Dlaczego nie warto mieć cesarskiego cięcia?

Coraz więcej kobiet rodzi poprzez cesarskie cięcie. Nie jestem przeciwniczką cesarskiego cięcia. Sama urodziłam tak syna. Nie do końca rozumiem jednak zjawisko „cesarki na życzenie”. Czy cesarskie cięcie jest takie idealne?

Oto moje 8 powodów dlaczego nie warto mieć cesarskiego cięcia:

1. Brak kontaktu skóra do skóry

Po cesarskim cieciu nie mamy możliwości przytulenia naszego dziecka i kontaktu skóra do skóry. Dziecko zostaje nam na chwilkę pokazane. Nas przewożą na salę, a dziecko na oddział noworodkowy. Nie możemy być przy naszym maluszku wtedy kiedy nas bardzo potrzebuje. Nagle z wygodnego dla niego brzuszka znalazł się w zupełnie nowym miejscu i może mu być po prostu źle.2. Cesarka boli

Wiele dziewczyn wybiera cesarskie cięcie, bo boi się bólu towarzyszącego naturalnemu porodowi. Cesarskie cięcie również boli. Może nie sam moment operacji, bo wtedy jesteśmy znieczuleni i nie czujemy dolnej części ciała. Znieczulenie jednak mija, a ból zaczyna się pojawiać. Obkurcza się macica, ciągnie nas rana po cesarce. A my możemy tylko leżeć na plecach i liczyć na to, że ktoś przyniesie nam w końcu naszego maluszka.

3. Trudności w opiece nad dzieckiem

Początki są trudne. Nawet bardzo. Wstanie z łóżka następnego dnia to nie lada wyczyn. A wyprostowanie się to spory sukces. Przejście kilku kroków to niczym przebiegnięcie maratonu. A jak tu myśleć o samodzielnej opiece nad maluszkiem. Niestety po cesarce trudno zapanować nad własnym ciałem. Jeszcze trudniej jest wziąć dziecko na ręce, przewinąć je czy zwyczajnie przytulić. Jesteśmy wtedy uzależnione od pomocy innych osób. Super jeśli trafimy na pomocny personel czy możemy liczyć na rodzinę.

4. Trudności w karmieniu piersią

Mówi się, że po cesarce trudniej jest karmić piersią, ponieważ organizm kobiety nie dostaje sygnału o naturalnym porodzie. U mnie laktacja na dobre rozkręciła się w 2 dniu po cesarskim cięciu i trwa w najlepsze już prawie 9 miesięcy. Większą trudnością było dla mnie przystawienie maluszka do piersi. Na początku po cesarce można leżeć tylko na plecach. Nie mamy, więc do wyboru zbyt wielu wygodnych pozycji do karmienia. Nie każdy maluszek na początku potrafi prawidłowo i idealnie ssać – zwłaszcza na początku mlecznej drogi. Ważne jest wybranie komfortowej pozycji dla mamy i dziecka.

5. Blizna na całe życie

Blizna to gratisowa pamiątka na całe życie. Ja już się do swojej przyzwyczaiłam, ale początki były trudne. Każde podniesienie czegoś, schylenie się powodowało dyskomfort. Zwykłe kaszlnięcie powodowało ból. Z czasem ból ten ustawał, a blizna stała się bezbolesna. Sama blizna jako blizna mi nie przeszkadza. Na co dzień nie jest ona widoczna, a pielęgnacja jej odpowiednimi środkami powoduje, że staje się bardziej elastyczna i blednie.

6. Nie można dźwigać i ćwiczyć

Do dwóch miesięcy po cesarskim cięciu powinniśmy unikać wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów. Przy małym dziecku czasami jest to trudne. Wózek waży swoje, nosidełko również, a jeśli mamy jeszcze w domu całkiem okazałego noworodka codziennie nadźwigamy się nie mało.

7. Z kolejną ciążą trzeba poczekać

Po cesarskim cięciu powinniśmy odczekać co najmniej 2 lata z kolejną ciążą. Jeśli planowaliśmy dziecko rok po roku niestety w tym przypadku jest to niemożliwe lub niesie ze sobą ryzyko. Musimy pamiętać, że cesarskie cięcie to operacja, która niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Oczywiście decyzję o kolejnej ciąży należy przedyskutować z ginekologiem, który oceni kiedy możemy zacząć starania o kolejne dziecko.

8. Trudno urodzić naturalnie

Najczęściej po cesarskim cięciu kolejne rozwiązanie następuje również poprzez cesarskie cięcie. Zazwyczaj decydują o tym względy medyczne. Niestety rodząc raz przez cesarskie cięcie często nasz kolejny poród również nie następuję naturalnie.

Nie twierdzę, że cesarskie cięcie jest złe. Czasami jest najlepsze dla dziecka. Czasami wymaga tego sytuacja. Czasami potrzebne jest po prostu mamie. Chciałam jednak pokazać, że nie jest ono takie idealne.

To moje 8 powodów dlaczego nie warto mieć cesarskiego cięcia. Tak jak wszystko cesarskie cięcie ma swoje plusy i minusy. Sama miałam cesarskie cięcie, choć bardzo chciałam urodzić syna naturalnie. Niestety nie udało się. Zawsze jednak najważniejsze było dla mnie jego zdrowie, więc w momencie, kiedy cesarskie cięcie było dla niego najlepsze była to jedyna możliwa decyzja. Dla mnie 1 powodem dla którego warto mieć cesarskie cięcie jest zdrowie i dobro dziecka.

A jak to było u Was? Rodziłyście naturalnie, czy przez cesarskie cięcie? I jaka jest Wasza opinia na temat „cesarek na życzenie”.

Previous
Czego unikać w diecie niemowlaka?
Dlaczego nie warto mieć cesarskiego cięcia?