Co warto wiedzieć o 28. tygodniu ciąży?

Początek III trymestru to czas, w którym pojawia się silniej niż dotąd syndrom wicia gniazda. Przyszła mama szykuje wyprawkę i kącik dla malucha, ulega też zachciankom. To także okres, w którym warto wykonać USG i morfologię. Można też rozpocząć ćwiczenia dna miednicy oraz relaksację oddechową.

Co nowego u mamy w III trymestrze?

28.tydzień to początek 7 miesiąca ciąży. W tym okresie dziecko ma już znacznie mniejszą swobodę ruchów niż dotychczas ze względu na postępujący rozwój swojego ciała, ale mimo to w dalszym ciągu doskonali koordynację ruchową i kształtuje układ nerwowy, dlatego przyszła mama może odczuwać jego aktywność. Ze względu na to, że dno macicy znajduje się na tym etapie ok. 3 cm powyżej pępka i uciska przeponę, można silniej niż dotąd doświadczać duszności i szybciej się męczyć. Poza tym przyszła mam przybiera na wadze, pogłębia się u niej lordoza lędźwiowa i zmienia się środek ciężkości ciała, co sprawia trudności w poruszaniu się i nierzadko stanowi źródło problemów ze strony kręgosłupa. Więcej informacji na temat wpływu rozwoju dziecka w III trymestrze na kondycję i ciało mamy, znajduje się na stronie internetowej https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/28-tydzien-ciazy-ruchy-i-waga-dziecka-w-7-miesiacu-ciazy. Dla przyszłej mamy, 28. tydzień ciąży, pomimo że związany z licznymi dolegliwościami, stanowi aktywny czas wielkich przygotowań do narodzin. Szykowanie wyprawki, planowanie baby shower czy organizacja pokoiku dla maluszka to absorbujące zajęcia, które nierzadko pozwalają zająć myśli, zrelaksować się i oderwać się od codziennych zajęć, ale również z drugiej strony mogą stanowić kolejne wyzwanie dla kobiety, która pod wpływem huśtawki nastrojów, nie zawsze ma na tego typu aktywność siły, energię i ochotę. Reorganizacja mieszkania nie jest konieczna na tym etapie i można jeszcze z nią poczekać. Teraz lepiej skupić się na własnym zdrowiu i przygotowaniach pod kątem psychofizycznym do porodu. Ostatnie 3. miesiące ciąży to odpowiedni czas na różnego rodzaju treningi relaksacyjne i ćwiczenia ruchowe.

Ćwiczenia przed porodem

W przygotowaniach do porodu jednym z ważniejszych aspektów jest aktywność fizyczna, dzięki której przyszła mama nie tylko wzmocni dolne partie ciała, ale też nauczy się kontroli oddechu i koncentracji, a także radzenia sobie ze stresem, co jest niezwykle potrzebne podczas bolesnych skurczów porodowych. Oczywiście należy pamiętać, że charakter ćwiczeń powinien być dostosowany do kondycji i stanu zdrowia kobiety. Jeśli przyszła mama nie czuje się na siłach, warto zmniejszyć intensywność treningów. W III trymestrze dobrze jest skupić się na ćwiczeniach oddechowych torem przeponowym i stretchingu. Do sesji można też dodać ćwiczenia wzmacniające uda i pośladki, jednak przede wszystkim poleca się wykonywać ćwiczenia kegla, które przygotują kanał rodny i mięśnie dna miednicy do intensywnego wysiłku podczas porodu. Poza tym tego typu treningi przyspieszą regenerację rozciągniętych i zmęczonych tkanek po zakończeniu ciąży, wzmacniają także ściany pęcherza moczowego, zapobiegając wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, a ponadto korzystnie wpływają na perystaltykę dolnych części jelit.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Jeździk obrotowy, który zachwyci Twoje dziecko!
Co warto wiedzieć o 28. tygodniu ciąży?