Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i małego dziecka. Wraz z nim dziecko otrzymuje nie tylko składniki odżywcze, ale również witaminy i ochronę przed infekcjami i chorobami. Karmienie piersią nie zawsze jest proste i łatwe. Są różne sytuacje, w których jest trudne. Choć karmienie piersią to wyjątkowy czas dla mamy i dla dziecka pełen bliskości i czułości to nie zawsze jest ono możliwe. Wtedy pojawia się pytanie jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Gdy byłam w pierwszej ciąży w mojej głowie pojawiły się dwa cele: urodzić naturalnie i karmić długo piersią. Na poród mój syn miał nieco inny pomysł i urodził się przez cesarskie cięcie. Karmić piersią udało mi się długo i to uważam za swój duży sukces, bo tylko ja wiem jak trudna to była droga. Pełna bólu i trudnych momentów, których w wielu momentach myślałam zwyczajnie, że nie zniosę. Z biegiem czasu po konsultacji z doradcą laktacyjnym udało mi się dojść do takiego etapu, że karmienie piersią było przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale również dla mnie.

Po prawie 8 latach macierzyństwa doskonale wiem, że z dziećmi nie da się niczego zaplanować – nawet porodu czy sposobu karmienia. Bywa z tym różnie, a każda mama niezależnie od tego czy karmi swoje dziecko piersią czy butelką, rodzi naturalnie czy przez cesarskie cięcie jest najlepszą mamą dla swojego dziecka.

Wybór mleka modyfikowanego od czego zacząć?

Wybór mleka modyfikowanego dla dziecka warto na początku skonsultować z pediatrą, który doradzi jakie mleko jest odpowiednie do potrzeb i wieku dziecka. Przy wyborze mleka modyfikowanego nie sugeruj się tylko marką i ceną. Nie zawsze droższe znaczy lepsze. Sprawdź skład mleka i wybierz te, które ma krótki skład bez niepotrzebnych zapychaczy, ale ma cenne dla zdrowia dodatki. Mleka mają różny skład, więc nie zawsze będą one idealne dla każdego dziecka. Nawet jeśli świetnie sprawdzały się u Twoich koleżanek to dla Twojego malucha nie muszą być najlepsze. Tak jak przy każdym produkcie dla dziecka należy obserwować dziecko jak zareaguje na dane mleko.

Co oznaczają cyferki na mleku?

Przy wyborze mleka modyfikowanego zwróć uwagę na przedział wiekowy. Każde mleko modyfikowane dla dzieci stworzone jest z myślą o dzieciach w odpowiednim wieku. Żeby ułatwić ich rozróżnienie – mleka modyfikowane oznaczone są cyframi. Kolejne cyfry od 1 do 5 oznaczają kolejne przedziały wiekowe dziecka. Dziecko dorasta, a wraz z upływającymi miesiącami ma również inne potrzeby żywnościowe. Skład mleka modyfikowanego zmienia się wraz z wiekiem tak jak zmienia się skład mleka mamy.

 • mleko modyfikowane z symbolem 1 oznacza mleko początkowe przeznaczone dla noworodków i niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia.
 • mleko modyfikowane z symbolem 2 to mleko następne dla niemowląt, które ukończyły 6 miesięcy.
 • mleko modyfikowane z symbolem 3 to mleko przeznaczone dla dzieci powyżej pierwszego roku życia,
 • mleko modyfikowane z symbolem 4 to mleko dla dzieci powyżej 2 roku życia,
 • mleko modyfikowane z symbolem 5 to mleko dla dzieci powyżej 2,5 roku życia,

Co oznaczają symbole na mleku modyfikowanym?

Mleka modyfikowane oznaczone są nie tylko cyframi, ale również symbolami, które różnią się czasami w zależności od producenta, ale najczęściej pojawiają się na nich symbole:

 • HA – mleko hipoalergiczne, czyli takie stworzone z myślą o dzieciach, u których zaobserwowano objawy alergii, albo ich rodzice są alergikami (co zwiększa znacząco możliwość wystąpienia alergii u dziecka).
 • Ar – to mieszanki zagęszczone specjalnymi zagęstnikami stworzone z myślą o dzieciach, które nadmiernie ulewają.
 • R lub GR – mieszanki dla dzieci, które mają problemy z zwiększaniem masy ciała. To mleka, które ma w sobie kleik ryżowy, który sprawia, że jest bardziej sycące.
 • Sensitive – mleko dla dzieci z problemami trawiennymi takimi jak kolka.
 • O-lac lub SL – mleko bez laktozy.

Jakie mleko wybrać dla dziecka?

Wybierając mleko modyfikowane dla swojego dziecka wybierz takie, które dostosowane jest do jego wieku. Gdy dziecko dorasta zmień mleko na mleko z kolejnym numerem. Sprawdź jego skład i omów swój wybór z pediatrą. Mleko zawsze przygotuj zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta i przede wszystkim obserwuj swoje dziecko jak reaguje na wybrane przez Ciebie mleko, bo to pokazuje najlepiej czy dobrze wybrałaś mleko modyfikowane dla swojego dziecka.

Miłego dnia!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy z partnerem

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Cynkokrem® – skuteczny krem o prostym składzie!
Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?