Monstera Monkey Mask – ukorzenianie w wodzie

Jak ukorzenić Monsterę Monkey? Poznaj szybki sposób na ukorzenianie w wodzie Monstery Monkey mask. Sprawdź jak proste jest rozmnażanie roślin. Odkryj jak to zrobić krok po kroku!

Monstera Monkey

Spoglądając na kilka różnych gatunków Monster w moim domu trudno mi wybrać tą, którą lubię najbardziej. Monstera Monkey Mask popularnie zwana małpką to jedna z moich faworytów. Jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Jej liście wyglądają zjawiskowo. Może być prowadzona jako roślina zwisająca lub pnąca. I jak wszystkie rośliny pnące ma jedną dużą zaletę: bardzo łatwo można ją ukorzenić w wodzie.

Ukorzeniona sadzonka po 2-ch miesiącach
Ukorzeniona sadzonka po 2-ch miesiącach

Monstera Monkey – uprawa

Jest rośliną mała wymagającą, ale ze względu na piękne podziurawione liście niezwykle efektowną. Szybko stała się drugą królową Instagrama obok innej przedstawicieli jej gatunku Monstery Dziurawej. Monstera Monkey dobrze rośnie w stanowisku jasnym i półcienistym, które przypomina jej naturalne warunki pod koronami drzew. Nie lubi nasłonecznionych parapetów – lepiej wybrać dla niej miejsce z rozproszonym światłem.

Dla Monstery Monkey wybierz luźne i przepuszczalne podłożone. Jest to roślina tropikalna, która zdecydowanie nie lubi wody stającej w doniczce. Ziemię uniwersalną lub mieszankę torfów zmieszaj z perlitem, który dodatkowo rozluźni ziemię.

Małpkę podlewamy co 4-7 dni sprawdzając wcześniej czy ziemia przeschła. Monstera Monkey nie lubi stać w wodzie (liście zaczynają żółknąć), ale nie lubi też nadmiernych przesuszeń. Zadbać o to, aby była regularnie podlewana bez błota i nadmiernej suszy w doniczce.

Małpka to efektowne pnącze. Ozdobne dziurawe liście mogą zwisać lub piąć się po podporach. Do doniczki możesz włożyć kokosowy palik lub bambusową drabinkę po której będzie się wspinać. Równie efektownie wygląda przewieszając się w dół z doniczki. Sam wybierz jak lubisz.

Monsterę Monkey można łatwo ukorzenić w wodzie
Monsterę Monkey można łatwo ukorzenić w wodzie

Monstera Monkey – ukorzenianie w wodzie

Monsterę Monkey Mask jak większość roślin wiszących bardzo łatwo można ukorzenić w wodzie. Jeśli przypatrzycie się dokładnie na jej pędy to zobaczycie małe zalążki korzonków wychodzące z węzłów. Wystarczy pęd roślin pociąć w odpowiedni sposób, umieścić w wodzie i postawić w jasnym miejscu.

Najlepiej jest ukorzenić sadzonki wierzchołkowe, wtedy kolejne liście uzyskamy najszybciej, ale można również pociąć pozostałą część pędu, który zwłaszcza po zimie często jest nieco wydłużony. Pęd tniemy na kawałki ostrymi nożyczkami najlepiej lekko pod skosem. Tniemy pod węzłem, z którego roślina wypuści korzenie. Najlepiej, aby każdy z fragment miał 1-2 liście, ale ukorzenić można również bezlistne fragmenty pędu tzw. „ogryzki”. Możesz ukorzenić ogryzki z jednym uśpionym oczkiem, ale najlepiej pociąć roślinę tak, aby miała 2 węzły, wówczas z jednego wypuści korzenie, a z drugiego nowy pęd.

Pocięte fragmenty wkładamy do wody tak, aby węzeł był w niej zanurzony. Już po kilku dniach roślina zacznie wypuszczać korzonki, a pod miejscem cięcia roślina wypuści nowy pęd. Ty zyskasz nowe sadzonki, a roślina dodatkowo się zagęści. Wymieniaj wodę w sadzonkach co kilka dni. Postaw je w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim mocnym słońcu.

Ucięte sadzonki wkładam do wody i ustawiam w jasnym miejscu
Ucięte sadzonki wkładam do wody i ustawiam w jasnym miejscu
Pęd Monstery tnę pod węzłami
Pęd Monstery tnę pod węzłami

Monstera Monkey – czy warto rozmnażać?

Zdecydowanie tak! Stworzone samodzielnie sadzonki dają dużo więcej radości niż te, które kupimy w sklepie. Po dwóch miesiącach zyskasz już całkiem spore sadzonki, które masz zupełnie za darmo. Sama roślina ten lubi cięcie z uśpionego oczka w miejscu ucięcia puści nowy pęd.

Chcesz zobaczyć jak rozmnażam moje rośliny? Dołącz do mnie na Instagramie! Tam znajdziesz wiele informacji o pielęgnacji roślin i odkryjesz jeszcze więcej roślin z mojej domowej dżungli, w której jest ponad 70 roślin ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Dodaj komentarz

No Comments Yet.

Previous
Jano i Wito na wsi – książka, która wspiera rozwój mowy
Monstera Monkey Mask – ukorzenianie w wodzie