Jak dobrać doniczkę do rośliny?

Zastawiasz się jak dobrać doniczkę do rośliny? Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, ale wybór odpowiedniej doniczki jest ważny dla rośliny!

Jak dobrać doniczkę do rośliny?

Kiedy ponad rok temu zaczęłam ustawiać w naszym salonie pierwsze rośliny z doniczkami nie sądziłam, że w tak krótkim czasie nasz dom zmieni się w naszą małą dżunglę. Chyba wtedy nie wiedziałam, że rośliny wciągają i jeśli kupię jedną trudno jest powstrzymać się przed zakupem kolejnych. Tak wsiąkłam i pokochałam rośliny dosyć szybko i mocno. W moim domu pojawiały się kolejne rośliny, bo ciągle był jakiś wolny kąt czy ściana, która nagle robiła się bardziej pusta niż zwykle. Z czasem, gdy roślin robiło się coraz więcej coraz trudniej było je zestawiać i komponować. Łatwiej jest ustawić w domu 1 lub 2 doniczki, niż 70. Od początku przyjęłam jednak dwie zasady, które pomogły mi zapanować nad moją kolekcją roślin i roślinnymi wnętrzami.

Odpowiednie doniczki dla rośliny!

Wiem dobrze, że nie nie każda doniczka pasuje do każdego wnętrza i bardzo szybko zamiast pięknej kompozycji możemy zafundować sobie roślinny chaos. Jeśli lubisz eklektyzm to zdecydowanie ten doniczkowy chaos będzie dla Ciebie dobry. Jeśli jednak lubisz jak wszystko do siebie pasuje to przy wyborze doniczek kieruj się kilkoma zasadami. Tak jak ubrania i makijaż podkreślają naszą urodę i wygląd, tak doniczka w odpowiednim kolorze i wielkości podkreśla piękno rośliny. Wiem, że wiele z Was kupuje takie rośliny jak mam w domu, a razem z nimi takie same doniczki, bo stanowią one idealne duety. Pastelowa różowa doniczka idealnie podkreśli różowe liście Stromanthe Triostar, a biała podkreśli piękne wcięcia w liściach Minimy.

Doniczkę warto dopasować do kwiatka, wyglądu naszego wnętrza i stylu. Ja mam bardzo prostą zasadę, którą wymyśliłam kupując pierwsze doniczki. Większość moich doniczek ma biały kolor i prostą formę. Biały kolor przełamuję doniczkami w pastelowych kolorach. Uwielbiam też naturalne kosze z trawy morskiej czy wikliny. Są one ładnym naturalnym akcentem, idealnie pasują do roślin i ocieplają wnętrza. Połączenie tych trzech rodzai doniczek świetnie się ze sobą komponuje. Wiem też, że każda kolejna doniczka kupiona zgodnie z tą zasadą będzie pasować do mojej kolekcji.

Wygląd doniczki to ważna sprawa, bo dobrze dobrana zapewnia dobry wzrost roślinie, ale również jest ozdobą naszych roślinnych wnętrz. Bardzo ważne jest jednak to, aby doniczka byłą dobrze dobrana do rośliny, a to co się niej znajdzie ułatwiało jej pielęgnację.

Jak dobrać doniczkę do rośliny?
Jak dobrać doniczkę do rośliny?

Dobierz wielkość do rośliny

Kupując doniczkę bardzo ważne jest, aby dobrać jej odpowiednią wielkość. Najczęściej wielkość doniczki odpowiada wielkości roślin. Dla większych roślin wybieramy większe doniczki. Kupując nową doniczkę wybierz doniczkę o rozmiar większą, aby system korzeniowy mógł się swobodnie rozwinąć. Doniczka jednocześnie nie może być zbyt duża, bo wtedy zamiast pięknych dużych liści zyskasz wielkie korzenie w doniczce. Ja zdecydowanie wolę, aby moje rośliny zachwycały liśćmi, więc dbam o to, aby odpowiednio je dobierać i nie przesadzać roślin do zbyt dużych doniczek.

Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Są rośliny, które lubią ciasne doniczki i najlepiej rosną, gdy ich korzenie mają ciasno. Taką rośliną jest lubiący cień Zamioculcas, czy Pilea – popularny pieniążek. Kupując nową roślinę zerknij zawsze na jej wymagania, wtedy lepiej o nią zadbasz.

Doniczki z odpływem, czyli bezpieczne korzenie

Wiesz już na co zwracam uwagę przy wyborze doniczek. Drugą ważną zasadą, która pozwoli Ci się cieszyć pięknymi kwiatami jest sadzenie roślin w doniczkach z odpływem. Ozdobne doniczki traktuj jako ozdobną osłonkę, a samą roślinę zasadź w doniczce produkcyjnej, która na dole posiada otwory przez które nadmiar wody może z niej swobodnie wypłynąć. Taką doniczkę wsadź do ozdobnej doniczki – ceramicznej, plastikowej takiej jak lubisz. Na dole doniczki warto również zastosować warstwę drenażową z keramzytu. Te dwie rzeczy pomogą uniknąć Ci najczęstszego błędu w pielęgnacji roślin – ich przelewania, a rośliny będą cieszyć oko pięknymi liśćmi!

Bezpieczna klasyka

Teraz czas na najlepsze. Pokaże Ci fajne doniczki dla roślin. Na początku mam dla Ciebie ponadczasową klasykę. Jednokolorowe doniczki to fajna podstawa do stworzenia kolekcji roślin w Twoim domu. Wybierz doniczki o podobnych i regularnych kształtach. Łatwo je ze sobą łączyć i zawsze do siebie pasują. Możesz postawić na klasyczną biel, nowoczesną czerń, albo poszaleć nieco z kolorami. Jeśli w Twoim domu panuje industrialny styl wybierz doniczki z imitacji betonu. Zestaw doniczek Gard lub Coluna będą świetną ozdobą Twojego wnętrza. Jednokolorowe doniczki pasują do każdej rośliny. Nawet do tej o wielokolorowych liściach.

Bezpieczna klasyka

Doniczki na stojaku

Doniczki na stojaku świetnie wydobywają piękno zarówno dużych i małych roślin. Stojaki bardzo dobrze sprawdzają się dla dużych roślin, bo dzięki nim możesz postawić je bezpośrednio na podłodze. Duże donice na nóżkach nie tylko są praktyczne dla dużych roślin, ale często same w sobie ja już niebanalną ozdobą wnętrza. Duże doniczki Bau na stojaku to dobry wybór dla fikusa, czy draceny. Doniczki na nóżkach są również idealne dla małych roślin takich jak kaktusy, sukulenty. Zerknij na zestaw osłonek na doniczki Potsy. Można tworzyć z nich mini kompozycje w czarnej lub białej wersji. Moim faworytem są doniczki Trigg, które wybrałabym dla siebie w białej wersji.

Doniczki na stojaku

Doniczki wiszące

Doniczki wiszące to zdecydowanie moje ulubione doniczki, bo idealnie sprawdzają się do roślin wiszących, a w mojej miejskiej dżungli mam ich naprawdę sporo. To idealne doniczki dla roślin pnących i zwisających. Stworzą piękną kompozycję z popularnym sznurem pereł, czyli starcem rowleya, sznurem serc – ceropegią woodi, czy popularną monsterą monkey mask! Jeśli chcesz tworzyć kompozycje roślin wiszących bardzo fajnym pomysłem jest zestaw Triflora, w którym znajdziesz reling do zawieszenia doniczek. Pięknie wyglądają też klasyczne białe doniczki wisząca Hübsch ze skórzaną zawieszką, która dodaje im elegancji.

Doniczki wiszące

Doniczkowe szaleństwo

Jeśli lubisz poszaleć z dekoracjami możesz wybrać również niebanalne kształty i kolory doniczek. Doniczki mogą mieć kształt buta, twarzy, a nawet wyglądać jak worek. Takie wyjątkowe wzory znajdziecie w doniczkach Bloomingville. Do pokoju dziecka możesz wybrać doniczki w kształcie zwierząt. Pamiętaj jednak o tym, żeby do szalonych doniczek wybrać rośliny o jednokolorowych liściach, które najlepiej komponują się z doniczkami o bardziej nieregularnych kształtach.

Doniczkowe szaleństwo

A Ty co wybierasz?

Jak widzisz wybór doniczek jest bardzo duży. Możesz wybrać swoje ulubione kolory, kształty. Wybierz doniczki, które pasują do Ciebie, twoich wnętrz i roślin. Postaw na klasykę lub szaleństwo. A Ty jakie doniczki wybierasz do swoich roślin?

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze
  • Adam
    15 stycznia 2021

    Jestem pod wrażeniem tego, że masz ponad 70 roślin i potrafisz o nie wszystkie zadbać! Wpisy inspirujące, pełne wskazówek. Dużo można się od Ciebie nauczyć. Pozdrawiam 🙂

    • Klaudia
      15 stycznia 2021

      Dziękuję. Roślin w domu mam już ponad 120 w połączeniu z ogrodem to moja pasja.

Poprzedni
Powrót do szkoły, czyli szkolna wyprawka z Faber-Castell
Jak dobrać doniczkę do rośliny?