Czyste powietrze w domu niezależnie od pogody – Oczyszczacz Klarta Forste 3 recenzja

Czy warto wybrać oczyszczacz Klarta Forste 3? Poznaj opinię i recenzję tego oczyszczacza, który świetnie sobie radzi w naszym domu!

Oczyszczacz Klarta Forste 3

Czy warto mieć w domu oczyszczacz powietrza? Jeśli chcesz mieć w domu zawsze czyste powietrze to zdecydowanie warto! Dziś mam dla Ciebie moją recenzję oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3.

Zima to okres, w którym toczą się ożywione dyskusje o smogu i powietrzu, którym oddychamy. Zdania są podzielone, bo dla niektórych to tylko eko moda, a dla innych zagrożenie dla zdrowia. Bardzo często słyszę, że smog był zawsze, paliło się w piecach węglem i było dobrze. Dla mnie czyste powietrze to nie moda, a ogromna chęć bycia zdrowym. Możliwość wyjścia na spacer niezależnie od pogody, a nie tylko wtedy, kiedy poziom zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu jest na tyle niski, że można.

Być może do kaszlu, kataru i łzawiących oczu można się przyzwyczaić, ale po co się przyzwyczajać? Lepiej zrobić wszystko żeby tą jakoś powietrza polepszyć! Zdecydowanie wolę oddychać czystym powietrzem bez konieczności ubierania maski podczas porannego biegania. Sama staram się zrobić w tej kwestii to co mogę: mam w domu piec gazowy, panele fotowoltaiczne, ale to nie wystarczy, bo jakość powietrza w miejscu, w którym mieszkam często bywa słaba.

Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza

Sprawdzamy jakość powietrza

Od kilku lat w moim mieście działa aplikacja, która pokazuje stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Bada i pokazuje ona pomiar najczęściej występujących pyłów PM 2.5 oraz PM 10. Pyły te są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Oba docierają do płuc, a mniejszy PM 2.5 trafiają nawet do naszego krwiobiegu. Dopuszczalna norma PM 2.5 to 25 µg/m3. Niestety bardzo często wskaźnik zamieszczony na mojej ulicy pokazuje, że jego norma jest przekroczona. W takie dni odpuszczam spacery z dziećmi, bieganie czy inne aktywności na “świeżym powietrzu”, bo ze świeżością ma ono wtedy mało co wspólnego. Niestety te powietrze dostaje się również do domu. Na to czym oddychamy w domu mam jednak zdecydowanie większy wpływ i dbam o to, żeby choć w domu te powietrze było zawsze czyste, dlatego od wielu lat korzystamy z oczyszczacza powietrza (pisałam Wam już o tym tutaj).

Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza

Pierwszy oczyszczacz powietrza

Pierwszy oczyszczacz powietrza pojawił się u nas w domu wiele lat temu. Dokładnie 6, kiedy byłam w ciąży z Filipem. Mieszkaliśmy wtedy w bloku obok lasu. Z naszych wielkich okien było widać drzewa, brzozy były na wyciągnięcie ręki. Mimo, że widok był piękny to niestety miał nie najlepszy wpływ na moje zdrowie. Od dziecka jestem alergikiem, ale dopiero zamieszkanie w takim miejscu (w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, które mnie uczulają) sprawiło, że zobaczyłam jak mocno alergia może utrudniać życie. Zwłaszcza w ciąży, gdy niektóre leki trzeba odstawić, a te, które mogłam stosować nie bardzo pomagały. Mój mąż pewnego dnia wrócił do domu z oczyszczaczem powietrza. Mimo, że podeszłam na początku do niego nieco sceptycznie to szybko okazało się, że pomaga.

Mieliśmy już różne oczyszczacze. Do tej pory korzystaliśmy z oczyszczacza Klarta Forste 2. Mój mąż analizował jaki oczyszczacz warto kupić. Analizował wydajność, czyli ile m2 jest w stanie przefiltrować. Zależało nam również na tym żeby był w miarę cichy, pobierał mało prądu, a filtry, które z czasem trzeba wymienić nie były droższe od samego urządzenia. Jego wybór padł na oczyszczacz Klarta. Przekonała go, wtedy atrakcyjna cena za możliwości, które dawał. Na tle konkurencji wypadał najlepiej i faktycznie jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Oczyszczacz Klarta Forste 3 moje pierwsze wrażenia!

Kiedy jakiś czas temu dostałam możliwość przetestowania najnowszego oczyszczacza Klarta Forste 3 byłam bardzo ciekawa czy jest w stanie mnie czymś zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka Klarta 3 nie różni się od swojego poprzednika, bo wygląd pozostał bez zmian. Oczyszczacz zachował swój minimalistyczny design, który sprawia, że bardzo dobrze wygląda. Nie jest to urządzenie, które po wyjęciu z pudełka staramy się ukryć w jakimś kącie. Oczyszczacz bardzo ładnie się prezentuje, a nawet może być fajną ozdobą domu. Możecie również zaszaleć z nieco z kolorem, bo jest dostępny, aż w pięciu kolorach wśród których nie zabrakło czarnego, złota czy pastelowego różu.

Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza
Klarta Forste 3 - recenzja oczyszczacza

Klarta Forste 3 to czyste powietrze w naszym domu!

Zadaniem oczyszczacza nie jest oczywiście ładny wygląd. To jego dodatkowo zaleta, ale przede wszystkim ma on sprawiać żeby powietrze w domu było czyste. Oczyszczacz Klarta Forste 3 polecany jest do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 40 m2. Ja przez ostatnie tygodnie korzystałam z niego w sypialni i w salonie. Każde z tych pomieszczeń ma około 25 m2. Oczyszczasz jest bardzo bardzo poręczny. Z tyłu jego obudowy znajduje się uchwyt, dzięki, któremu bardzo łatwo można przenosić go między pokojami.

Oczyszczacz wyposażony jest w laserowy czujnik PM2.5, który wykrywa unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia takie jak smog, alergeny, bakterie czy wirusy i w zależności od stanu powietrza sam dopasowuje tempo filtracji powietrza. Na wyświetlaczu możemy cały czas podglądać ile pyłów 2.5 unosi się w naszym domu. Gdy ta wartość wzrasta to urządzenie samo zwiększa szybkość filtracji. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Można je obsługiwać za pomocą dotykowego panelu na oczyszczaczu, albo pilota. Na szczęście producent pomyślał również o maluchach, które atrakcyjny wyświetlacz z pewnością zainteresuje i w urządzeniu znajduje się również blokada rodzicielska, która mocno się przydaje przy moim ciekawskim Igorze.

Na początku mój mąż latał z nim po całym domu (ok – był z nim również na dworze) i sprawdzał jakim powietrzem oddychamy. Niestety zbyt często okazuje się, że złym. Za pomocą tego wyświetlacza można zaobserwować jak szybko zanieczyszczane powietrze dostaje się do naszego domu. Wystarczy otworzyć na chwilę okno w taki gorszy dzień, kiedy powietrze na zewnątrz jest kiepskie, a w poziom pyłów na wyświetlaczu rośnie w bardzo szybkim tempie. Niestety otwieranie okna w takie dni nijak ma się do wietrzenia domu, bo poprzez okno do naszego domu dostaje się smog i inne zanieczyszczenia. Ze względu na alergię moją i mojego starszego syna bardzo zależy mi na tym, żeby powietrze, którym oddychamy było czyste. Jest niestety dużo takich dni, w których oczyszczacz chodzi u nas non stop.

Oczyszczacz działa automatycznie, ale również sami możemy ręcznie wybrać tryb, w którym ma pracować. W Klarta Forste 3 dostępne są 4 takie tryby. Najszybszy, najwydajniejszy, ale też najgłośniejszy jest tryb turbo, który oczyszcza powietrze błyskawicznie. Przydaje się, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie, a po otwarciu okna okazuje się, że jakoś powietrza na zewnątrz jest okropna. Wtedy urządzenie przełącza się w najszybszy tryb, a w naszym domu powietrze jest czyste, mimo, że na zewnątrz już niekoniecznie. Mnie bardzo zaskoczył tryb silence, którego nie było w poprzedniej wersji oczyszczacza. Ten tryb jest tak cichy, że zastanawiam się zawsze czy te urządzenie w ogóle działa. Sprawdzi się zwłaszcza w nocy i w sypialni. Oczyszczacz działa wtedy tak cicho, że nie przeszkadza nam w spokojnym śnie. Ja należę do osób, którym w nocy przeszkadza nawet zbyt głośno chodzący zegar, więc wierzcie mi, że tego oczyszczacza w ogóle nie słychać.

Samo działanie oczyszczacza Klarta Forste 3 jest bardzo proste, ale też skuteczne. Silnik napędza wiatrak, który kieruje powietrze z naszego domu na filtry. Zanieczyszczane powietrze przechodzi przez 3 filtry, które sprawiają, że z wylotu oczyszczacza do naszego domu dostaje się już czyste powietrze. Pierwszy – wstępny zatrzymuje cząsteczki kurzu i sierści (ten filtr czyszczę odkurzaczem co jakiś czas, bo osadza się na nim kurz). Filtr Hepa wyłapuje pyły PM10, PM2.5 i PM1, a także alergeny roślinne i zwierzęce (np. roztocza kurzu, na które mamy z Filipem alergię) komórki grzybów i pleśni, a także wiele bakterii i wirusów. Ostatni filtr węglowy eliminuje szkodliwe gazy (w tym formaldehyd) oraz usuwa nieprzyjemne zapachy takie jak dym papierosowy, ale sprawdzi się również, gdy niechcący przypalisz obiad. Poza filtrami w oczyszczaczu znalazł się również jonizator, który ułatwia usuwanie bakterii, wirusów i grzybów. Filtry w oczyszczaczu starczają mniej więcej na rok. Urządzenie samo powiadomi nas o tym, że konieczna jest ich wymiana. Wtedy wymienia się filtr HEPA i węglowy.

Czy warto kupić oczyszczacz Klarta Forste 3?

Jeśli chcesz zadbać o czyste powietrze w Twoim domu to Klarta Forste 3 na pewno Ci w tym pomoże. Działa bardzo sprawnie, ładnie wygląda, jest energooszczędny, a przy okazji ma bardzo dobrą cenę. Więcej o oczyszczaczu możecie przeczytać tutaj. Zerknijcie koniecznie, bo jest teraz na niego bardzo fajna promocja!

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Ania
  30 maja 2020

  Nowoczesne oczyszczacze powietrza są nie tylko funkcjonalne ale jak widać bardzo stylowe. Pamiętajmy jednak o ich konserwacji i wymianie elementów eksploatacyjnych, aby lepiej spełniały swoją funkcję

 • Mari
  23 grudnia 2021

  Poszukując opinii o tym oczyszczaczu, co o nim sądzisz?

  • Klaudia
   27 grudnia 2021

   Jestem nadal z niego bardzo zadowolona. Mam 2 modele: Klarta 3 i Klarta 2. Korzystamy z nich praktycznie codziennie w okresie zimowym.

 • Malina
  25 września 2022

  Przeważnie nie zostawiam komentarzy ale tak teraz popatrzyłam na ten oczyszczacz i na rośliny to chciałabym ci powiedzieć ze są oczyszczacze powietrza z roślinami. Firma Mateko to opatentowała. Sama kupiłam dla córy oczyszczacz Aria. Żeby się w końcu wysypiała do szkoły

  • Klaudia
   26 września 2022

   Tak widziałam takie oczyszczacze. Może w przyszłości się na taki skuszę.

Poprzedni
Najlepsza domowa ciastolina – jak zrobić miękką ciastolinę?
Czyste powietrze w domu niezależnie od pogody – Oczyszczacz Klarta Forste 3 recenzja