E-recepta – czy każdy lekarz ma obowiązek wystawiania recept online?

Wypisywanie recept online jest bardzo wygodne, zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Co to jest recepta elektroniczna i jak ją uzyskać? Ile jest ważna e-recepta? Odpowiadamy na te oraz wiele innych ważnych pytań w artykule.

Co to jest recepta elektroniczna? 

E-recepta pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Recepta elektroniczna jest przygotowywana przez placówki medyczne zdalnie i bez fizycznego udziału pacjenta. Pacjent, który chce ją uzyskać, nie musi udawać się do przychodni, wystarczy jedynie zarejestrować się na wizytę lekarską, która zostanie przeprowadzona online lub telefonicznie. 

Wypisywanie recept online jest samo w sobie darmowe, pacjent musi ponieść jedynie koszt prywatnej wizyty u lekarza. Jest to zwykle kwota rzędu około 100 złotych. Niektóre podmioty medyczne współpracujące z lekarzami korzystają z nowoczesnych platform – po zalogowaniu się pacjent może wielokrotnie korzystać z ich usług oraz zamawiać e-recepty taniej. Takie udogodnienie oferuje NaszaRecepta.pl – kolejne e-wizyty umawiane za pośrednictwem podmiotu medycznego są tańsze nawet o 20%. 

Wypisywanie recept online — czy każdy lekarz ma taki obowiązek?

E-recepta może zostać wystawiona przez lekarza dowolnej specjalności, a także upoważnionego asystenta medycznego. Wypisywanie recept online stało się popularnym trendem, należy jednak pamiętać, że nie jest obowiązkowe. Niektórzy lekarze mogą nadal preferować tradycyjne recepty papierowe, podczas gdy inni mogą preferować wygodne recepty elektroniczne. Ostatecznie to lekarz indywidualnie decyduje, która metoda najlepiej sprawdza się w jego praktyce.

Ile jest ważna e-recepta? Jak to sprawdzić?

Okres ważności e-recepty określa lekarz wystawiający receptę, standardowo jest to 30 dni, jednak lekarz może także zadecydować o ważności do roku od daty wystawienia. Po tym czasie nie można kupować leków z danej recepty, chyba że lekarz odnowi receptę elektroniczną lub zastąpi ją nową receptą. Jak sprawdzić, ile jest ważna e-recepta? Informacje o terminie ważności e-recepty, są wysyłane do pacjenta za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail. Można to również sprawdzić po zalogowaniu się na konto IKP (z poziomu przeglądarki internetowej lub mobilnej aplikacji). 

Po zalogowaniu do swojego panelu i odwiedzeniu zakładki Recepty pacjent może sprawdzić nie tylko termin ważności e-recepty, ale także inne istotne informacje, takie jak np.: 

  • kod e-recepty, potrzebny do jej realizacji, 
  • nazwa przepisanego leku, 
  • ilość opakowań przepisanego leku, którą można jednorazowo zakupić w aptece,
  • przysługująca refundacja,
  • sposób dawkowania przepisanego leku, 
  • dodatkowe zalecenia lekarza (np. związane z całościowym czasem trwania kuracji lub koniecznością konsultacji w określonym terminie).

Jak zrealizować e-receptę?

Skoro wiemy już, co to jest recepta elektroniczna, na czym polega wypisywanie recept online oraz jak długo jest ważny taki dokument, na koniec kilka wskazówek odnośnie realizacji e-recepty. Leki można wykupić w dowolnej aptece na terenie całego kraju, w tym celu trzeba jedynie podać farmaceucie 4-cyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL. Alternatywnym rozwiązaniem jest jeszcze szybszy sposób — wyświetlenie kodu QR recepty na ekranie telefonu i podanie go przez okienko do zeskanowania. 

Natomiast jeśli chodzi o kupowanie leków na receptę w obcym kraju, wcześniej konieczne jest odpowiednie ustawienie konta IKP, tak, aby e-recepta stała się e-receptą transgraniczną. W tym celu należy zalogować się na IKP i odwiedzić zakładkę Uprawnienia. Zaznaczenie znajdującej się tam opcji Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą spowoduje, że recepta zostanie potraktowana jako transgraniczna, natomiast nie zagwarantuje, że lek będzie można na pewno kupić. Wiele zależy bowiem od zasad i praw panujących w danym kraju. Zawsze warto wcześniej się co do tego upewnić oraz w przypadku wątpliwości, skonsultować się z lekarzem, który wypisuje receptę elektroniczną.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Akwarium z pudełka po butach
E-recepta – czy każdy lekarz ma obowiązek wystawiania recept online?