Dziewczyny kodują, czyli ucz się kodować i zmieniaj ten świat

Czy kodowanie i programowanie jest zarezerwowane dla mężczyzn? Nic bardziej mylnego. Dziewczyny też kodują, programują i są świetnymi grafikami. Dziś fajna książka o podążaniu za marzeniami!

Kiedy stawiałam swoje pierwsze kroki w kodowaniu miałam niespełna 15 lat. Były to zupełnie inne czasy niż teraz. Nikt nie miał smartfonów czy tabletów. Zakupy przez Internet chyba jeszcze w ogóle nie istniały. Nie każdy miał w domu komputer z dostępem do internetu. A nawet jeśli miał to czasami działał tak wolno, że trudno było cokolwiek zrobić.

Wszystkiego nauczyłam się sama i kodowanie szybko stało się moją pasją. Nie traktowałam tego zbyt poważnie mimo sporej wiedzy nie myślałam nigdy, że to może być w przyszłości moja praca. I to był pewnie mój błąd. Prowadziłam popularną stronę internetową, którą tworzyłam samodzielnie od podstaw.

Cały czas traktowałam kodowanie jako moje hobby. Później zaczęłam tworzyć grafikę i dopiero w trakcie studiów zupełnie nie związanych z informatyką zaczęłam pracować w tej branży. Branży z pozoru przeznaczonej dla mężczyzn. Ale czy na pewno? Może kiedyś. Teraz coraz więcej dziewczyn decyduje się wkroczyć do świat kodowania, grafiki, czy testowania. I całkiem nieźle im to wychodzi.

Każdy może kodować

Piszę Wam dzisiaj w skrócie o moich początkach, bo trafiła do mnie książka, której byłam bardzo ciekawa. Książka o kodujących dziewczynach, która w wyjątkowo dziewczyński sposób zachęca do poznania tego kawałka informatycznego świata i pokazuje, że wcale nie jest on taki straszny i przeznaczony tylko dla chłopaków.

Książka skierowana jest dla dziewczyn, które są ciekawe świata kodu, algorytmów, zmiennych, czyli tych które zaczęły kodować, ale również dla tych, które dopiero chcą to zrobić. Wchodzimy tu do świata języków programowania i edytorów. Dowiemy się czym są bugi i debugowanie. Poznajemy świat kodu od środka i okazuje się, że nie jest on taki straszny.

Autorką książki jest Reshma, która założyła organizację Girl Who Code, w której dziewczyny uczą się programowania. Sama autorka była prawniczką i politykiem, ale w pewnym momencie podczas szkolnych wizyt odkryłam, że w kółkach informatycznych praktycznie nie ma dziewczynek, a nad komputerami pochylają się sami chłopcy. Postanowiła to zmienić. Zwłaszcza, że praca na stanowiskach związanych z nowoczesnymi technologiami to dobrze płatne stanowiska pracy.

Kodowanie nie jest nudne

Brak tu podręcznikowym sztywnych teorii, książka utrzymana jest w bardzo przystępnej dla młodych dziewczyn formie. A samo programowanie jest porównywane do pieczenia muffinek, gry czy tworzenia koralików. Autorka łamie stereotypy, że kodować mogą tylko mężczyźni, pokazując, że również dziewczyny świetnie sobie z tym radzą. Dużym atutem książki jest to, że uczy myśleć logicznie. I uświadamia nam, że każda akcja rodzi reakcję.

W książce dużo jest o dziewczynach, bo właśnie do nich jest skierowana, ale pokazuje również, że to my kobiety odegrałyśmy również ważną rolę w rozwoju informatycznego świata.

A co znajdziemy w środku? Jest dużo pojęć, przykładów. Oczywiście nie zabrakło najpopularniejszej komendy “Witaj, świecie”, od której chyba każdy zaczyna swoją koderską przygodę. Całość napisana jest jednak w bardzo prostym i przystępnym stylu. Do tego stopnia, że nawet nie znane wcześniej terminy okazują się być zrozumiałe. W dużym stopniu przyczyniają się liczne porównania z codziennego życia, których w książce nie brakuje.

Kodowanie dla nastolatek

Książka skierowana jest do nastoletnich dziewczyn. Dużo w niej komiksów, wykresów, sytuacji z życia codziennego. Książka nie jest czarno-biała tylko miętowo-turkusowa. Całość sprawia, że na prawdę fajnie się ją czyta.

Czy wprowadza do świata programowania? Nie jest to typowa książka do nauki. Bardziej ma zachęcić, zmotywować, pokazać, że warto i że można. W dużym stopniu to książka o podążaniu za swoimi marzeniami i celami. Polecam ją dla każdej nastolatki, bo nawet jeśli świat kodu jej nie wciągnie to na pewno zachęci do zastanowienia się co tak na prawdę chce się w przyszłości robić. Fajna książka, bo uczy podążania za marzeniami nie tylko tymi związanymi z kodowaniem.

Dziewczyny kodują kupisz tutaj, 23 zł

autor: Reshma Saujani
wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga

Leci bocian przyleci do Ciebie! Jeśli nie chcesz żeby ominęły Cię moje kolejne plakaty i kreatywne pomysły to koniecznie polub lecibocian na Facebook’u. Obserwuj mnie również na Instagramie. Tam znajdziesz więcej naszych codziennych kadrów, zobaczysz jak rodzinnie spędzamy wspólnie czas i szalejemy z moimi chłopakami!

Miłego czytania!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Maria
    7 listopada 2018

    Naprawdę bardzo przydatna książka, programowanie to zawód jak każdy inny, nie jest tylko zarezerwowany dla mężczyzn 🙂 Niektóre dziewczyny też mogą mieć taką pasję jak informatyka, komputery.

Poprzedni
Jesienny jeż – szablon do wyklejania do druku
Dziewczyny kodują, czyli ucz się kodować i zmieniaj ten świat