej cena?

Chcesz wykupić ubezpieczenie na życie dla siebie lub swojej rodziny? Zastanawiasz się, na jaki koszt musisz się przygotować? Wysokość składki polisy zależy od wielu czynników, co oznacza, że dla każdego może być inna. Poza ceną warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Sprawdź, jak wybrać atrakcyjne cenowo ubezpieczenie z dobrymi warunkami.

Najpopularniejsze rodzaje polis na życie

Firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom różnego rodzaju polisy. Wśród nich znajdują się zarówno te przeznaczone wyłącznie dla osoby ubezpieczającej, jak i te wpływające na całe rodziny. Najczęściej wybieranym rodzajem jest ubezpieczenie konkretnej osoby. Zależnie od grupy ryzyka zawodowego oraz wielu innych czynników, ustalane są w tym przypadku indywidualne stawki. Również sam okres trwania umowy może być wygodnie negocjowany.

W przypadku rodzin często wybieranym rozwiązaniem jest tak zwana polisa rodzinna. W jej przypadku na wysokość miesięcznej składki składają się ubezpieczenia rodziców, dzieci oraz często dziadków. Dużym udogodnieniem jest w tym przypadku możliwość dopasowania zakresu ochrony dla każdego członka rodziny.

Popularnym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie NNW dla dziecka, które w wielu przypadkach oferowane jest w szkołach. Rodzice mogą także zdecydować się na polisę posagową dla swoich dzieci. Jest ona opłacana regularnie do ukończenia przez dziecko 20-25 roku życia. Po tym czasie środki mogą być wypłacone zgodnie z umową i przeznaczone na dowolnie wybrany cel. Jest to również rodzaj zabezpieczenia na wypadek wcześniejszej śmierci rodzica. W takim przypadku dziecko otrzymuje rentę w ramach ubezpieczenia.

Czynniki wpływające na cenę polisy na życie

Osoby, które wybierają ubezpieczenie, często kierują się głównie jego ceną. Jest to oczywiste, ponieważ nikt nie lubi przepłacać. Warto jednak pamiętać, że na wysokość składki polisy ma wpływ kilka podstawowych elementów. Należą do nich:

  • zakres ochrony – warto mieć na uwadze, że im szerszy zakres polisy tym jej koszt jest wyższy; najtańsza opcja ubezpieczenia dla osoby dorosłej może więc uwzględniać tylko jeden rodzaj zdarzenia (najczęściej jest to śmierć), a rozszerzenie zakresu o dodatkowe aspekty zwiększa jej koszt,
  • suma ubezpieczenia – im wyższa kwota ubezpieczenia, tym droższa jest polisa,
  • rodzaj wybranej polisy – wyróżnia się dwa rodzaje ubezpieczenia, wariant grupowy dostępny najczęściej w zakładach pracy jest tańszym rozwiązaniem niż indywidualnie dopasowana oferta,
  • stan zdrowia – wpływ na wysokość polisy ma również sam stan zdrowia ubezpieczającego, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe proszą o uzupełnienie ankiety medycznej; osoby zdrowe bez przewlekłych chorób mogą liczyć na dużo niższe stawki polisy,
  • wiek – tak zwane ryzyko ubezpieczeniowe rośnie wraz z wiekiem ubezpieczającego się; w praktyce oznacza to, że młode osoby mogą liczyć na niższe stawki niż osoby, które ukończyły np. 50 lat,
  • wykonywany zawód oraz hobby – firmy ubezpieczeniowe często w wycenie polisy uwzględniają wykonywany zawód i sposób spędzania wolnego czasu; osoby pracujące w zawodach o podwyższonym ryzyku zawodowym muszą liczyć się z wyższymi stawkami; podobnie wygląda sytuacja, jeżeli hobby wykonywane w wolnym czasie klasyfikowane jest jako ekstremalne i niebezpieczne jak np. skoki na spadochronie,
  • sposób opłacania składek – na wysokość ceny polisy ma również sposób jej spłacania; zdecydowanie korzystniejsze warunki uzyskać można, decydując się na opłacenie wszystkich rocznych składek jednorazowo.

Czy można obliczyć wysokość świadczenia przy ubezpieczeniu na życie?

Osoba zainteresowana polisą na życie może skorzystać z wygodnych narzędzi pozwalających na obliczenie składek u różnych ubezpieczycieli bez wychodzenia z domu. Przyjmijmy, że chce ubezpieczyć samego siebie i rodzinę, a szczególny nacisk kładzie na ochronie życia. Może pozwolić sobie na miesięczną wysokość składki 120 zł.

  • W I klasie ryzyka (praca biurowa) może liczyć na kilka rozwiązań. Może wybrać ubezpieczenie gwarantujące minimalne świadczenie na poziomie 50-65 tysięcy złotych, a w przypadku śmierci 200-230 tysięcy złotych.
  • Będąc w II grupie ryzyka (praca fizyczna), można liczyć na świadczenie minimalne 50-65 tysięcy złotych, jednak w razie zgonu kwota ta to ok. 190 tysięcy złotych.

Osoby będące w III klasie ryzyka (zawody o podwyższonym zagrożeniu zdrowia i życia) muszą kontaktować się bezpośrednio z infolinią ubezpieczyciela. Wynika to z rodzaju wykonywanego przez nich zawodu. Nie każde towarzystwa ubezpieczeniowe oferuje polisy dla wszystkich profesji.

Jak znaleźć najlepszą cenę polisy na życie?

Decydując się na zakup polisy na życie, nie warto decydować się na losową ofertę. Konieczne jest uwzględnienie własnych preferencji i stylu życia. Ubezpieczenie na życie i zdrowie na rankomat.pl można wygodnie dopasować do swoich potrzeb, posługując się dostępnym na stronie kalkulatorem. Internetowe narzędzie wymaga jedynie podania, od jakich zdarzeń ubezpieczający chce uzyskać ochronę. Kolejnym wyborem jest kwota polisy, wskazanie daty urodzenia oraz wykonywanego zawodu. Podanie danych kontaktowych (numeru telefonu oraz maila) ma na celu ułatwienie konsultacji z doradcą. Kontakt z nim nie jest wiążący, natomiast może rozwiać wiele wątpliwości. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji wyświetlane są różne oferty oraz koszt miesięcznych skałek. Dzięki temu można szybko i wygodnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać opcję najlepiej dopasowaną do swoich oczekiwań.

Artykuł sponsorowany / Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Planer lipiec 2023 – do druku za darmo
Ile kosztuje polisa na życie i od czego zależy jej cena?