Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?

Moja druga ciąża była zupełnie inna niż pierwsza. Przez te kilka lat macierzyństwa zmieniło się moje podejście do ciąży, ale też wzrosła moja świadomość. Tym razem wiedziałam już, że do ciąży warto się przygotować i pomyśleć o niej wcześniej.

Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?

Wiedziałam jakie badania warto zrobić przed ciążą i w czasie ciąży. KTG nie było już dla mnie obcym pojęciem. Byłam świadoma tego, które badania USG są najbardziej istotne i których nie można pominąć. Choć obie moje ciąże były zupełnie różne to badania były tym elementem, które je łączył, bo wiedziałam, że są one bardzo ważne.

Ciąża to taki czas, w którym zaliczyłam więcej wizyt lekarskich i badań niż w całym swoim życiu. W pierwszej ciąży bałam się każdego badania, bo nie wiedziałam dokładnie jak będą one wyglądać. W drugiej było mi zdecydowanie łatwiej, bo wiedziałam jak przygotować się do badań w ciąży i jak one wyglądają.

Przebieg ciąży

Z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że czasami liczba badań, które w ciąży trzeba wykonać może przytłaczać i na pierwszy rzut oka wydawać się przesadzona. Ja wychodzę z założenia, że lepiej zrobić o jedno badanie za dużo niż za mało. Mimo, że przed wieloma badania czułam strach przed wynikami to wiedziałam, że są one konieczne, bo pomogą ocenić czy moje dziecko rozwija się prawidłowo, a jeśli coś będzie nie tak to lekarze mają możliwość reakcji w odpowiednim czasie. Na ilość badań w ciąży duży wpływ ma sam przebieg ciąży i to czy chorujesz na coś przewlekle. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to badań jest mniej, niż w ciąży z powikłaniami.

Badania w 1 trymestrze ciąży:

Pierwsze badanie w ciąży to tak naprawdę wizyta u ginekologa, która potwierdzi ciążę. Ja jestem z tych osób, które najchętniej od razu po teście ciążowym teleportowałabym się do lekarza. Nie jest to jednak najbardziej optymalny moment, zwłaszcza jeśli test zrobiony był tuż po terminie spodziewanej miesiączki. Taką wizytę najlepiej zaplanować w 8-9 tygodniu ciąży, ale wiem jak trudno jest tyle czekać! Spokojnie jeśli na wizytę pójdziesz za wcześnie lekarz wskaże Ci odpowiedni termin kolejnej wizyty.

Na wizytę u ginekologa poza zwykłą higieną nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Lekarz zapyta o datę Twojej ostatniej miesiączki, regularność cyklu, a także wcześniejsze ciąże (przebieg porodu, wagę urodzeniową dziecka, ewentualne powikłania). W wywiadzie lekarskim lekarz zapyta o Twoje choroby i choroby w Twojej rodzinie, a także wcześniejsze operacje. Podczas badania lekarz najczęściej wykonuje pierwsze badanie USG (dopochwowe), a także pobiera cytologię.

Lekarz zleci Ci badania z krwi, a także moczu, które w czasie ciąży będziesz kilkukrotnie powtarzać. Wiele badań z krwi należy musisz wykonać na czczo (morfologia, poziom cukru czy poziom hormonów tarczycy), ale nie wszystkie. Jeśli musisz oznaczyć grupę krwi, czy przeciwciała to takie badania możesz wykonać nawet po śniadaniu, bo grupa Twojej krwi się nie zmieni. Dzięki badaniom lekarz upewni się również, że nie masz toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki, a także wirusa HIV. Na początku ciąży ważne jest również sprawdzenie grupy krwi, czynnika rH i przeciwciał anty-Rh, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć konflikt serologiczny. U mnie występował on w każdej ciąży, dlatego musiałam regularnie kontrolować obecność przeciwciał.

Pod koniec pierwszego trymestru – od 11 do 13 tygodnia ciąży czeka Cię genetyczne badanie ultrasonograficzne, czyli pierwsze badanie prenatalne zwane potocznie USG genetycznym. Nie każdy ginekolog może je wykonać, bo potrzebne są do niego specjalne uprawnienia, dlatego Twój lekarz prowadzący może zlecić Ci wykonanie tych badań w odpowiedniej placówce. Badanie te wykonuje się, kiedy długość CRL płodu ma odpowiednią długość (między 45 a 84 mm). Jeśli Twój maluszek będzie za mały lekarz umówi się z Tobą na badanie w późniejszym terminie (tak miałam z drugim synkiem, który przez całą ciążę miał wymiary okruszka). Na badanie genetyczne przygotuj się tak jak na zwykłe badanie USG. Może być wykonywane dopochwowo lub poprzez powłoki brzuszne. U mnie w obu ciążach było to połączenie tych dwóch metod. Badanie te trwa dłużej niż klasyczne USG, bo podczas tego badania lekarz dokładnie sprawdza i mierzy Twojego maluszka. Bardzo ważne jest sprawdzenie kości nosowej i przezierności karkowej, które pomagają wykluczyć wady genetyczne u Twojego dziecka. Lekarz sprawi również narządy wewnętrzne, kości czy ruchy serca, ale także przepływy krwi w pępowinie, łożysko czy ilość płynu owodniowego.

Badania w 2 trymestrze ciąży:

Podobno 2 trymestr ciąży to najlepszy jej etap. Wiele mam czeka na jego początek licząc, że wraz z jego nadejściem skończą się mdłości i nudności. Nawet jeśli w tym okresie będziesz czuć się znakomicie to lekarz zleci Ci kolejne kontrolne badania. Badania w drugim trymestrze ciąży jakie Cię czekają to ponownie badania krwi (morfologię, przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–) oraz powtórny test na toksomplazmozę), a także badanie moczu. Między 18, a 22 tygodniem ciąży czeka Cię drugie bardzo ważne badanie USG, czyli badanie połówkowe. Tak! To ten moment, kiedy poznasz płeć swojego maluszka, ale te badanie nie służy tylko temu, żeby dowiedzieć się czy pod sercem nosisz chłopca czy dziewczynkę. Lekarz ponownie zmierzy Twojego maluszka, sprawdzi dokładnie budowę jego serca, przepływy, a także płyn owodniowy.

Pod koniec drugiego trymestru czeka Cię również obdarzony złą sławą test obciążenia glukozą, który sprawdzi czy nie masz cukrzycy ciążowej. Wiele mam daje temu badaniu pierwsze miejsce w kategorii najgorsze badanie w ciąży. Nie martw się. Nie jest tak źle. Ja robiłam krzywą cukrową po 2 razy w każdej ciąży i mimo że nie należy do najprzyjemniejszych to da się ją przeżyć. Krzywa cukrowa to nic innego jak badania poziomu glukozy, które wykonuje się na czczo i po dwóch godzinach od wypicia porcji 75 g glukozy. Na te badanie musisz udać się rano, na czczo. Zawsze myślałam, że lubię słodkie rzeczy, ale glukoza pokazała mi, że nawet dla mnie istnieją rzeczy zbyt słodkie.

Badania w 3 trymestrze ciąży

W 3 trymestrze zaczynasz już powoli myśleć o końcu ciąży, ale to jeszcze nie koniec badań w ciąży. Na szczęście nie czekają Cię już takie atrakcje jak krzywa cukrowa (chyba, że masz stwierdzoną cukrzycę ciążową), ale czeka Cię badanie USG trzeciego trymestru, na którym lekarz oceni jak rośnie Twoje dziecko. Na tym etapie lekarze zwracają jeszcze większą uwagę na przepływy oraz dojrzałość łożyska. Lekarz prowadzący po raz kolejny zleci Ci morfologię i badanie moczu. Jeśli masz tak jak ja grupą krwi RhD ujemną to około 30 tygodnia ciąży zostanie Ci podana immunoglobuliny anty-RhD, która stanowi profilaktykę dla konfliktu serologicznego. To nic innego jak mało przyjemny zastrzyk domięśniowy.

Poza badaniami, które znasz już z wcześniejszych etapów ciąży w 3 trymestrze lekarz zleci Ci wykonanie badania posiewu w kierunku paciorkowca GBS, które należy wykonać najwcześniej 5 tygodni przed terminem porodu.

Po tych wszystkich badaniach jesteś już coraz bliżej momentu, w którym poznasz swojego maluszka, którego nosisz pod sercem. Badania w ciąży znaczą dużą, ale przede wszystkim ich kolejne dobre wyniki są dla mamy bardzo ważne, bo uspokajają i dają świadomość, że robimy wszystko, aby nasze dzieci były zdrowe!

Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?
Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?
USG w ciąży jest ważnym badaniem
USG w ciąży jest ważnym badaniem
Ważne żeby pamiętać o badaniach w ciąży
Ważne żeby pamiętać o badaniach w ciąży
Badań w ciąży jest dużo, ale można się do nich dobrze przygotować
Badań w ciąży jest dużo, ale można się do nich dobrze przygotować
Badania w ciąży są istotne
Badania w ciąży są istotne

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze
  • Wellmetime
    20 maja 2021

    Bardzo ciekawy i przydatny blog. Bardzo mi się podoba estetyka. Ja aktualnie jestem w drugim trymestrze.

  • medcentre
    8 lutego 2022

    Dzięki za rady!

Poprzedni
Mały archeolog dla dzieci – zabawka, która zajmie dziecko na długo!
Badania w ciąży – jak się do nich przygotować?