Prosty chleb pszenny na zakwasie

Prosty i szybki chleb pszenny na zakwasie żytnim. Poznaj mój ulubiony przepis na domowy pszenny chleb, który moja rodzina uwielbia i który nie potrzebuje długiego wyrastania!

Prosty chleb pszenny na zakwasie

Wiele lat temu domowe chleby na zakwasie były u nas normą. Uwielbiałam je piec. Uwielbiam ten zapach świeżego chleba, który roznosi się w całym domu. Kiedyś piekłam na prawdę sporo chleba, eksperymentowałam z przepisami, tworzyłam własne. Lubiłam piec chleby, bułki.

Ostatnio pokazywałam Wam na Instagramie, że mój mąż podczas zakupów wziął przez przypadek mąkę żytnią, zamiast mąki pszennej pełnoziarnistej i to chyba był znak, że trzeba wrócić do domowego chleba! Szybko zrobiłam zakwas i po wielu latach przerwy upiekłam swój pierwszy chleb na zakwasie i wiem, że nie ostatni.

Od tego czasu dopytujecie mnie o przepis na ten prosty chleb pszenny na zakwasie. Dlaczego prosty? Bo jak na chleb na zakwasie jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a sam chleb nie musi długo wyrastać. Do jego przygotowania potrzebujecie zaledwie kilku składników. Bazą jest zakwas żytni, który musicie przygotować kilka dni przed upieczeniem chleba. Postaram się również stworzyć dla Was wpis o zakwasie!

Jak szybko zrobić domowy chleb?

Przygotowanie domowych chlebów miało dla mnie zawsze jeden minus. Wyrabianie chleba było dla mnie zawsze najgorszym etapem. Klejące się do rąk ciasto zdecydowanie sprawiało, że bardzo tego nie lubiła. Wyrabianie chleba przez kilkanaście minut wymaga tez sporo siły. Teraz jednak mam w domu robot planetarny i on sprawił, że domowe wypieki weszły na zupełnie inny poziom. Odkąd z niego korzystam uwielbiam piec. I powiem Wam szczerze, że nigdy ręcznie nie udało mi się tak dobrze wyrobić ciasta drożdżowego czy ciasta na chleb.

Dziś mam dla Was przepis na polski chleb na zakwasie żytnim, który wiele lat temu piekłam najczęściej. Do jego przygotowania wykorzystuje głównie jasną mąkę pszenną, ale także znajdziecie w nim dodatek mąki pszennej razowej. Chleb ten jest dość prosty w przygotowaniu. Nie wymaga długiego wyrastania. Najlepiej smakuje od razu po pieczeniu. Po wystudzeniu na kratce wystarczy pokroić i posmarować masłem. Nie ma nic lepszego!

Prosty chleb pszenny na zakwasie – przepis

Czas przygotowania: ok. 4 godziny
Czas pieczenia: 40 minut
Temperatura pieczenia: 230°C i 200°C

Poziom trudności: średni

Składniki na chleb pszenny na zakwasie:

  • 200 g zakwasu żytniego o półpłynnej konsystencji (powinien swobodnie wylewać się ze słoika, ale nie może też być zbyt płynny),
  • 550 g mąki pszennej typ 550,
  • 50 g mąki pszennej razowej typ 1850,
  • 1 łyżka soli,
  • 300 ml letniej wody.

Jak zrobić chleb pszenny na zakwasie?

Przygotowania chleba:

  1. Zakwas mieszam z mąką, solą i wodą. Do tego przepisu zakwas powinien mieć półpłynną konsystencję. Jeśli macie gęsty zakwas dokarmiając go dzień wcześniej dodajcie do niego więcej wody. Całość wyrabiam 10 minut w robocie planetarnym. Ciasto może delikatnie lepić się do rąk. Jeśli wyrabiacie je ręcznie możecie podsypać je odrobiną mąki, ale uważajcie, by nie dodać jej za dużo.
  2. Wyrobione ciasto przekładam do wysmarowanej olejem miski. Owijam szczelnie folią spożywczą i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 2 godziny. Ciasto w tym czasie powinno mocno wyrosnąć.
  3. W połowie wyrastania odgazowuje ciasto. Blat podsypuję mąką i wykładam na niego ciasto. Rozpłaszczam je i jego brzegi zwijam do środka jak kopertę. Robię to dwukrotnie. Następnie znowu robię z ciasta kulka, wkładam do miski, zawijam folią i odstawiam w ciepłe miejsce na kolejną godzinę wyrastania.
  4. Po godzinie znowu odgazowuje ciasto (krok 3) i formuje z niego bochenek, który układam w koszu do wyrastania chleba lub innym pojemniku wyłożonym ściereczką posypaną mąką. Znowu owijam szczelnie folią i ostawiam do ponownego wyrastania na ok. 1 godzinę.

Pieczenie chleba:

  1. Piekarnik nagrzewam do temperatury 230°C (grzałka góra i dół). Wyrośnięty bochenek wykładam na blachę z papierem do pieczenia, nacinam ostrym nożem w kilku miejscach (szybki ruch i niezbyt głęboko).
  2. Piekę w temperaturze 230°C przez 10 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 200°C stopni i piekę jeszcze ok 30 minut.
  3. Studzę na kratce i gotowe!

Smacznego!

Artykuł powstał we współpracy z garneczki.pl

Na moim blogu znajdziesz również inne pomysły na rodzinne gotowanie. Wszystkie znajdziesz tutaj – mama gotuje. Wiele pomysłów kulinarnych prosto z mojej kuchni pokazuję na Instagramie. Nie ominą Cię wtedy żadne kulinarne pomysły. Zapraszam Cię serdecznie! ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Nowości Lego 2022 – najciekawsze zestawy
Prosty chleb pszenny na zakwasie