Monstera Monkey Mask – ukorzenianie w wodzie

Jak ukorzenić Monsterę Monkey? Poznaj szybki sposób na ukorzenianie w wodzie Monstery Monkey mask. Sprawdź jak proste jest rozmnażanie roślin. Odkryj jak to zrobić krok po kroku!

Monstera Monkey

Spoglądając na kilka różnych gatunków Monster w moim domu trudno mi wybrać tą, którą lubię najbardziej. Monstera Monkey Mask popularnie zwana małpką to jedna z moich faworytów. Jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Jej liście wyglądają zjawiskowo. Może być prowadzona jako roślina zwisająca lub pnąca. I jak wszystkie rośliny pnące ma jedną dużą zaletę: bardzo łatwo można ją ukorzenić w wodzie.

Ukorzeniona sadzonka po 2-ch miesiącach
Ukorzeniona sadzonka po 2-ch miesiącach

Monstera Monkey – uprawa

Jest rośliną mała wymagającą, ale ze względu na piękne podziurawione liście niezwykle efektowną. Szybko stała się drugą królową Instagrama obok innej przedstawicieli jej gatunku Monstery Dziurawej. Monstera Monkey dobrze rośnie w stanowisku jasnym i półcienistym, które przypomina jej naturalne warunki pod koronami drzew. Nie lubi nasłonecznionych parapetów – lepiej wybrać dla niej miejsce z rozproszonym światłem.

Dla Monstery Monkey wybierz luźne i przepuszczalne podłożone. Jest to roślina tropikalna, która zdecydowanie nie lubi wody stającej w doniczce. Ziemię uniwersalną lub mieszankę torfów zmieszaj z perlitem, który dodatkowo rozluźni ziemię.

Małpkę podlewamy co 4-7 dni sprawdzając wcześniej czy ziemia przeschła. Monstera Monkey nie lubi stać w wodzie (liście zaczynają żółknąć), ale nie lubi też nadmiernych przesuszeń. Zadbać o to, aby była regularnie podlewana bez błota i nadmiernej suszy w doniczce.

Małpka to efektowne pnącze. Ozdobne dziurawe liście mogą zwisać lub piąć się po podporach. Do doniczki możesz włożyć kokosowy palik lub bambusową drabinkę po której będzie się wspinać. Równie efektownie wygląda przewieszając się w dół z doniczki. Sam wybierz jak lubisz.

Monsterę Monkey można łatwo ukorzenić w wodzie
Monsterę Monkey można łatwo ukorzenić w wodzie

Monstera Monkey – ukorzenianie w wodzie

Monsterę Monkey Mask jak większość roślin wiszących bardzo łatwo można ukorzenić w wodzie. Jeśli przypatrzycie się dokładnie na jej pędy to zobaczycie małe zalążki korzonków wychodzące z węzłów. Wystarczy pęd roślin pociąć w odpowiedni sposób, umieścić w wodzie i postawić w jasnym miejscu.

Najlepiej jest ukorzenić sadzonki wierzchołkowe, wtedy kolejne liście uzyskamy najszybciej, ale można również pociąć pozostałą część pędu, który zwłaszcza po zimie często jest nieco wydłużony. Pęd tniemy na kawałki ostrymi nożyczkami najlepiej lekko pod skosem. Tniemy pod węzłem, z którego roślina wypuści korzenie. Najlepiej, aby każdy z fragment miał 1-2 liście, ale ukorzenić można również bezlistne fragmenty pędu tzw. “ogryzki”. Możesz ukorzenić ogryzki z jednym uśpionym oczkiem, ale najlepiej pociąć roślinę tak, aby miała 2 węzły, wówczas z jednego wypuści korzenie, a z drugiego nowy pęd.

Pocięte fragmenty wkładamy do wody tak, aby węzeł był w niej zanurzony. Już po kilku dniach roślina zacznie wypuszczać korzonki, a pod miejscem cięcia roślina wypuści nowy pęd. Ty zyskasz nowe sadzonki, a roślina dodatkowo się zagęści. Wymieniaj wodę w sadzonkach co kilka dni. Postaw je w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim mocnym słońcu.

Ucięte sadzonki wkładam do wody i ustawiam w jasnym miejscu
Ucięte sadzonki wkładam do wody i ustawiam w jasnym miejscu
Pęd Monstery tnę pod węzłami
Pęd Monstery tnę pod węzłami

Monstera Monkey – czy warto rozmnażać?

Zdecydowanie tak! Stworzone samodzielnie sadzonki dają dużo więcej radości niż te, które kupimy w sklepie. Po dwóch miesiącach zyskasz już całkiem spore sadzonki, które masz zupełnie za darmo. Sama roślina ten lubi cięcie z uśpionego oczka w miejscu ucięcia puści nowy pęd.

Chcesz zobaczyć jak rozmnażam moje rośliny? Dołącz do mnie na Instagramie! Tam znajdziesz wiele informacji o pielęgnacji roślin i odkryjesz jeszcze więcej roślin z mojej domowej dżungli, w której jest ponad 70 roślin ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Małpka
    7 września 2020

    Po jakim czasie, tzn z jaka dlugoscia korzenia można bezpiecznie wsadzić do ziemi?

    • Klaudia
      8 września 2020

      Ja patrzę na wielkość sadzonki. Jeśli jest mała, czyli ukorzeniach taką monkey z 1 liściem to wystarczy 4-5 cm korzeni i wsadzam do ziemi.

    • Ewa
      14 czerwca 2021

      Ucięłam trzy sadzonki, dwie już od dwóch tygodni ładnie rosną w ziemi, a jedna przez półtora miesiąca nie puściła pół korzonka 🙁 Nie wiem co się dzieje, wszystkie były podobne, z dwoma listkami o dwoma uśpionymi oczkami.

      • Klaudia
        15 czerwca 2021

        Niestety tak czasami jest. Również i mi się tak zdarza. Najczęściej takie sadzonki nie chcą się ukorzenić. Ja przenoszę je wtedy do perlitu lub mchu, wtedy często ruszają.

  • Maria Wronisz
    9 października 2020

    A po ile takich ukorzenionych sadzonek wkłada Pani do jednej doniczki?

    • Klaudia
      9 października 2020

      Zależy jakie efekt chce osiągnąć. Momstera monkey może rosnąć pojedynczo, ale 2-3 sadzonki w doniczce też dają radę.

  • Gosia
    16 lipca 2021

    Witam:)
    Czy mogę ukorzenić dużego starego liścia monstery?

    • Klaudia
      20 lipca 2021

      Jeśli będzie mieć kawałek pędu to tak.

    • Ewa
      4 marca 2022

      Dzien dobry.
      Chyba za wcześnie posadziłam słabo ukorzenione sadzonki do ziemi. Nie rosną a liść więdnie, choć nadal jest żywy i zielony. Trwa to już parę miesięcy. Czy warto wyjąć sadzonkę i ponownie włożyć do wody?

      • Klaudia
        6 marca 2022

        Najlepiej taką sadzonką wyciągać z ziemi i zobaczyć jak wyglądają korzenie. Roślina może więdnąć, dlatego, że coś nie tak poszło z korzeniami, ale też sadzonka mogła zostać posadzone w nieodpowiedniej ziemi, z której roślina nie potrafi pobrać odpowiedniej ilości wody.

  • Oliwia
    19 sierpnia 2022

    Dzień Dobry, wczoraj przyszła mi sadzonka monstery deliciosy variegaty. Nie jest to niestety sadzonka wierzchołkowa, tylko z pędu. Ma ona dość duży długi i twardy korzeń (wygląda jak typowy powietrzny) i nie wiem czy powinnam włożyć go jeszcze do wody, żeby urosło z niego jeszcze więcej małych korzonków. Czy mogę już roślinę włożyć do ziemi? Co do sadzenia. Czy powinnam zasypać ziemią zielony pęd po roślinie matczynej (który jest dość długi)? Bardzo obawiam się, że on pod ziemią zgnije, ale w temacie monster jestem świerzynką, więc może nie i nie mam się czym martwić.

    • Klaudia
      20 sierpnia 2022

      Bez zdjęcia sadzonki niestety nie jestem w stanie nic doradzić. Jeśli korzeń powietrzny nie ma “świeżych białych” korzonków to lepiej przed posadzeniem go ukorzenić w wodzie lub perlicie.

    • Klaudia
      20 sierpnia 2022

      Jeśli masz taką możliwość to podeślij mi zdjęcia na Intstagramie, wtedy jestem w stanie coś więcej Ci doradzić.

  • Hanna
    1 listopada 2022

    Bardzo fajny poradnik! na pewno przyda się wszystkim zaczynającym przygodę z roślinami! Ja dodaje do wody jeszcze węgiel aktywny żeby zabić bakterie beztlenowe.

  • poli
    26 kwietnia 2023

    Moja miała takie małe słabe liście. Nie znałam się kompletnie na hodowaniu roślin, nie przeczytałam prawie nic na ten temat i wyrósł mi taki pojedynczy smutny badylek, który dodatkowo ostatnio stracił liście. Zauważyłam że moja ma te kolanka dużo bardziej gęsto niż pani roślina. Moja stoi tak ok 2 metrów od okna ze strony wschodniej. Okno jest lekko zasłonięte dość przejrzystą firanką. Czy uda się ją uratować tnąc te sadzonki? Nie wiem jakiej wielkości powinna być doniczka oraz czy roślina potrzebuje tych kamyków do środka, a jeśli tak – to czy tylko na dno czy należy te kamyki zmieszać z ziemią? Pani rośliny są b. ładne. Pozdrawiam

    • Marlena
      5 października 2023

      Witaj Poli.
      Gęstsze “kolanka” mogą świadczyć o tym że Pani roślina dostaje więcej światła, a to dobry znak. Monstery wbrew pozorom lubią bardzo dużo światła, jedynie bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą ją poparzyć.
      Jeśli chodzi o doniczkę to dla monstery nie musi być duża, wręcz małe są lepsze, ponieważ roślina nie musi poświęcać dużo energii na rozbudowany system korzeniowy. Ważne jest odpowiednie, mocno przepuszczalne podłoże. Zwykła ziemia do kwiatków jest zdecydowanie za “ciężka” i prowadzi do gnicia korzeni oraz hamuje wzrost. Kamyki na spodzie mają właśnie pomóc w drenowaniu nadmiaru wody, aby ograniczyć gnicie. Nie należy ich mieszać z ziemią i umieścić tylko na dnie.

Poprzedni
Jano i Wito na wsi – książka, która wspiera rozwój mowy
Monstera Monkey Mask – ukorzenianie w wodzie