Drewniana altana w ogrodzie

Drewniana altana w ogrodzie od zawsze była naszym marzeniem. Taras, który mamy bezpośrednio przy domu trudno jest zadaszyć, bo zadaszenie mocno ograniczałoby ilość światła w niektórych częściach domu. Do południa nasz taras jest całkowicie w słońcu, więc przebywanie na nim momentami przypomina smażenie się na patelni. Parasol ogrodowy nie zakrywa też tej dużej przestrzeni całkowicie, a poza tym ciągłe przestawienie masywnego stojaka na parasol bywa uciążliwe. W tamtym roku po bardzo deszczowym lecie decyzja zapadła. Postanowiliśmy, że zrobimy w naszym ogrodzie drewnianą altanę i to był nasz cel na ten sezon.

Na początku miałam na nią zupełnie inny pomysł. Miała stać w zupełnie innym miejscu i być przedłożeniem garażu. W ostatniej chwili wpadłam jednak na pomysł żeby postawić ją w zupełnie innym miejscu. W miejscu jednej z moich roślinnych rabat i tak na wiosnę musiałam przesadzić wszystkie rośliny rabaty o wielkości 30 m2. Było z tym trochę zabawy, ale zdecydowanie była to świetna decyzja, bo drewniana altana wpasowała się w nasz ogród idealnie. I to miejsce jest dla niej wprost stworzone. Brakuje jeszcze w niej kilku rzeczy. Ciągle zastanawiam się nad firnami i hamakiem, ale już teraz jest to nasze ulubione miejsce w całym ogrodzie!

Altana ogrodowa – jaką wybrać?

Nasza altana ma wymiary 4×3 metrów. Była robiona na zamówienie, według mojego projektu. Zależało mi na tym, żeby jedna ze ścian była pełna. Pozostałe ściany zbudowane są z drewnianych lamelek i nie zasłaniają ścian w całości. Do altany można wejść od 3 stron i jest to bardzo praktyczne. Na altanie znajduje się 4 spadowy dach i mimo, że nie zdecydowaliśmy się na montaż rynien to świetnie odprowadza on wodę podczas deszczu. Gdy pada altana jest mokra tylko od strony jednego wejścia.

Podłoga w altanie ogrodowej

Podłogę w altanie ogrodowej można wykonać na różne sposoby. Można zbudować ją z kostki brukowej, wykorzystać do tego deskę kompozytową lub wybrać drewnianą podłogę. My zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę. Chcieliśmy mieć altanę wykonaną kompleksowo i to było dla nas najlepsze rozwiązanie. Nasza altana postawiona jest na wysokich betonowych bloczkach. Sama drewniana podłoga jest bardzo przyjemna i praktyczna w użytkowaniu.

Jaki kolor altany ogrodowej?

Kolor altany to oczywiście kwestia gustu. Mi od zawsze marzyła się altana w kolorze białym, ale ze względów praktycznych wybraliśmy kolor dębowy (altana pomalowana jest impregnatem drewnochron w kolorze: dąb). Biały kolor wygląda pięknie po pomalowaniu niestety szybko widać na nim każdy brud i często trzeba go odmalowywać. Spoglądając teraz na naszą altanę ogrodową ciesze się, że wybór padł właśnie na kolor dębowy, bo jest on wyjątkowo ciepły i przytulny.

Meble do altany ogrodowej

Zastanawiałam się na różnymi meblami. Bardziej podobają mi się meble drewniane, ale tak jak sama altana drewniana wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Postawiałam więc na coś bardziej plastycznego, czyli meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego. Nasz zestaw składa się z 3-osobowej kanapy, dwóch foteli i stołu. Stół ogrodowy ma regulowaną wysokość i jest to świetne rozwiązanie, bo można wykorzystać go jako niski stolik kawowy lub wysoki stół obiadowy. Samo zmiana wysokości jest banalnie prosta (wystarczy złożyć nogi i połączyć je od spodu z blatem).

Wykończenie altany

Naszą altanę zdecydowaliśmy się wykończyć dookoła kamyczkami, dzięki czemu nie brudzi się ona od deszczu, tak jak się działo to wtedy gdy wokół niej była ziemia lub trawa. Przy wejściu od przodu zdecydowaliśmy się położyć kostkę brukową. Zależało mi na tym, aby stworzyć miejsce, w którym możemy postawić grill lub palenisko ogrodowe, czy po prostu położyć na nich leżak. Same płytki bardzo fajnie zgrały się z wyglądem altany. Podkreślają jej kolor i uzupełniają ją. Bardzo cieszę się, że udało nam się spełnić nasze ogrodowe marzenie i drewniana altana stanęła w naszym ogrodzie. Teraz niestraszny nam już deszcz i słońce, bo zawsze możemy się schronić pod jej dachem.

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Karty pracy lody – Darmowe karty na lato do druku
Drewniana altana w ogrodzie