Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

Jak ukorzeniać rośliny w wodzie? Ukorzenianie roślin w wodzie to prosty sposób na rozmnażanie roślin. Jak łatwo rozmnożyć rośliny w wodzie?

Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

Ukorzenianie roślin w wodzie to jeden z najprostszych sposobów ukorzeniania roślin domowych i nie tylko, bo w wodzie można ukorzeniać również sadzonki ogrodowe. Mimo, że ukorzenianie roślin w wodzie to jeden z najpopularniejszych sposobów ukorzeniania to jednak nie jest on w 100% skuteczny. Żeby zwiększyć szanse ukorzeniania się sadzonek warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ja każde ukorzenianie roślin w wodzie zaczynam od wyparzenia pojemników, dzięki temu zwiększam szansę, że sadzonka się ukorzeni zamiast zgnić. Jeśli o tym nie wiedziałaś koniecznie sprawdź na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ukorzenianiu w wodzie!

Ukorzenianie roślin w wodzie

Samo ukorzenianie w wodzie jest proste, bo wystarczy sadzonki włożyć do wody i czekać na korzenie. Nie zawsze się tak jednak dzieje, bo zanim korzenie się pojawią nasze sadzonki mogą po prostu zacząć gnić. Do wody można dodać ukorzeniacza, albo węgiel aktywny. Sadzonki można też ukorzeniać w samej wodzie i ja robię tak najczęściej.

Czasami ukorzeniające się sadzonki uczą nas cierpliwości i na korzenie musimy poczekać nawet kilka miesięcy. Moim rekordzistą jest Ficus Sprężysty, który korzenie wypuszczał prawie 2 miesiące i Zamioculcas, u którego na korzonki i bulwę musiałam czekać około miesiąca.

Często piszecie mi, że mam rękę do ukorzeniania. Faktycznie większość moich sadzonek ukorzenianiach w wodzie szybko zyskuje nowe korzonki i staje się nową rośliną, ale nie jest to kwestia odpowiedniej ręki. Uważam, że każdy z Was z takim samym powodzeniem jak ja może ukorzeniać rośliny. Trzeba tylko zwracać uwagę na kilka ważnych rzeczy, o których często się zapomina. Dziś zdradzę Wam na co zwracam uwagę ukorzeniając rośliny w wodzie i jak ukorzeniam rośliny w wodzie?

Na co zwrócić uwagę ukorzeniając rośliny w wodzie?

Aby ukorzeniania roślin w wodzie było skuteczne warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że skuteczność ukorzeniania będzie większa.

  • Do ukorzeniania wybieramy niewielki przeźroczysty pojemnik. Ja stosuję szklane próbówki lub małe szklane słoiczki (idealnie sprawdzają się małe szklane słoiczki po jogurtach z Biedronki). Pojemniki powinny być dobrze umyte i wyparzone. Tak wyparzone! Dzięki temu pozbędziecie się z pojemników bakterii czy grzybów, które mogą sprawić, że sadzonka zacznie gnić. Pojemnik wystarczy zalać wrzątkiem i zostawić w nim wodę na ok. 5 minut.
  • Warto zwrócić uwagę również na sadzonki, które chcesz ukorzenić. Zawsze przycinaj je ostrym narzędziem: nożem, sekatorem czy nożyczkami. Sadzonki najlepiej ciąć pod kątem.
  • Do ukorzeniania wykorzystuję odstaną wodę w temperaturze pokojowej. Nigdy nie wlewam ciepłej lub zimnej wody prosto z kranu. Warto wybierać wodę miękką. Jeśli masz w kranie twardą z osadami i kamieniem najlepiej wybierz wodę filtrowaną.
  • Pojemniki z sadzonkami ustawiam w jasnym i ciepłym miejscu. To bardzo ważne i kluczowe w ukorzenianiu. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy parapet nie jest najcieplejszym miejscem, a od okna często wieje chłodem. Wtedy pod szklane pojemniki daję deskę lub styropian, aby parapet ich nie chłodził. Dobrze sprawdzają się też wtedy próbówki na drewnianym stojaku, który izoluje próbówki od zimna.
  • Do wody dodaję czasami węgla aktywnego, który zapobiega gniciu ukorzeniających się sadzonek. Można go dodać, ale nie trzeba.
  • Wymieniam wodę, wtedy kiedy staje się mętna. Jeśli przez cały czas ukorzeniania jest klarowna tylko jej dolewam.

Moim zdaniem najważniejsze w ukorzenianiu roślin w wodzie jest światło, temperatura i czysty pojemnik. Jeśli zapewnimy sadzonkom odpowiednie warunki podczas ukorzeniania zwiększamy szanse, że pojawią się u nich piękne i zdrowe korzenie. Podczas ukorzeniania codziennie oglądam swoje sadzonki, gdy coś mnie niepokoi od razu reaguję. Ukorzenione w wodzie sadzonki przesadzam do ziemi, gdy mają rozwinięte korzenie (nie 1 cm, a kilka cm). Zapewniam im jasne miejsce, lekko podlewam i cieszę się z nowej rośliny.

Jak długo ukorzeniają się sadzonki w wodzie?

Nie mam na to odpowiedzi. To zależy od konkretnego gatunku. W przypadku niektórych zwłaszcza tych zwisających takich jak trzykrotka, scindapsus, czy monkey mask korzenie pojawiają się błyskawicznie. Są rośliny, które ukorzeniają się długo. Wtedy musicie pamiętać o doglądaniu pojemników i reagowaniu, gdy dzieje się coś niepokojącego. Czasami nawet kilka fragmentów jednej pociętej rośliny nie ukorzenia się tak samo – jedne puszczają korzenie szybciej inne później.

Co zrobić gdy sadzonka zaczyna gnić?

Czasami zdarza się, że sadzonka zaczyna gnić. Ukorzenić można nawet mały ogryzek, więc gnicie nie jest jeszcze powodem do jej wyrzucenia. Trzeba jednak szybko reagować. Z sadzonki odcinamy wszystkie gnijące fragmenty. Możemy ją zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Sadzonkę ponownie umieszczamy czystym pojemniku ze świeżą wodą. Można też wykorzystać inne metody ukorzeniania: w perlicie albo we mchu.

Dlaczego warto ukorzeniać rośliny w wodzie?

To szybki i prosty sposób na ukorzenianie, który najczęściej jest skuteczny. Dzięki niemu zyskacie nowe rośliny, albo sadzonki, którymi zagęścicie swoje doniczki z roślinami.

Ja bardzo lubię ukorzeniać rośliny w wodzie i ukorzeniam tak większość moich roślin. Szczególnie te wiszące. Mimo, że zdarzają się takie sytuacje, kiedy sadzonka się nie ukorzeni, wtedy ukorzeniam ją w mchu lub w perlicie.

Dajcie znać czy ukorzeniacie rośliny w wodzie. Ja bardzo lubię ten sposób!

Podobają Ci się moje rośliny? Dołącz do mnie na Instagramie tam odkryjesz jeszcze więcej roślin z mojej domowej dżungli, w której jest ponad 120 roślin ❤

Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

Zapanuj nad swoimi roślinami!

Roślinny planer, dzięki któremu już nigdy nie zapomnisz o podlewaniu i nawożeniu roślin. Planer, który pomoże Ci uporządkować Twoją domową kolekcję roślin. Wszystkie nazwy, wymagania będziesz mieć w jednym miejscu. Poznaj mój roślinny planer, w którym znajdziesz 18 plików do druku!

Planer roślinny do druku!
Planer roślinny do druku!

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze
  • Maciek
    21 maja 2021

    Czy są jakieś rośliny, które nie lubią za bardzo ukorzenienia w wodzie? 🙂 Czy raczej każda roślinka będzie chciała z nami współpracować? Ma Pani jakieś doświadczenia w tym temacie?

    • Klaudia
      24 maja 2021

      Większość roślin da się ukorzenić w wodzie. Podczas ukorzeniania duże znaczenie ma temperatura, wilgotność powietrza i światło. One mają duży wpływ na sukces ukorzeniania.

  • Daria
    27 września 2021

    Popełniłam wszystkie możliwe błędy przy ukorzenianiu. W nieprzezroczystym pojemniku, w zimnej wodzie prosto z kranu i jeszcze postawiłam roślinkę w miejscu, gdzie nie dociera za dużo światła… Zaraz pędzę wszystko naprawić. Mam nadzieję, że nie będzie za późno 🙂

    • Klaudia
      27 września 2021

      Czasami właśnie takie szczegóły mają duże znaczenie. Powodzenia!

Poprzedni
Wyjątkowa książka dla dzieci o kosmosie
Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?