Suszarka elektryczna na pranie – czy warto?

Czy warto kupić suszarkę elektryczną na pranie? Czy suszarka kurczy ubrania? Czy mocno podnosi rachunki za prąd?

Suszarka elektryczna na pranie – czy warto ją kupić

Wokół suszarek elektrycznych narosło wiele mitów. Sama przez długi czas zastanawiałam się czy warto mieć suszarkę w domu. Od wielu osób słyszałam, że odmieni moje życie, ale z drugiej strony mnóstwo było opinii o tym, że suszarki kurczą i niszczą ubrania, a gdy ją kupimy to rachunki za prąd skaczą mocno w górę.

Ilość prania w moim domu to trochę jak nigdy nie kończąca się opowieść. Przy dwóch osobach dorosłych i dwóch dzieciach prania zawsze jest dużo. Nie wystarczy tu systematyczność i rutyna. Nawet, gdy na mojej twarzy pojawia się uśmiech, że kosz na pranie jest pusty wystarczy chwila moment i już szybko zapełnia się kolejnymi brudnymi ubraniami. W pewnym momencie trudno było mi to ogarnąć. Wiecznie prałam, suszyłam, układałam do półek. Najgorsze z tego wszystkiego było chyba jednak prasowanie, którego bardzo nie lubię. Dałam, więc szansę elektrycznej suszarce i po długim czasie odwlekania tego zakupu w czasie w końcu ją kupiłam. Początkowo z myślą, że będę z niej korzystać w zimowych miesiącach, kiedy pranie dłuższej schnie i nie da się go powiesić na dworze. Teraz żałuję tylko jednego, że tak długo odwlekałam ten zakup w czasie, bo elektryczna suszarka do prania na prawdę zmieniła moje życie i skróciła czas, który poświęcam na pranie. Moim zdaniem zmywarka, suszarka i odkurzacz to taka trójką urządzeń, które warto mieć w domu i które mocno ułatwiają życie.

Mity odnośnie suszarki

Gdy pokazałam Wam po raz pierwszy na Instagramie, że kupiłam suszarkę dostałam dużo wiadomości. Dzieliły się one na dwie kategorie. Pierwszą stanowiły wiadomości osób korzystających z suszarek. Drugą wiadomości od osób, które mają duże wątpliwości przed ich zakupem. O suszarkach krąży wiele mitów, które są powielane z ust do ust, ale nie zawsze są one prawdziwe. Prawdą jest to, że kiedyś suszarki były nie tylko drogim urządzeniem, ale również mało ekonomicznym, bo zużywały dużo prądu. Obecnie mocno się to zmieniło. Jeśli przy zakupie suszarki zwrócicie uwagę na jej roczne zużycie prądu i wybierzecie taką, która zużywa go niewiele to rożnych w rachunkach za prąd będzie niewielka. Ja zastanawiałam się nad wyborem suszarki Bosch lub Electrolux. Co najczęściej można przeczytać o suszarkach?

Trzeba je podłączyć do kanalizacji lub otworu wentylacyjnego

Nie trzeba. Najbardziej popularne suszarki to suszarki kondensacyjne, które wystarczy podłączyć wyłącznie do prądu. Można je postawić w dowolnym miejscu, bo woda skrapla się do pojemnika, z którego łatwo można ją opróżnić. Taka suszarka jest nieco głośniejsza i pobiera więcej prądu, ale ze względu na to, że może stać wszędzie jest suszarką, którą najczęściej kupujemy do swoich domów.

Biorą dużo prądu

Może kiedyś tak było. Obecnie na rynku dużą część stanowią suszarki, które mają wysoką klasę energetyczną, dzięki której nie pobierają dużej ilości prądu. Przy zakupie zwracaj uwagę na roczne zużycie prądu. Daje ono mniej więcej pogląd na to jakie koszty niesie ze sobą eksploatacja suszarki (w rzeczywistości nie zawsze się ono pokrywa z rachunkami, bo wszystko zależy od tego ile będziesz z niej korzystać). Nie jestem w stanie powiedzieć Wam ile u nas wzrosły rachunki, bo korzystamy z paneli fotowoltaicznych i do suszenia wykorzystuję na bieżąco produkowany prą.

Bierze dużo wody

Ta opinia zaskoczyła mnie najbardziej. Dostawałam od Was wiadomości, że suszarki są nieekologiczne i biorą dużo wody. Suszarka nie zwiększa rachunków za wodę, bo w ogóle nie pobiera wody. Nie wiem skąd ten mit. Suszarka suszy, a nie pierze. Jedyna woda, która w niej jest to tak, którą “wyciąga” z ubrań. Gdyby ta woda nie znalazłaby się w suszarce byłaby w domu czy mieszkaniu zwiększając wilgotność w pomieszczeniach.

Kurczy i niszczy ubrania

Mogę ocenić po tym kątem tylko moją suszarkę. Korzystam z niej 6 miesięcy. Przez ten czas nie zauważyłam żeby niszczyła ubrania albo je kurczyła.

Zalety elektrycznej suszarki

  • Gdy zaczęłam korzystać z suszarki elektrycznej praktycznie przestałam korzystać z żelazka. Większość ubrań, które z niej wyciągam nie wymaga prasowania.
  • Ubrania są mięciutkie. Gdy raz wysuszonych ręczniki w suszarce trudno będzie Ci powrócić do sztywnych i szorstkich ręczników wysuszonych tradycyjnie.
  • Nie musisz mieć dużych zapasów ubrań w szafie, bo w kilka godzin możesz je wyprać, wysuszyć i znowu z nich korzystać.
  • Suszarka wyciąga z ubrań resztki kurzu i różne “paprochy” co jest zaletą dla osób z AZS czy alergią.
  • Oszczędność czasu. Ubrań nie trzeba rozwieszać na klasycznej suszarce, wystarczy je poskładać i od razu można skryć do szafy. Jeśli ubrania wyjmiemy bezpośrednio po suszeniu nie trzeba ich prasować.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  • Zwróć uwagę na wielkość załadunku. Musisz wybrać taką suszarkę, która pomieści całe pranie z pralki. Najlepiej żeby suszarka
  • Suszarka elektryczna nie jest najcichszym urządzeniem, dlatego jeśli zamierzasz ją postawić w pokoju, czy małym mieszkaniu zwracaj uwagę na poziom hałasu, który generuje. Tak jak z pralką czy odkurzaczem można wybrać taką suszarkę, która będzie bardzo głośna, ale też taką, która będzie cicha.
  • Suszarki elektryczne dostępne są w różnych wymiarach. Nawet jeśli nie masz na nią zbyt wiele miejsca możesz wybrać suszarkę w wersji slim.

Macie w domu suszarki elektryczne? A może ciągle się nad nią zastanawiacie?

Miłego dnia!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy z Ceneo

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Nauka pisania – karty pracy do druku
Suszarka elektryczna na pranie – czy warto?