Pierwszy telefon dla dziecka – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Od kilku lat zaobserwować można trend, w którym coraz młodsze dzieci dostają od rodziców telefony. Początkowo korzystają z urządzeń rodziców, a chwilę później przychodzi czas na to, aby zyskać swoje własne urządzenie do komunikacji ze światem. W jakim wieku dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon? I jakie funkcje, poza dzwonieniem, powinien posiadać?

W jakim wieku podarować dziecku pierwszy telefon?

Dekady temu, gdy popularność telefonów komórkowych nie była jeszcze tak duża, a koszty związane z rozmowami były naprawdę wysokie – telefony dostępne były w zasadzie wyłącznie dla wybranych grup. Dzieci rzadko posiadały swoje telefony na własność, całkowicie odwrotnie niż dzisiaj.

Wiek, w jakim dziecku warto dać telefon na własność to sprawa dyskusyjna, wielu pedagogów i psychologów zwraca uwagę zarówno na korzystne, jak i niekorzystne aspekty posiadania sprzętu i korzystania z niego. Ale w dużym stopniu to, w jaki sposób i jak dużo dziecko będzie korzystało zależy od rodziców. Jednak jeśli już decydujemy się na zakup telefonu dla naszego dziecka, to jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając model?

Telefon dla dziecka, weryfikacja potrzeb

Podjęcie ostatecznej decyzji powinno zostać poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb. Duże znaczenie ma tu też wiek, ponieważ inne potrzeby ma taki 7-8-latek, a inne nastolatek. Czy dziecko, poza dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości sms do rodziców i przyjaciół będzie potrzebowało dodatkowych funkcji? Czy chcemy, aby mogło dowolnie korzystać np. z dostępu do Internetu? Kwestii, jakie należy rozważyć jest naprawdę wiele.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie smartfony, które umożliwiają dziecku dostęp do wielu aplikacji, w tym gier, do Internetu, do ulubionej muzyki, słuchanej zarówno bezpośrednio z sieci, jak i w postaci pobranych i przygotowanych playlist z najlepszymi kawałkami. Z drugiej strony smartfon pozwala rodzicom sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się ich dziecko. To szalenie wygodna i doceniana przez dorosłych możliwość.

Rynek smartfonów oferuje jednak mnóstwo modeli spełniających te kryteria. Zatem – od czego zacząć?

Dobry smartfon dla dziecka

Dzieci miewają różne przygody, dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jaki dostępny w naszym budżecie model jest wystarczająco odporny na uszkodzenia. Wytrzymała, wzmocniona obudowa z całą pewnością będzie dobrą inwestycją w trwałość urządzenia. Fajnie, jeśli wybrany model będzie też wodoszczelny. Koniecznie uwagę zwrócić trzeba też na wyświetlacz, ale najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w dodatkowe szkło ochronne.

Sprawdź najpopularniejsze modele smartfonów dla dziecka: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-telefon-dla-dziecka-wybrac/

Dużą pomocą okazać się może kompleksowy ranking smartfonów (sprawdź tutaj), gdzie szczegółowo opisane zostały najważniejsze parametry najnowszych modeli. Uwagę warto zwracać m.in. też na wydajność baterii, szczególnie, jeśli nasz nastolatek korzysta z urządzenia dość intensywnie. Poza akumulatorem znaczenie ma również pamięć – zarówno ta wbudowana, jak i możliwość skorzystania z dodatkowych kart pamięci. Niby oczywiste, a niestety nie wszystkie modele posiadają taką możliwość.

Dobry smartfon dla dziecka cechuje się też dobrej jakości aparatem, dzięki któremu będzie ono mogło wykonywać zdjęcia np. podczas szkolnej wycieczki.

Jeśli chcesz wybrać model idealnie skrojony do Twoich potrzeb, to zadaj sobie te 10 pytań, które ułatwią Ci zakup.

Smartfon, a może klasyczny telefon?

W dalszym ciągu wielu rodziców zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór klasycznego telefonu, czy nowoczesnego smartfona? Niestety, nie ma tu dobrej odpowiedzi, bo każde rozwiązanie posiada określone wady, jak i zalety.

Gdy zdecydujemy się na zakup klasycznego modelu to problem z nadużywaniem gier czy Internetu w zasadzie nie będzie dla nas istniał. Z kolei takie aparaty mają dość ograniczone funkcje – w zasadzie wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, a smartfony niosą ze sobą szereg możliwości. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest lokalizacja urządzenia dziecka. Dzięki GPS można wygodnie sprawdzić, gdzie aktualnie przebywa nasza pociecha. To funkcjonalność, którą z całą pewnością doceni każdy rodzic, gdy jego dziecko zaczyna samodzielnie poruszać się nie tylko ze szkoły do domu, ale też ze znajomymi. Nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o kontrolę, ale głównie bezpieczeństwo naszego nastolatka. A co z kwestią intensywnego używania smartfona? I tutaj na szczęście można ”coś” zaradzić. W jaki sposób? Osoby zmagające się z tym problemem wiedzą, że dostępnych jest wiele darmowych, jak i płatnych aplikacji, które pomagają rodzicom kontrolować racjonalne korzystanie z urządzenia, ustawiając np. czas, jaki w ciągu doby dziecko może poświęcić na gry.

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Planer nauczyciela 2022/23 do druku
Pierwszy telefon dla dziecka – na jakie funkcje zwrócić uwagę?