Bardzo lubię książki o emocjach. Pomagają one dzieciom zrozumieć czym są emocje i uczucia. Książki o emocjach dla dzieci pomagają radzić sobie ze złością, strachem czy doceniać radość.
Książki o emocjach dla dzieci
Emocje i uczucia są dla dzieci czymś trudnym i niezrozumiałym. Często przytłaczają małe głowy, a dzieci nie zawsze potrafią sobie z nimi radzić. Im więcej mamy lat tym jest nam łatwiej radzić sobie z emocjami, bo potrafimy je nazwać, lepiej zrozumieć i sobie z nimi radzić.
O książkach o emocjach pisałam Wam już kiedyś w tym wpisie. Dzisiaj mam dla Was świetne nowe propozycję, które poruszają tą tematykę w wyjątkowy sposób. Emocje to temat zawsze na czasie, bo każdego dnia dziecko przezywa swoje radości i smutki. Czuje w sobie różne emocje, ale czasami nie potrafi ich nazwać. Książki pokazują dzieciom, że emocji jest bardzo dużo, a jeśli będziemy o nich mówić, wtedy łatwiej będzie nam z nimi sobie poradzić.
Ostrzegam jednak na samym początku, że po przeczytaniu tego wpisu, na pewno nie jedną książkę będziecie chcieli mieć w bibliotece Waszych dzieci! 🙂
Książki o emocjach – Kolorowy potwór
Myślałam, że znam już wiele dobrych książek poruszających tematykę uczuć i emocji, ale nie wiedziałam, że może być coś, aż tak fajnego. Emocje to tak na prawdę trudny temat. My dorośli czasami nie radzimy sobie z nimi zbyt dobrze, a co dopiero dzieci. Dzieciom trudno je często nazwać i zrozumieć. Ta książka to zdecydowany must have jeśli chodzi o książki o uczuciach. Sam jej pomysł jest genialny. Poznajemy w niej potwora, który od nadmiaru emocji jest cały kolorowy. Mieszają się w nim różne emocje, a każdy kolor to inne uczucia. Potwór postanawia uporządkować swoje uczucia i wraz z nim odkrywamy czym jest żółta radość, niebieski smutek czy czerwona złość. Sam pomysł jest bardzo prosty, ale przede wszystkim bardzo przystępny i zrozumiały dla najmłodszych. Mój Filip po przeczytaniu kolorowego potwora stwierdził, że czuje się bardzo żółty, a to chyba najlepsza rekomendacja. Kolorowego potwora możesz kupić tutaj. Dostępne jest również tutaj w formie niezwykłego pop-upu.
Książki o emocjach – Moje małe strachy
Każde dziecko ma jakieś swoje małe strachy. Czasami są to drobiazgi, które w oczach małego dziecka przybierają rangę ogromnego problemu. Dzieci moją się ciemności i tego co nieznane. Gdy w pokoju gasi się lampka każdy szelest i dźwięk nagle staje się dużo straszniejszy niż wtedy gdy w pokoju jest jasno. W książce moje małe strachy takich powodów do strachu nie brakuje. Znajdziemy w niej różne sytuacje, w których dzieci mogą czuć się niepewnie, w których pojawia się strach. Wraz z małą bohaterką poznamy jej różne strachy i spróbujemy je oswoić i zrozumieć. Strachy pojawiają się w ciemności i podczas burzy. A nawet wtedy, gdy nagle w sklepie mama zniknie nam z oczu, albo po prostu, gdy zobaczymy małego pajączka. Warto sięgnąć po tą książkę, bo dziecko przekona się, że nie tylko ono czegoś się boi. A wszystkie lęki czym jesteśmy starsi robią się coraz mniejsze, aż w końcu mijają. Jeśli będziemy mówić o nich głośno, a nie tłumić w sobie to łatwiej będzie sobie z nimi poradzić. Książka ma grubsze strony i wiele okienek. Jest to bardzo fajna propozycja również dla młodszych czytelników. Moje małe strachy możecie kupić tutaj.
Książki o emocjach – Jestem wściekły. Jak pokonać złość
Jestem wściekły to książka, która ukazała się w ramach serii Ja i moje emocje. Chyba każdy doświadczył kiedyś złości. Bywają takie sytuacje, że ona po prostu nas dopada. Czasami nam dorosłym trudno jest nad nią zapanować, bo jest ona jedną z tych emocji, która jest mocna i impulsywna. Dzieciom trudno sobie ze złością często poradzić, bo złość przychodzi nagle i wcale nie trzeba czasami dużo żeby się pojawiła. W tej książce okryjecie jak złość może się objawiać u dzieci, co ją powoduje, a także jakie są sposoby by sobie z nią poradzić, wyciszyć się i uspokoić. Mały chłopiec pokazuje tu sytuacje, w których pojawia się u niego złość. Dziecko dzięki tej książce może zrozumieć czym jest złość i jak sobie z nią radzić. Jak pokonać złość możecie kupić tutaj.
Miłego czytania!
Klaudia
Dodaj komentarz