Inhalator dla dziecka – Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Jaki inhalator dla dziecka wybrać? Poznaj ranking 7 najlepszych inhalatorów dla dzieci. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora dla dziecka!

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Wrzucając zdjęcia zwłaszcza mojego młodszego 1,5 rocznego syna, na których robi inhalacje zawsze dostaje od Was mnóstwo pytań o inhalator. A dokładnie o to jaki wybrać inhalator dla dziecka, aby dziecko lubiło inhalacje. Z inhalacjami nigdy nie było u nas problemów. Na szczęście moje dzieci je nawet lubią. Co dla mnie jest ogromną ulgą, bo jako mama alergika inhalator jest u nas przedmiotem pierwszej potrzeby, bo katar (sprawdź moje domowe sposoby na katar) i infekcje górnych dróg oddechowych są u nas bardzo częste.

Czy istnieje idealny inhalator dla dzieci?

Dzieci są różne. Jedne będą uwielbiały inhalacje, drugie jakoś je wytrzymają, a jeszcze inne trudno będzie do nich przekonać. Duże znaczenie ma również sam inhalator na jaki się zdecydujemy. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak szybkość inhalacji czy głośność, które mogą sprawić, że sam proces inhalacji będzie dla dziecka szybszy, cichszy, czy bardziej komfortowy.

Moja przygoda z inhalatorami zaczęła się ładne 10 lat temu od zdiagnozowania alergii. Wtedy żeby poradzić sobie i przetrwać trudny wiosenny okres kupiłam inhalator. Dziś wiem już też o inhalatorach i samej nebulizacji dużo więcej. I wiem, że nie wystarczy sięgną po to co jest w sklepie, a warto przemyśleć ten zakup i wybrać inhalator świadomie.

Jaki inhalator dla dzieci wybrać?
Inhalatory dla dzieci - ranking
Inhalator dla dzieci novama familino

Po co inhalacje?

Inhalacje, a dokładnie nebulizacja to podanie leku wziewne do miejsca, które je chore, czyli np. do krtani w przypadku, gdy dziecko dolega zapalenie krtani, albo do płuc, gdy zmagamy się z infekcją dolnych dróg oddechowych. Nebulizacja sprawia, że lek trafia bezpośrednio w to miejsce, które jest chore i szybciej działa, ale także nie omijamy dzięki tej formie żołądek. Należy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma wielkość cząstek jaką tworzy inhalator, bo inna dociera do górnych, a inna do dolnych dróg oddechowych. Warto sprawdzać czy inhalator, który wybierzmy dla dzieci będzie miał regulację wielkości cząstek.

Na co zwrócić uwagę wybierając inhalator?

Czas nebulizacji

To czynnik na który warto zwrócić uwagę, bo czas inhalacji powinien być uzależniony od wieku dziecka. Te najmłodsze maluchy do 3 roku życia oddychają wolniej. W tej grupie wiekowej zaleca się wykonywać inhalacje z przepływem 5,5 litr na minutę, dla dzieci starszych powyżej 3 roku życia może on wynosić już 6, a nawet 8 litrów. U dzieci 12 letnich może być to nawet 12 litrów.

W praktyce jednak bywa z tym różnie. Nie oszukujmy się młodsze dzieci często nie potrafią wysiedzieć w miejscu dłuższej chwili, a krótsza inhalacja jest łatwiejsza do wykonania.

Wielkość cząstek

Kiedyś zupełnie nie byłam świadoma tego, że duże znaczenie ma wielkość cząstek tworzonych przez inhalator. Większe cząstki (5 mikrometrów) docierają wyżej i leczą schorzenia górnych dróg oddechowych np. krtań, te mniejsze (4-5 mikrometrów) docierają do dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli i płuc. Są inhalatory, które wytwarzają tylko 1 rodzaj cząstek, ale są i takie, w których możemy wybrać wielkość rozpylanych drobinek. Parametry, który je określa jest nazywany: MMAD. Warto również zwrócić uwagę na frakcję drobnocząsteczkową, która pokazuje jak wiele cząstek jest w stanie trafić do drobnych oskrzeli. Najlepiej, aby FPF było wyższe niż 65%.

Maska i ustnik

Ogromne znaczenie w samej nebulizacji ma nie tylko sam inhalator, a maska, którą wybierzemy. Dla dzieci do 3 roku życia zaleca się inhalacje z maseczką. Ta powinna dobrze przylegać do buzi. Nie może być za luźna i nie powinna mieć bocznych dziurek przez, które uciekają drobinki. Dla dzieci starszych, które ukończyły 3 rok życia warto wybrać ustnik, bo zwiększa on szanse, że duża ilość leku trafi tam gdzie powinna. Ma to bardzo duże znaczenie, kiedy podajemy dziecku lek. Do inhalacji solą fizjologiczna wystarczy maseczka – również bez otworów. Stosowanie smoczka do inhalacji nie jest zalecane przez lekarzy.

Poziom hałasu

Z dźwiękiem inhalatora bywa różnie. Jedne dzieci go lubią inne drażni. Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, który emituje inhalator i wybrać taki, który nie przekracza 60 dBA.

Inhalator dla dzieci z małą maseczką
Inhalator i sól fizjologiczna do inhalacji

Nasz inhalator

Mój obecny inhalator to NOVAMA Familino. Jest to 3-ci inhalator, który mam, ale pierwszy wybrany bardzo świadomie. Przede wszystkim ma regulację wielkości cząstek na czym bardzo mi zależało, bo głównie borykamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych. W zestawie są świetne maseczki bez dziur i z silikonowymi elementami, które sprawiają, że są one bardzo wygodne i fajnie przylegają. Sam inhalator pracuje cicho (jak na inhalator). Może nie ma typowo dziecięcego wyglądu, ale moje dzieci lubią z niego korzystać.

Jaki wybrać inhalator dla dziecka?

Nasz inhalator mogę Was polecić, bo u nas sprawdza się bardzo dobrze. Poniżej znajdziecie zestawienie 7 inhalatorów dla dzieci nad, którymi sama zastanawiałam przy wyborze mojego kolejnego inhalatora. Jaki wybrać inhalator dla dziecka? Przede wszystkim zwróćcie uwagę na powyższe parametry, a szczególnie możliwość regulacji i wielkość cząstek. Zastanówcie się z jakimi infekcjami najczęściej się borykacie. Wtedy wybór odpowiedniego inhalatora dla dziecka będzie łatwiejszy, a do wyboru zostaną te inhalatory, które spełniają Wasze oczekiwania.

Jaki wybrać inhalator dla dziecka?

1. Inhalator NOVAMA Familino

Inhalator dla dzieci NOVAMA Familino

MMAD: 3,74 μm tryb “mniejsze cząsteczki”, 4,48 μm tryb “większe cząsteczki”
FPF: 63% tryb “mniejsze cząsteczki”, 56 % tryb “większe cząsteczki”
Średni czas nebulizacji: 0,3 ml tryb “mniejsze cząsteczki”, 0,4 ml tryb “większe cząsteczki”
Głośność: 54 dBA
Cena: od 119 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
W zestawie znajdują się silikonowe maski bez dziurek. Maski, ustnik można gotować. W zestawie jest również nakładka uszczelniająca lek. Inhalator ma dożywotnią gwarancję.

2. Inhalator NOVAMA NELLA

Inhalator dla dzieci NOVAMA NELLA

MMAD: 3,67 μm (tryb standardowy), 3,34 μm (tryb szybki)
FPF: 66% (tryb standardowy), 69,2% (tryb szybki)
Średni czas nebulizacji: ok. 0,32 l/min (tryb standardowy), ok. 0,19 ml/min (tryb szybki)
Głośność: b/d
Regulacja wielkości cząstek: tak
Cena: od 179 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
System zapobiegający wylewaniu się leku. Praca ciągła. Jego elementy można dezynfekować i gotować. Przyjazny dla dziecka wygląd biedronki.

3. Inhalator Sanity Inhalator PRO

Inhalator dla dzieci Sanity Inhalator PRO

MMAD: regulowana wielkość cząstek: dolne drogi oddechowe – 1,82 μm, tchawica i oskrzela – 2,97 μm, górne drogi oddechowe – 5,03 μm
FPF: b/d
Średni czas nebulizacji: regulowany w zależności od wielkości cząstek pozycja 1 – 0,20ml/min, pozycja 2 – 0,35ml/min, pozycja 3 – 0,50ml/min.
Głośność: 58 dBA
Regulacja wielkości cząstek: tak
Cena: 153 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
Trzystopniowa regulacja pozwala dostosować czas nebulizacji i wielkość cząstek do tych najbardziej skutecznych. Wysoki poziom wchłaniania leku i praca ciągła.

4. Inhalator BABY SANITY

Inhalator dla dzieci BABY SANITY

MMAD: 4 µm
FPF: b/d
Średni czas nebulizacji: 0,2 ml/min

Głośność: poniżej 60 dB w odległości 1 metra
Regulacja wielkości cząstek: tak

Cena: 125 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
Chyba jedynie dobry wygląd jest jego zaletą. Inhalator nie posiada regulacji, a poziom hałasu, mimo, iż jest stworzony z myślą o dzieciach, jest wyższy niż w pozostałych inhalatorach.

5. Inhalator Microlife Neb 400

Inhalator dla dzieci Microlife Neb 400

MMAD: 3,16 µm
FPF: 71,2 %
Średni czas nebulizacji: 0,4 ml/min

Głośność: 52 dB
Regulacja wielkości cząstek: nie

Cena: 125 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
Bardzo niski poziom hałasu. Wygląd zachęcający dzieci.

6. Inhalator Intec Tłokowy Pingwin

Inhalator dla dzieci Intec Tłokowy Pingwin

MMAD: 3 µm
FPF: b/d
Średni czas nebulizacji: 0,3 ml/min

Głośność: 55 dB
Regulacja wielkości cząstek: nie

Cena: od 115 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
Bardzo niski poziom hałasu. Wygląd zachęcający dzieci.

7. Inhalator MED2000 CX Aerokid Nebulizator

Inhalator dla dzieci MED2000

MMAD: minimum 2,6 um – maksimum 4.4 um
FPF: na końcówce C 90%
Średni czas nebulizacji: 0,33 ml/min. – 0,5 ml/min

Głośność: b/d
Regulacja wielkości cząstek: tak

Cena: 125 zł – kupisz go tutaj

Dodatkowe zalety:
Nebulizator Andy Flow z możliwością regulacji cząstek. Atrakcyjny wygląd dla dzieci i naklejki w zestawie.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci w wyborze dobrego inhalatora dla dzieci i wiesz już na co warto zwracać uwagę dokonując jego zakupu. Zerknij również na poniższe zasady, o których warto pamiętać przy inhalacji.

O czym warto pamiętać podczas inhalacji?

 • Dziecko w czasie inhalacji powinno oddychać spokojnie i równomiernie,
 • Po każdej inhalacji z lekiem zapisanym na receptę Budezonidem dziecko powinno wypłukać buzię lub napić się wody lub mleka, dzięki temu zmniejszycie ryzyko powstania podrażnień jamy ustnej,
 • Jeśli wykonujesz inhalacje na dolne drogi oddechowe to przed jej wykonaniem nie udrażniaj dziecku noska, bo część leku może być wchłonięta i zatrzymana w dziecięcym nosku, a nie trafi tam, gdzie powinna,
 • Pamiętaj, żeby po każdej inhalacji umyć inhalator, zwłaszcza, wtedy, kiedy podajesz dziecku lek.

Spodobał Ci się mój artykuł? Dołącz do mnie na Instagramie i sprawdź jak wygląda moje co dzienne życie z dwójką dzieci bez lukru i ściemy ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze
 • Kobieca Strona Dietetyki
  10 sierpnia 2020

  Bardzo przydatny, praktyczny wpis 🙂

 • Paulina
  15 grudnia 2020

  Mamy inhalator zwykły, jakiejś mało popularnej firmy. Nie jest siateczkowym więc jest z tych głośniejszych. O dziwo nie wystraszył nigdy Olka a wręcz na jego widok wydaje odgłosy “brum brum”. Wszystko jest bardzo indywidualną kwestią 🙂

Poprzedni
Rośliny doniczkowe zwisające – pnące rośliny w moim domu
Inhalator dla dziecka – Jaki inhalator dla dziecka wybrać?