Stawiamy swoją wymarzoną altanę ogrodową!

Altana ogrodowa może stanowić przydatny, funkcjonalny i ozdobny element małej architektury na działce lub przydomowej posesji. Dlaczego warto postawić altanę w ogrodzie, jakie są jej rodzaje i jak ją zaprojektować?

Dlaczego warto postawić altanę w swoim ogrodzie?

Posiadanie altany w ogrodzie ma wiele zalet. Te nieduże i niezajmujące wiele miejsca konstrukcje mogą stanowić prawdziwą ozdobę i centralny punkt posesji. Ich popularność wynika ze stosunkowo niskiej ceny, łatwego montażu i przede wszystkim dużej funkcjonalności. Altana może być miejscem rodzinnych przyjęć, grillowania czy błogiego odpoczynku po pracy w ogrodzie. Doskonale sprawdza się w różnych okolicznościach pogodowych – w upalne dni chroni przed słońcem, a w niepogodę przed wiatrem i opadami. Z tego powodu wiele osób nie wyobraża sobie bez niej swojej działki czy ogrodu.

Jaka altana ogrodowa sprawdzi się najlepiej w polskich warunkach?

Kupno altany ogrodowej wiąże się z decyzję o wyborze jej konkretnego rodzaju. Do najpopularniejszych typów tych konstrukcji należą:

  • Altany tradycyjne – są najbardziej popularne, mogą być zarówno miejscem rekreacji i wypoczynku, jak i przechowalnią ogrodowych narzędzi;
  • Altany otwarte – tego typu obiekty nie posiadają bocznych ścian, dzięki czemu szczególnie dobrze sprawdzają się w upalne letnie dni. Oprócz ochrony przed słońcem zapewniają wówczas przyjemny przewiew;
  • Nowoczesne altany ogrodowe – stanowią bardziej zaawansowane konstrukcje, które cechują się solidnym wykonaniem i dużą funkcjonalnością. Wyróżnia je również materiał – do ich budowy mogą być oprócz drewna wykorzystane na przykład elementy szklane;
  • Domki grillowe – to specjalne altany przystosowane do przygotowywania potraw i grillowania. Są konstruowane w taki sposób, że umiejscowiony w nich ruszt jest osłonięty od wiatru i szybciej nabiera optymalnej do pieczenia temperatury.

Wszystkie powyższe altany znajdziemy w ofercie jednego z czołowych polskich producentów architektury ogrodowej, firmy Sodas: https://domki-sodas.pl/26-altany-i-pawilony

Zawsze gorąco zachęcamy do korzystania bezpośrednio z ofert firm specjalistycznych, które krok po kroku wyjaśnią nam, na które elementy powinniśmy szczególnie zwracać uwagę podczas wyboru altanek i domków do ogrodu. Wbrew pozorom nie zawsze jest to tak prosta procedura, a sprawdzona rada wykonawców może nam oszczędzić dużo czasu i niepotrzebnych nerwów.

Krok 1 – ustalenie wymiarów

Pierwszym krokiem przy projektowaniu altany jest ustalenie jej wymiarów. Zależą one od planowanego przeznaczenia konstrukcji. Warto pamiętać przy tym, że budowa większych obiektów – na przykład altany o powierzchni 20 m2 – może się wiązać z koniecznością uzyskania stosownych zezwoleń.

Krok 2 – odpowiednia lokalizacja

Kolejny ważny aspekt projektu altany to jej dokładna lokalizacja. Warto umiejscowić konstrukcję w miejscu zacisznym oraz niekolidującym z innymi elementami działki czy ogrodu – ścieżkami, ogródkiem, posadzonymi roślinami czy pozostałymi obiektami małej architektury krajobrazu.

Krok 3 – kształt

Projektując altanę, należy zastanowić się nad jej kształtem – na przykład czworokątnym, sześciokątnym lub okrągłym. Te ostatnie – podobnie jak wieloboczne – wyglądają niezwykle efektownie i są ustawne, wiążą się jednak z większym nakładem pracy.

Krok 4 – wytrzymałe materiały

Ostatni element projektowania altany to decyzja o rodzaju materiałów, jakie będą wykorzystane. W przypadku dachu można mieć do wyboru drewniany gont, dachówkę ceramiczną, blachodachówkę, a nawet nawiązującą do stylu rustykalnego strzechę. Z kolei projektując konstrukcję i ściany należy wziąć pod uwagę typ wykorzystanego drewna. Poszczególne jego typy – na przykład sosna, świerk lub modrzew – różnią się nieco od siebie właściwościami.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Planer marzec 2022 – do druku za darmo
Stawiamy swoją wymarzoną altanę ogrodową!