Wakacje z niemowlakiem: Szczawnica

O tak nadszedł ten moment. Czas wybrać miejsce na nasze pierwsze wakacje, które spędzimy całą trójką. Wow! Burza mózgów. Wymyślamy różne miejsca. Jedne odpadają, bo za daleko – nasz maluch raczej nie jest pasjonatem dalekich podróży. Inne, bo za ciepło – raczej wolimy uniknąć “ataku potówek”. No to może nad morze? Hmm… tam za dużo piasku – już widzę jak moje dziecko zajada się piaskiem, bo przecież jesteśmy na etapie poznawania wszystkiego buzią. No to może góry? W sumie góry to dobry pomysł: nie mam za daleko, piasku tam nie wiele, na pogodę i tak nie mamy wpływu. Jedziemy w góry, tylko gdzie?

Kierunek góry – tylko jakie?

Generalnie przed ciążą dużo podróżowaliśmy. Lubimy podróże – te małe i duże. Nasza rodzina się jednak zmieniła. I nie każde miejsce jest dla nas tak samo atrakcyjne i dostępne jak wcześniej. Tworzymy teraz rodzinę 2 + 1, czyli 2 osoby chodzące i jedna raczkująca! Lubimy miejsca, w których możemy coś robić. Lubimy spędzać czas aktywnie. Chcieliśmy pojechać w Góry Stołowe, ale baliśmy się, że unikniemy w szczelinach z nosidełkiem, a wiele miejsc z wózkiem będzie niedostępne, a szkoda byłoby odwiedzić tak urokliwe miejsce i nie zobaczyć wielu pięknych miejsc. W Zakopanym odstraszył nas natłok turystów w okresie wakacyjnym – zawsze odwiedzaliśmy to miejsce poza sezonem i lubiliśmy się zmęczyć na górskich szlakach. Zakopane nie tym razem, ale na pewno pokażemy je naszemu synkowi, gdy będzie nieco starszy. Gdy wiele miejsc odrzuciliśmy pomyślałam, że moglibyśmy odwiedzić Szczawnicę. W sumie nie byliśmy już w tej okolicy kilka lat i po chwili namysłu było to dla mnie idealne miejsce na wakacje z niemowlakiem.Szczawnica na wakacje z niemowlakiem

Tak na prawdę na kilka dni przed wyjazdem znaleźliśmy noclegi, co wcale nie było takie łatwe. Przyjechaliśmy na miejsce. Trochę zmieniło się tu od naszego ostatniego pobytu. A minęło od niego dobrych parę lat. W ciągu naszego urlopu przeszliśmy Szczawnicę wzdłuż i wszerz. Mogę śmiało ją polecić na wakacje z niemowlakiem. Jest tutaj na prawdę sporo miejsc do spacerów i dumania. Jest również parę takich, gdzie można się zmęczyć. W większość miejsc dojedziemy spokojnie wózkiem. Jesteśmy jednak w górach, więc w niektóre miejsca trzeba go pchać mocno do góry, ale przecież trochę gimnastyki z wózkiem nawet na urlopie nie zaszkodzi.

Co warto odwiedzić w Szczawnicy i okolicach?

1. Park Zdrojowy Górny

Miejsce do spacerów i nie tylko. Znajdziecie tutaj słynną szczawnicką pijalnię wody. Budynek został niedawno odbudowany. W środku i na zewnątrz wygląda niezwykle urokliwie. Warto odwiedzić te miejsce i napić się kubeczek wody. Jeśli macie ochotę spróbować polecam Helenkę nie Stefana. Mój mąż nie był w stanie przełknąć Stefana do końca, ale jak na mężczyznę przystało dał radę! W Parku znajdują się kawiarnie, restauracje, fontanny. Spokojnie dojedziecie tutaj wózkiem. Można dojechać również ciuchcią, która kursuje po Szczawnicy. Jest wiele ławeczek, na których można nabrać energii.

Dojazd wózkiem: tak

Park Zdrojowy Górny w Szczawnicy
Park Zdrojowy Górny w Szczawnicy

2. Czerwony Klasztor w Słowacji

Początek trasy na Czerwony Klasztor znajduje się w centrum Szczawnicy (przy dolnej stacji kolei Palenicy). W jedną stronę pokonujemy trasę ok. 11 km, jest to dla nas wycieczka na cały dzień. Nasz maluch nie jest fanem na dłuższą metę wózka. Do wózka pakujemy, więc również nosidełko i masę potrzebnych rzeczy. Wyglądamy trochę jak tragarze, ale wiemy, że pogoda w górach zmienną jest i na wiele rzeczy warto być przygotowanym. Początek trasy to droga asfaltowa. Jest to droga dla pieszych i rowerów. Czasami bywa tłoczno, ale nie ma źle. Spokojnie można pokonać ja wózkiem. Po przekroczeniu granicy mamy do wyboru 2 trasy. My decydujemy się na trasę prowadzącą wzdłuż Dunajca. Jest to ubita szutrowa droga. Wózek daje radę. Czasami trzęsie się na kamieniach, czasami trzeba pokonać górkę, ale najważniejsze jest to, że na większości trasy idziemy w cieniu i zupełnie nie odczuwamy gorącej temperatury, która panowała w dniu naszej wycieczki. Na prawdę warto się tu wybrać. Całą trasę pokonacie wózkiem, a podziwiać będziecie mogli piękne widoki.

Dojazd wózkiem: tak

Zaczeliśmy naszą wycieczkę od przystani w Szczawnicy
Zaczeliśmy naszą wycieczkę od przystani w Szczawnicy
W drodze na Czerwony Klasztor można podziwiać Flisaków
W drodze na Czerwony Klasztor można podziwiać Flisaków
Są również ryby
Są również ryby
Jednak tratw z Flisakami jest zdecydowanie więcej
Jednak tratw z Flisakami jest zdecydowanie więcej
A na polanie pod Czerwonym Klasztorem piękny widok na Trzy Korony!
A na polanie pod Czerwonym Klasztorem piękny widok na Trzy Korony!

3. Promenada wzdłuż Grajcarka

Centrum miasta to idealne miejsce na spacery. Znajdziecie tam piękną promenadę, która można spacerować wzdłuż rzeki Grajcarek. Jest dużo kwiatów, ławeczek. Miejsce idealne dla wózka. Ładne miejsce na spacery i chwilę odpoczynku. Otaczają nas góry, możemy przechodzić licznymi mostkami przez rzeczkę, a nawet zmoczyć w niej stopy. I to wszystko w centrum miasta – bez przejeżdżających obok samochodów i spalin.

Dojazd wózkiem: tak

Promenada wzdłuż Grajcarka
Promenada wzdłuż Grajcarka
Jest tu dużo mostków i kwiatów
Jest tu dużo mostków i kwiatów
Idealne miejsce na spacery z wózkiem
Idealne miejsce na spacery z wózkiem

4. Park Zdrojowy Dolny

Śliczny park w centrum Szczawnicy. W Parku znajdziemy wiele ławeczek, alejek. Jest tutaj duży staw karpiami Koi i plac zabaw. Znajdziemy tu cień nawet w upalne dni.

Dojazd z wózkiem: tak

Szczawnica przyjazna dla rodzin z dziećmi

Nie pierwszy raz byłam w Szczawnicy, ale pierwszy raz byłam w niej jako mama. Wiadomo perspektywa wymagań i opinii zmieniła się. Teraz wiele miejsc oceniam i sprawdzam pod kątem dziecka. Szczawnica spisuje się pod tym kątem doskonale. Jest dostępna nie tylko dla osób z dziećmi w nosidełkach lub chustach. Wiele miejsc jest dostępnych dla dziecięcych wózków. Poza tym jest to miejsce niezwykle urokliwe. My planujemy Szczawnicę odwiedzić z niemowlakiem ponownie na kilka dni jesienią. Wam polecam je serdecznie.

Oczywiście Szczawnica to nie tylko te 4 miejsca, ale te polecam Wam szczególnie. Będąc w okolicy warto odwiedzić również wąwóz Homole, rezerwat Białej Wody czy Czorsztyn i Nidzicę. O tych miejscach przeczytacie w osobnych wpisach.

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Diana
  15 sierpnia 2015

  Ladne miejsce. Wyglada na prawde urokliwie.

 • Monika
  31 lipca 2016

  gdzie spaliście?

  • Klaudia
   1 sierpnia 2016

   Na ulicy Słonecznej, ale szukaliśmy noclegu tydzień przed wyjazdem i ciężko było cokolwiek znaleźć 😉

 • Justyna
  25 lipca 2017

  A czy aby dojść do Czerwonego Klasztoru na Słowacji potrzebny był dowód/paszport dla dziecka?

  • Klaudia
   25 lipca 2017

   Nie

   • Edi
    1 sierpnia 2017

    My też wybieramy się do Szczawnicy i chcieliśmy tam iść, ale mąż się martwił o ten dowód dla małej Wycieczka tyle km to na cały dzień Warto było?

    • Klaudia
     1 sierpnia 2017

     Tak wycieczka bardzo fajna, ale oczywiście dużo zależy od dziecka. My mieliśmy ze sobą wózek i nosidło. Jeszcze wtedy nie chodził, więc, gdy był już znudzony wózkiem był noszony w nosidełku.

 • clavius
  21 sierpnia 2017

  Witam,
  Panie wpis znalazłem rok temu gdy urodził nam się syn i zapisałem w ulubionych. Wczoraj wróciliśmy z Szczawnicy z wczasów z rocznym Nikosiem. Było cudnie – zwłaszcza spływ przełomem Dunajca, ale i Górny i Dolny Park.. no i promenada – jednym słowem polecamy na wypad rodzinom z wózkiem 🙂 napewno tam wrócimy..

 • Ania
  10 czerwca 2018

  Cześć, rozważam wypad do Szczawnicy z 2latkiem. Są tam jakieś fajne place zabaw? Albo hotel z placem zabaw?

 • Narty Salomon
  20 sierpnia 2021

  Szczawnica jest przepiękna nie tylko latem ale także i zimą 🙂 Uwielbiam to miejsca, za te urokliwe uliczki i ścieżkę, która biegnie promenadą wzdłuż rzeki 🙂 To jedno z niewielu miejsc, do których tak chętnie wracam 🙂

  • Klaudia
   20 sierpnia 2021

   Zimą nie byłam nigdy w Szczawnicy, ale zdecydowanie lubimy do niej wracać, bo byliśmy już kilka razy jesienią i latem.

Poprzedni
Marynarski pokój dla dziecka
Wakacje z niemowlakiem: Szczawnica