Dlaczego gliceryna pomaga radzić sobie z odparzeniami u niemowląt

Czym jest gliceryna?

Gliceryna jest substancją naturalnego pochodzenia. W przyrodzenie występuje ona powszechnie jako element organizmów żywych – ze względu na niską temperaturę zamarzania chroni je m.in. przed wychłodzeniem. Można ją znaleźć zarówno w tłuszczach zwierzęcych, jak i roślinnych. Najczęściej glicerynę pozyskuje się z oleju kokosowego i palmowego.

Pod względem budowy chemicznej gliceryna jest triolem, czyli najprostszym alkoholem trójwodorotlenowym należącym go cukroli. Jej wzór sumaryczny to C3H8O3 lub C3H5(OH)3. Związek ten został odkryty w 1779 roku przez Karla Wilhelma Schellera. W warunkach normalnych gliceryna jest cieczą o lepkiej, tłustej konsystencji. Jest przezroczysta lub lekko przezroczysta, bezwonna, o lekko słodkim smaku. Każda jej ilość bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i miesza z nią bez ograniczeń. Gliceryna jest rozpuszczalna również w olejach.  

Najważniejsze właściwości i zastosowanie gliceryny  

Główną właściwością gliceryny jest jej wysoka higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody. Substancja ta jest także hydrofilowa, czyli zdolna do tworzenia związków z cząsteczkami wody. 

Gliceryna działa intensywnie nawilżająco, zatrzymując wodę w naskórku i na powierzchni skóry. Z tego powodu stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Sprawdza się doskonale jako preparat łagodzący: 

  • podrażnienia, 
  • oparzenia słoneczne, 
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt.  

Łagodzenie odparzeń pieluszkowych u niemowląt 

Skóra niemowląt jest kilkukrotnie cieńsza od skóry osób dorosłych. Ponadto nieco różni się budową – jej naturalna ochrona lipidowa nie jest dostatecznie rozwinięta, a poszczególne warstwy są luźno połączone. Ze względu na te cechy skóra najmłodszych wymaga szczególnej troski. 

Niestety wystarczy zaledwie kilka godzin, aby na powierzchni skóry niemowlęcia rozwinął się stan zapalny, który często jest konsekwencją kontaktu zbyt długiego kontaktu z moczem i kałem. Jeśli podczas zmiany pieluszki zauważysz, że skóra Twojego dziecka jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i pokryta krostkami, najprawdopodobniej doszło do jej odparzenia.   

Już przy pierwszych objawach odparzeń warto odpowiednio reagować. W przeciwnym razie podrażniona skóra staje się coraz bardziej podatna na rozwój infekcji. Wiedz też, że odparzenia pieluszkowe są dla maluszka wyjątkowo nieprzyjemne – swędzą, pieką, a nawet sprawiają Mu ból. Co zrobić po zauważeniu odparzeń? Jeśli uda Ci się szybko rozpoznać problem, leczenie możesz prowadzić samodzielnie. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • często zmieniaj pieluszkę;
  • przed założeniem pieluszki odczekaj przynajmniej kilka minut, tak aby przewietrzyć okolice intymne;
  • pozwól skórze dziecka oddychać również po kąpieli, nie śpiesz się z ubieraniem;
  • unikaj pieluszek z barwnikami;
  • zakładaj pieluszki luźno;
  • stosuj łagodne środki myjące, pozbawione konserwantów;
  • zakładaj niemowlęciu miękkie ubranka wykonane z naturalnych tkanin;
  • stosuj preparaty łagodzące odparzenia, które są dostępne bez recepty w aptekach.

Jak gliceryna działa na odparzenia? 

Pamiętaj, że działanie gliceryny zależy m.in. od zastosowanego stężenia. W odpowiednio dobranej ilości, np. jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry, działa ona nawilżająco. Z kolei czysta gliceryna użyta w nadmiarze może nadmiernie wysuszać naskórek. 

Gliceryna jest chętnie wybieranym składnikiem kremów, balsamów i maści stosowanych przy odparzeniach skóry u niemowląt. Substancja ta zatrzymuje wilgoć, a tym samym zmiękcza i nawilża skórę. Jest to związek naturalny, bezpieczny dla delikatnej skóry maluszków. Glicerynę zawiera np. Atoperal Baby Plus – emulsja przeznaczona do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Preparat ten, dzięki kilku składnikom, łagodzi odparzenia pieluszkowe, a także zapobiega ich powstawaniu, dbając kompleksowo o wrażliwe ciało niemowlęcia.

OTC/10841/05/22

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Oto, co musisz wiedzieć!
Dlaczego gliceryna pomaga radzić sobie z odparzeniami u niemowląt