Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Może wydawać się, że podlewanie to nic trudnego, ale i w podlewaniu roślin doniczkowych można popełnić różne błędy, które mają wpływ na dobrą kondycję rośliny. Sprawdź jak podlewać rośliny doniczkowe, aby dobrze rosły!

Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Chyba śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że rośliny domowe często giną od nadmiaru wody. Często chcemy naszym roślinom za bardzo dogodzić i podlewamy je zbyt często. Nadmiar wcale nie jest taki dobry – tak jest i w przypadku podlewania. Zdecydowanie większość roślin poradzi sobie z lekkim przesuszeniem i da Ci o tym zdać, kiedy zobaczysz oklapnięte liście, ale przelanie rośliny może mieć już niestety dużo gorsze skutki. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni czy rozwój chorób grzybowych. Jeśli chcesz żeby Twoja roślina fajnie rosła to zadbaj o jej odpowiednie podlewanie i nie podlewam jej codziennie. Odpowiednie czyli jakie?

Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Jak podlewać rośliny doniczkowe?

1. Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Pytanie proste, ale bez prostej odpowiedzi, bo wpływ na to jak często należy podlewać roślinę zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wszystko zależy od gatunku rośliny, aby dobrze ją podlewać sprawdź wymagania tych, które posiadasz w domu. Jedne rośliny lubią wilgotne podłoże (np. paprocie), inne suche (sukulenty i kaktusy). Podobno jeśli nie wiesz jak podlać daną roślinę wystarczy spojrzeć na jej liście. Najmniej wody potrzebują rośliny o grubych liściach, bo w tych mięsistych liściach magazynowana jest woda. Czym roślina jest większa i ma większe liście zazwyczaj potrzebuje więcej wody. Większość roślin można podlewa się średnio co 7 dni, ale są i takie, które wymagają tego podlewania częściej.

Warto wyznaczyć sobie 2 dni w tygodniu, w których sprawdzamy wilgotność ziemi w roślinach i podlewamy te, które tego potrzebują, a do tych, które mają jeszcze mokro zaglądamy za kilka dni. Taki system dobrze się sprawdza, bo przy okazji możemy sprawdzić czy z roślinami nic złego się nie dzieje. Jeśli rośliny dobrze rosną, nie schną, ani nie opadają im liście to znaczy, że system podlewania który stosujesz dobrze się sprawdza.

2. Podlewaj w zależności od pory roku

Na podlewanie duży wpływ ma również pora roku. Inaczej podlewamy rośliny zimą, a inaczej latem. Rośliny zimą potrzebują mniej wody i podlewamy je rzadziej. Spora część roślin przechodzi, wtedy w stan spoczynku. Zimą woda tak szybko nie odparowuje z doniczek i łatwiej o rozwój chorób i przelanie. Inaczej jest latem i wiosną, wtedy zapotrzebowanie roślin na wodę jest większe. Zwłaszcza, wtedy, kiedy jest gorąco.

3. Usuwaj nadmiar wody z doniczki

Większość roślin podlewamy wlewając wodę od góry doniczki. Należy pamiętać, aby lać wodę na ziemię, a nie na roślinę. Wodę warto lać wolno. Po podlaniu zostawiamy ją na 15 minut i po tym czasie usuwamy nadmiar wody z doniczki. Pamiętaj o tym, że każda doniczka powinna mieć odpływ, czyli dziurki od spody przez, które nadmiar wody może wypłynąć z doniczki. Roślina nie może stać w wodzie. Nadmiar wody zawsze należy wylać.

4. Sprawdzaj wilgotność ziemi w doniczce

Najprostszym sposobem, żeby sprawdzić czy to odpowiedni czas na podlewanie jest sprawdzenie wilgotności ziemi. Ziemia często od góry jest sucha, ale wewnątrz doniczki już niekoniecznie. Warto włożyć palec na głębokość 2-3 cm do doniczki i sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna czy rzeczywiście sucha. Jeśli jest sucha lub lekko wilgotna roślinę można podlać. Jeśli jest bardzo mokra odłóż podlewanie na następny dzień.

5. Jaką wodą podlewamy rośliny doniczkowe?

Rośliny możemy podlewać wodą z kranu, ale najlepiej żeby była to woda odstana. Najlepiej miej przygotowanych kilka butelek lub konewek z wodą, którą możesz wykorzystać, wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Dzięki odstaniu chlor zawarty w wodzie odparuje, a sama woda zyska temperaturę otoczenia co jest ważne zwłaszcza zimą, gdy bardzo zimna woda z kranu może nie być dobra dla roślin. Jeśli masz w domu bardzo twardą wodę warto ją przefiltrować przed podlewaniem.

6. Lepiej mniej czy więcej?

Dla roślin lepsze jest podlanie większą ilością wody, które zapewni im dobre nawodnienie. Lepiej podlewać więcej, a rzadziej, niż mało co chwilę. Jeśli podlewamy roślinę zbyt małą ilością wody często ziemia jest wilgotna tylko od góry, a system korzeniowy rośliny, który jest w całej doniczce nie jest w stanie tej wody odpowiednio pobrać.

Warto cały czas obserwować swoje rośliny. Sprawdzać jaka pielęgnacja i podlewanie im sprzyja. Na podlewanie wpływ na wiele czynników. Samo zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od warunków jakie panują w naszych domach, czyli od wilgotności i temperatury. Nie bez znaczenia jest również doniczka, w której roślinie roślina – jej wielkość i rodzaj podłoża, które się w niej znajduje.

Lubisz moje roślinne wpisy? Zerknij na mojego Instagrama tam zobaczysz jak na co dzień wygląda mój zielony dom i moje rośliny, a jest ich ponad 50! ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Rośliny Magdy
    19 czerwca 2020

    Piękna ta doniczka z uśmiechem. Widać, że jesteś kreatywna. Ja również staram się różnie przyozdabiać rośliny domowe, doniczki itd. 🙂

Poprzedni
Fajne seriale na Netflixie – 12 seriali, które warto zobaczyć
Jak podlewać rośliny doniczkowe?