Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Poznaj może sposoby na porządek w dziecięcym pokoju. Mam dla Ciebie pomysły, które pomagają utrzymać porządek w pokoju moich dzieci!
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?
Pamiętam, gdy urządzałam pierwszy pokój mojego syna, a raczej kącik w naszej sypialni. Było to, gdy mieszkaliśmy jeszcze w bloku. Miejsca było niewiele, ale też niewiele było rzeczy. Wyprawka niemowlaka składa się z rzeczy, które sama wybrałam. Wszystkie do siebie pasowały i doskonale wpisywałaby się w wizję pokoju, którą miałam w głowie.
Noworodek czy maluch nie zdążył jeszcze zgromadzić mnóstwa niepotrzebnych zabawek. Jego ubrania można ładnie pookładać, bo są małe i zajmują niewiele miejsca. Gdy przeprowadziliśmy się do naszego domu Filip stał się posiadaczem swojego pierwszego pokoju. Miał wtedy rok. Pamiętam do dziś jak poustawiałam jego zabawki na regale i ten regał był jeszcze pusty. W pokoju wszystko miało swoje miejsce i bardzo łatwo było zadbać o porządek. Z upływem kolejnych lat już nie było to takie proste. Ilość zabawek zaczęła się zwiększać w zastraszającym tempie, które trudno było opanować. Urodziny, święta, prezenty bez okazji sprawiły, że zabawki nie wyglądały już tak pięknie na półkach. Każda w innym kształcie, kolorze i rozmiarze. Coraz trudniej było nad nimi zapanować. Jednak od początku starałam się dbać o to, aby sprzątanie dla chłopców było czymś normalnym i oczywistym.
Wspólne sprzątanie, dobre nawyki od najmłodszych lat
Wiedziałam jednak od zawsze, że warto uczyć dzieci dobrych nawyków od najmłodszych lat, dlatego razem z moimi synami od początku starałam się sprzątać zabawki i odkładać je na miejsce po skończonej zabawie. Nie oczekuję za wiele, wiem, że dzieci nie posprzątają wszystkiego idealnie, ale cieszę się ogromnie, gdy mój prawie już 3-latek po zabawie piankoliną wkłada ją do pudełka i odkłada na miejsce. Jestem dumna, gdy widzę rano zaścielone łóżko przez mojego 6-latka. Może nie wszystko jest na nim ułożone idealnie, ale to dla mnie powód do dumy, że potrafi, stara się i chce.
Zabawa kto pierwszy posprząta
Dzieci do sprzątania można również motywować na różne sposoby. Ja od zawsze staram się wprowadzać zasadę, że rozpoczynamy kolejną zabawę, wtedy, gdy pochowamy poprzednie zabawki. Kiedy dzieci zupełnie nie mają ochoty na sprzątanie to staram się zachęcić je na różne sposoby. Dobrze sprawdza się u nas zabawa: kto pierwszy posprząta.
Praktyczne rozwiązania
W utrzymaniu porządku w pokoju dziecka zdecydowanie pomagają praktyczne rozwiązania. Wychodzę z założenia, że pokój dziecka trzeba zaaranżować tak, aby był on najbardziej praktyczny dla naszego dziecka. Bardzo podobają mi się poukładane na drewnianych półeczkach książki dla dzieci dopasowane kolorystycznie do pokoju dziecka. Wiem jednak dobrze, że moje dzieci uwielbiają książki i mamy ich bardzo dużo. Zamiast ozdobnej półeczki wybieram, więc duży regał na książki, który jest w stanie pomieścić kolekcję książek moich synów. Sprawdzałam i testowałam również różne sposoby przechowywania zabawek i po latach wiem, że najlepiej sprawdzają się u nas kosze na zabawki i pudła, dzięki którym szybko po skończonej zabawie można szybko posprzątać zabawki. Zanim rozplanujesz pokój dla swojego dziecka pomyśl jakie rzeczy będziesz w nim przechowywać. Czego macie najwięcej i co jest najbardziej problematyczne, wtedy jesteś w stanie najlepiej zaaranżować przestrzeń dla Twojego dziecka, ale także sprawić, że będzie ona bardziej funkcjonalna i praktyczna.
Podaruj, oddaj, sprzedaj
Na koniec zdradzę Wam najlepsze rozwiązanie, które mocno pomaga utrzymać porządek w dziecięcych pokojach, a o które często odkładamy na później, b sama myśl o nim nas przeraża. To segregacja zabawek i podzielenie ich na te, którymi się dzieci jeszcze bawią i na tych, które kurzą się na półkach. Segregacja zajmuje dużo czasu, ale warto to robić od czasu do czasu. Dzięki niej w pokoju dziecka zyskasz dodatkową przestrzeń, a mniejsza ilość rzeczy ułatwia ich przechowywanie.
Są zabawki którymi moje dzieci bawią się sporadycznie. U nas to różnego rodzaju kulodromy, układanki. Wiem, że moje dzieci nie będą się nimi bawić codziennie, ale gdy przyjdzie taki dzień, że mają ochotę się nimi bawić są zachwycone nimi tak jakby dostały nową zabawkę. Są jednak takie rzeczy, którymi dzieci się już nie pobawią to zepsute zabawki, pokolorowane kolorowanki, czy zabawki z którym już wyrośli.
Moje dzieci to typy kolekcjonerów. Najchętniej zostawialiby na pamiątkę nawet opakowania po zabawkach. Ja wiem, że wtedy trudno byłoby nam już wejść do pokoju, a zabawki stworzyłyby zabawkową dżunglę przez, którą trzeba się przedzierać, dlatego staram się regularnie segregować wszystkie zabawki. Część sprzedaję, część podaruje, a to co zużyte czy popsute wyrzucam.
W tamtym miesiącu po noworocznych porządkach pozostał mi zestaw książek, których moje dzieci już nie czytają. Zastanawiałam się co z nim zrobić i od razu pomyślałam o mojej koleżance, która mieszka we Francji. Za każdym razem, gdy jest w Polsce kupuje polskie książki dla swojego syna, bo tam gdzie mieszka są one niedostępne. Ja też często dorzucam coś do jej zakupów. Niestety obecne czasy sprawiają, że nie jest w stanie przyjechać do Polski, a nam pozostają kontakty przez internetowe komunikatory.
Miałam pudełko książek i brak pomysłu jak je wysłać za granicę. Na szczęście przypomniałam sobie o serwisie Furgonetka, dzięki któremu wysyłam często przesyłki w kraju, ale w którym można też wysłać przesyłki zagraniczne. Dzięki opcji śledzenia przesyłek zagranicznych można stale monitorować i sprawdzać w jakim miejscu znajduje się przesyłka i kiedy dotrze do odbiorcy. Za jej pośrednictwem przesyłki mogą wysyłać zarówno firmy jak i osoby prywatne. Jest duży wybór kurierów, a także bardzo atrakcyjne niskie ceny.
Przesyłkę możesz nadać w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu – wystarczy wypełnić krótki formularz, a kurier odbierze ją od Ciebie w danym terminie. Nadając przesyłkę musiałam określić jej wymiary i wagę. Po wyborze kuriera na tej podstawie poznałam cenę przesyłki.
Korzystam już niejednokrotnie z furgonetki podczas wysyłki paczki z produktem do reklamacji, czy wysyłki rzeczy sprzedanych przez Internet. Fajnie, że również mogłam wysłać dzięki niej przesyłkę międzynarodową i to w tak prosty, i intuicyjny sposób. Oczywiście o swojej książkowej niespodziance nie powiedziałam swojej koleżance. Udało mi się ją miło zaskoczyć. Okazuje się, że nawet zwykłe porządki w zabawkach potrafią wywołać u kogoś radość i uśmiech.
A jakie są Wasze sposoby na utrzymywanie porządku w pokojach Waszych dzieci? Udaje Wam się utrzymać porządek w pokojach Waszych dzieci. Robicie segregację zabawek?
Miłego dnia!
Klaudia
Agata
1 marca 2021Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to nie lada wyzwanie 🙂 o ile moi synowie kiedy byli młodsi chętnie bawili się w “kto pierwszy posprząta”, tak teraz coraz trudniej nakłonić ich do porządków. Różnego typu pojemniki i półki z pewnością są idealnym rozwiązaniem na klocki czy też autka. Warto w nie wyposażyć pokój dziecka 🙂
Ula
24 czerwca 2021Bardzo inspirujące pomysły. Moja córka ostatnio zażyczyła sobie remontu, a jako, że się z mężem zgodziliśmy to teraz poszukujemy jakiś ciekawych mebli i dodatków. Do tej pory udało nam się wybrać tylko fototapetę, ale dzięki temu postowi wiemy na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby nie było bałaganu, dzięki.