Na plecach, na boku, a może na brzuchu? Jaka pozycja do spania dla dzieci jest najbezpieczniejsza i najzdrowsza? Układanie dziecka do snu i wybór odpowiedniej pozycji jest bardzo ważny, bo noworodek czy kilkumiesięczny niemowlak będzie spał w tej pozycji nawet kilka godzin. Ważne jest, aby wybrać najzdrowszą pozycję do snu. No właśnie tylko, która jest najzdrowsza?
Dlaczego tak ważna jest pozycja do snu u małych dzieci?
Odpowiednia pozycja do snu wpływa na jakoś dziecięcego snu, ale w przypadku najmniejszych dziecku jeszcze bardziej ważnej od jakości jest ich bezpieczeństwo. To właśnie nim powinniśmy się kierować wybierając pozycję do snu dla naszych dzieci. Dlaczego to takie ważne? Maluch leży tak jak Ty go położysz. Ty zmieniasz pozycję w czasie snu na jaką masz ochotę. On tego nie potrafi. To jak położysz niemowlaka decyduje o tym jak będzie on spał, a przynajmniej masz nadzieję, że prześpi choć pełną godzinę, a nie obudzi się po 30 minutach turbo drzemki.
Jak powinno spać dziecko?
Wybór odpowiedniej pozycji do snu jest bardzo ważny, ale równie ważne jest stworzenie bezpiecznego miejsca do spania. Niemowlak powinien spać na płaskim materacu bez poduszki w bezpiecznym i stabilnym łóżeczku, które nie posiada żadnych poduszek, ochraniaczy czy maskotek, które w czasie snu mogą przykryć twarz dziecka uniemożliwiając mu prawidłowe oddychanie.
Dziecko najlepiej jest otulić rożkiem lub śpiworkiem – te wybory są dla niego najbezpieczniejsze. Kocykiem lub kołderką może sobie zasłonić buzię, a to niestety często prowadzi do SIDS – nagłej śmierci łóżeczkowej. Wiem, że ochraniacze, baldachimy sprawiają, że łóżeczko wygląda pięknie, ale w przypadku łóżeczka powinnyśmy się kierować bezpieczeństwem, a nie wyglądem.
Jaka jest najbezpieczniejsza i najzdrowsza pozycja dla niemowlaka?
Niemowlęta zarówno te donoszone i wcześniaki powinny być układane do snu na plecach. Ta pozycja do snu ma największe znaczenie dla zmniejszania ryzyka SIDS. W pozycji na plecach dziecko może swobodnie oddychać. Powinno być ułożone na płasko bez poduszki. Jego główka powinna być odchylona na bok – na przemian w lewą i prawą stronę.
Zwracaj uwagę czy Twoje dziecko nie odchyla główki tylko w jedną stronę, bo może to prowadzić do spłaszczenia główki, która ma jeszcze bardzo miękkie kości. Żeby tego uniknąć należy zmieniać pozycję główki, gdy kładziemy dziecko do snu. Warto układać dziecko raz z jednej strony raz z drugiej strony łóżeczka, bo dziecko najczęściej odwraca głowę w tą stronę, z których słyszy i widzi rodziców. Jeśli będziemy kłaść je naprzemiennie raz będzie odwracać głowę w prawą, a raz w lewą stronę.
Czy noworodek powinien spać na brzuchu?
Spanie na brzuchu nie jest bezpieczną pozycją do spania dziecka, ponieważ zwiększa ono ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jeśli dziecko przekręca się samodzielnie w czasie snu na brzuch i nie ma opanowanego jeszcze obrotu z brzuchu na plecy po każdym takim obrocie powinniśmy zmienić jego pozycję na plecy.
Nie można popadać jednak w skrajności i zupełnie unikać kładzenia dziecka na brzuchu. Ta pozycja jest rozwojowa, bo pomaga chociażby ćwiczyć unoszenie i kontrolę główki.
Niemowlak może leżeć na brzuchu, nawet jest to zalecane przez pediatrów, aby spędzał w tej pozycji choć chwilę, ale zawsze powinno to być pod kontrolą rodziców. Możemy położyć dziecko na brzuszku podczas zabawy, aktywności czy na chwilę na przewijaku po kąpieli. Jeśli jesteśmy przy nim możemy szybko zareagować, dziecko jest wtedy pod naszą stała kontrolą. W nocy, gdy sami śpimy i odpoczywamy nie wstajemy co chwilę do dziecka żeby sprawdzić w jakiej pozycji śpi.
A co ze spaniem na boku?
Nie zaleca się również kładzenia dziecka na boku. Choć są również takie opinie, że pozycja na boku jest dobra dla dzieci, które mają refluks i często ulewają. W pozycji na boku dziecku niestety łatwiej jest przekręcić się na brzuch, co może zrobić samodzielnie w nocy.
A co z większymi dziećmi?
Sytuacja mocno zmienia się jednak wtedy, gdy nasze robi się coraz większe i starsze. Wtedy tak naprawdę trudno jest zapanować nad pozycją, w której sną, bo dzieci bardzo często zmieniają tą pozycję niezliczoną liczbę razy w ciągu jednej nocy. Zaskakując przy tym swoich rodziców bardzo pomysłowymi pozycjami do snu.
Obserwując mojego trzylatka i siedmiolatka czasami sama zastawiam jak oni potrafią się wyspać w tak dziwnych pozycjach. Potrafią spać zwinięci w kłębek czy z nogami na ścianie. Dodatkowo posiadają niesamowitą zdolność. Mimo tego, że obaj są mniejsi od nas rodziców to są w stanie zająć największą część naszego wielkiego łóżka. Pogodziłam się trochę z ich ciągłym odkrywanie, zmianami pozycji i ciągłymi nocnymi wędrówkami na nocne przytulasy. Teraz dbam przede wszystkim o to, żeby ich łóżka były wygodne. I tu nie skupiam się na wyglądzie samego łóżka, ale na materacu, którego wybór ma ogromne znaczenie na jakość snu.
Dbam o to, aby wszystkie nasze łóżka miały wygodne dla nas materace, które dają nam odpocząć, nawet jeśli śpimy w nocy z dodatkowymi małoletnimi lokatorami w bonusie. W pokoju gościnnym na łóżko położyliśmy materace nawierzchniowe, które zmieniły zupełnie jakość snu. Nie chciałam wymieniać materaca na nowy, a to szybkie rozwiązanie żeby zwiększyć twardość łóżka, które wysłużyło się już przez lata. Wybór materaca nie powinien być przypadkowy. Zdecydowanie lepiej wybrać materac wysokiej jakości, z wieloletnią gwarancją i wysoką jakością wykonania. Zerknijcie na materacepoznan.eu tam znajdziecie nie tylko najlepsze materace dla całej rodziny, ale również fachowe doradztwo i możliwość przetestowania materacy.
W jakiej pozycji spały Wasze dzieci, gdy były noworodkami? Wiedziałyście, że pozycja w której śpią niemowlaki ma tak duże znaczenie?
Miłego dnia!
Klaudia
Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!
Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥
Wpis powstał we współpracy z materacepoznan.eu
Dodaj komentarz