Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Zastanawiasz się dlaczego warto kupić ekspres do kawy? Czy ekspres się sprawdza? Czy kawa z ekspresu smakuje lepiej? Korzystam z ekspresu kilka lat. Poznaj moją opinię!

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Jest coś o czym myślę codziennie rano po otwarciu oczu. To coś bez czego nie wyobrażam sobie dnia i wiem, że od tego czegoś dni nie powinno się zaczynać, ale ja chyba inaczej już nie potrafię. Wstając z łóżka kieruję się w jego stronę, trochę po omacku, ale dobrze wiem, gdzie jest, gdzie stoi i co za chwilę fajnego dla mnie zrobi. Zajmuje niepozorne miejsce w kuchni. Stoi w rogu, trochę ukryty za miską owoców, ale tylko on potrafi postawić mnie na nogi.

Tylko on potrafi wyczarować kawę, która ma niezwykły aromat i smak. Nigdy nie pomyślałabym, że będę się tak zachwycać ekspresem do kawy. Ba! Nawet byłam początkowo jego przeciwnikiem, pomysł jego zakupu uznałam za kolejną niepotrzebną zachciankę mojego męża. Teraz jednak doceniam ten zakup bardzo mocno i przyznaję Ci mężu, że czasami masz całkiem dobre pomysły.

Wiem, że nie powinno się zaczynać dnia od kawy, ale dla mnie kawa to początek dnia. Niezależnie czy dzieci obudzą mnie o 5 czy dają pospać do 7. Uwielbiam te poranne chwile przy filiżance dobrej kawy. Bardzo szybko zaczęłam doceniać jej smak i aromat. Kawa nie jest już dla mnie tylko kawą. Nie potrafię już wypić pierwszej z brzegu kawy parzonej. Kawy rozpuszczalne są dla mnie napojem o smaku kawy bez wyraźnego smaku i aromatu. Mam swoje ulubione ziarna i kawy. Zwracam uwagę na intensywność palenia i nuty smakowe. Przycisk start na ekspresie jest dla mnie dobrym początkiem dnia i energią na cały dzień. I doceniam ten ekspres mocno za to, że działa szybko! Wiem, ze wspaniały aromat kawy można uzyskać również na inne sposoby, jednak są one bardziej czasochłonne. Dla mnie dobra i szybka kawa z ekspresu przy dzieciach jest najlepszym rozwiązaniem.

Nasz ekspres ma już swoje lata. Coraz poważniej myślimy nad nowszym bardziej automatycznym modelem. Teraz zdecydowanie wiemy na co zwracać uwagę przy wyborze ekspresu i które funkcje są dla nas niezbędne. Wybór ekspresu należy zacząć od jego rodzaju. Macie do wyboru ekspresy automatyczne, ciśnieniowe, kolbowe czy przelewowe – na Coffeedesk możecie zobaczyć jaki jest duży wybór. My mamy ekspres ciśnieniowy, który dobrze sobie u nas radzi. Zobaczcie na co zwracaliśmy uwagę przy jego zakupie!

Zaczynamy od mielenia!

Wbudowany młynek umożliwia mielenie kawy bezpośrednio przed jej przygotowaniem. Młynek jest chyba najważniejszym elementem ekspresu do kawy, dzięki niemu przygotowuje się ją szybko i prosto – wystarczy wsypać ziarna i wodę, a po naciśnięciu przycisku kawa robi się automatycznie. Ekspres mieli tylko taką porcję kawy jaką potrzebuje do jej przyrządzenia, dzięki czemu ma ona wyjątkowy aromat i smak. W ekspresach znajdują się 2 rodzaje młynków: ceramiczne i stalowe. Ceramiczne zazwyczaj są cichsze, stalowe – trwalsze. Dobre ekspresy mają możliwość wyboru stopnia zmielenia ziaren i to jest ich bardzo duża zaleta, bo w zależności od tego jaką kawę lubimy możemy przygotować ją słabszą lub mocniejszą. W niektórych ekspresach macie również możliwość przygotowania napoju z kawy już zmielonej. Moim zdaniem jednak jak przyzwyczaicie się do świeżo mielonych ziaren to przestaniecie sięgać po gotową zmieloną – ta nigdy nie ma takiej samej głębi smaku i aromatu jak po przyrządzeniu kawy z całych ziaren.

Co z tą pianką?

Ekspresy kojarzą nam się z kawami z piękną białą pianką. Nie wyobrażam sobie, żeby ekspres nie miał funkcji spieniania mleka. To moim zdaniem niezbędna funkcja, bo umożliwia przygotowanie różnych rodzajów kaw – od latte po cappuccino. Spieniacze mleka mogą różnie działać i mieć inną budowę. Mogą mieć osobne zbiorniki albo czerpać mleko prosto z kartonu. W przypadku spieniacza warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję i sposób czyszczenia. Są ekspresy, w których wystarczy przepłukać elementy. Problematyczne bywają systemy do spieniania mleka, które często składają się z wielu części, które po każdym użyciu należy rozebrać, umyć i ponownie złożyć. U nas spieniacz mleka jest zdecydowanie ulubionym elementem ekspresu mojego młodszego syna. Z jego pomocą przygotowujemy dla niego „piankowe mleczko”, które uwielbia. Nie muszę go podgrzewać, bo dzięki spienieniu jest już ciepłe.

Filtrowana woda

O tym, że na smak kawy duży wpływ ma woda, z jakiej jest przygotowana, uświadomił mi mój mąż. Dobra, przefiltrowana woda ma wpływ na smak napoju. Jeśli masz w domu twardą wodę i nieustannie walczysz z osadami z kamienia, to do parzenia kawy najlepiej wykorzystać tę filtrowaną, albo wybrać taki ekspres, który ma w sobie wbudowany filtr. Dzięki temu nie tylko sama kawa zyska lepszy smak, ale także sam ekspres będzie czystszy, bo nie będą w nim się osadzać kamienne osady.

Szybkie czyszczenie!

Każdy ekspres do kawy wymaga czyszczenia. W przypadku jednych zajmuje to chwilę, w innych jest bardziej czasochłonne. Ja jako mama zdecydowanie wolę te szybsze sposoby i doceniam je przy dwójce dzieci. Czyszczenie pojemnika na fusy jest zazwyczaj proste i szybkie, bo po prostu wysypujemy je z pojemnika i myjemy go. Niektóre ekspresy posiadają systemy czyszczenia i odkamieniania, które uruchamiamy za pomocą jednego przycisku i czyszczą się automatycznie – jest to bardzo wygodne.

A co z wyglądem?

Wygląd ekspresu jest również nie bez znaczenia, jednak nie powinno się go wybierać wyłącznie z uwagi na jego wygląd. Zdecydowanie ważniejsze są możliwości i sposób działania, ale uważam, że sam wygląd ekspresu również jest ważny. . Ekspres nie stoi w szafce tylko jest widocznym elementem naszej kuchni, dlatego najlepiej zwrócić uwagę na jego wygląd i rozmiary – tak aby dobrze wyglądał w naszej kuchni. Wybór ekspresów jest ogromy. Możesz wybrać ekspres w stylu Retro, klasycznym czy ulubionym pastelowym kolorze.

Masz w domu ekspres do kawy? Podobno po jego zakupie trudno wrócić do picia kawy parzonej. I coś w tym jest, bo ja nie wyobrażam sobie dnia bez kawy z ekspresu.

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Miś Pracuś na boisku i w pizzerii – Nowości z otwieranymi okienkami
Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?