Sypialnia dla malucha – jak przygotować pokój?

Pojawienie się dziecka w życiu każdego z nas to wielka radość, ale też wielka zmiana. Małe dziecko niewiele potrzebuje do szczęścia. Zdecydowanie na początku wystarczy mu dużo bliskości mamy, mleko, sucha pieluszka i sen. Z czasem te potrzeby zmieniają się, bo z każdym kolejnym miesiącem nasze dziecko zmienia się i dorasta. Po kilku latach nasz maluch nie przypomina już tej małej kruszynki, która wróciła z nami ze szpitala do domu.

Nasz dwulatek ma coraz większą świadomość tego co lubi. Rozumie coraz więcej rzeczy, które dzieją się wokół niego. Zmienia się nie tylko pod względem emocjonalnym, ale również rośnie i to jak! Ciągle mam nieodparte wrażenie, że dzieci rosną za szybko. Jednego dnia obserwujemy jak mówią pierwsze słowa, a za chwilę będą szukać swojego pierwszego mieszkania na obido.pl

Czekamy aż dziecko zacznie chodzić, a tu okazuje się, że biega szybciej niż jesteśmy w stanie to ogarnąć i dokazuje bardziej niż byliśmy sobie w stanie to wyobrazić. Zaskakuje nas również ilością pytań, które zadaje. Przychodzi taki moment, kiedy nasz maluch przestaje się mieścić w swoim łóżeczku niemowlęcym. I tu pojawia się myśl jakie łóżeczku kupić?

Odpowiedni moment na zmianę łóżka

Długo zastanawiałam się kiedy będzie odpowiedni moment na zmianę łóżeczka u moich chłopców. U każdego wyglądało to nieco inaczej. Starszy syn dłużej spał w swoim pierwszym łóżeczku, młodszy szybciej otrzymał większe łóżko, bo chciał spać tak jak jego starszy brat. Ważne by wyczuć odpowiedni moment na zmianę. Moment, który będzie dobry dla dziecka, ale również dla rodziców. Zmiana łóżka często wiąże się również ze zmianą dziecięcych przyzwyczajeń i rytuałów.

U nas zmiana łóżeczka wiązała się zakończeniem karmienia piersią i zasypianiem przy książkach. Wraz z nowym łóżkiem wprowadziliśmy nowy rytuał. Dzieci wybierają sobie trzy książki, które czytamy przed snem. Zwykle na tych trzech książkach się nie kończy, ale zdarzają się również takie wieczory, w których dzieci zasypiają już przy pierwszej.

Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Długo zastanawiałam się jakie łóżko dla dziecka wybrać. Po głowie chodziło mi łóżko piętrowe, rozsuwane, drewniane albo w niebanalnym kształcie. W przypadku każdego z moich synów wybór był zupełnie inny. Wiedziałam jednak jedno: łóżko dla malucha musi być wygodne i bezpieczne. Nie powinno mieć ostrych rogów i niebezpiecznych krawędzi. Najlepiej, by miało dodatkową barierkę, która ochroni dziecko przyzwyczajone do spania w łóżeczku ze szczebelkami przed upadkiem. Warto wybrać takie łóżko, które nie potrzebuje co chwilę odświeżania i konserwacji, ale też takie, które rośnie razem z dzieckiem. I czym dziecko jest starsze możemy zdemontować w nim barierkę czy rozsunąć i powiększyć jego długość.

Ważny jest materac!

To jakie łóżko wybierzesz w dużym stopniu zależy od Twojego gustu i stylu. Zwróć jednak uwagę na to żeby wybrać najlepszy materac dla swojego dziecka. Materac ma duży wpływ na zdrowy i spokojny sen Twojego dziecka. Powinien być odpowiednio dostosowany do rozmiarów łóżka, ale także wygodny i nie za miękki, aby zapewnił on dobre wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa Twojego dziecka.

Jakie łóżka wybraliśmy dla naszych dzieci?

Dla mojego starszego syna wybrałam klasyczne drewniane łóżko pomalowane na biały kolor. Z czasem ściągnęliśmy z niego boczną barierkę i łóżko zyskało kształt kanapy. Jest duże i wygodne. Wieczorem, gdy czytamy książki spokojnie pomieści osobę dorosłą i dziecko.

Młodszy syn dostał zupełnie inne łóżko. Długo zastanawiałam się czy zakup łóżka z motywem jego ukochanych pand będzie dobrym wyborem, ale zaryzykowałam i dla młodszego syna wybrałam łóżko w kształcie pandy. Mimo, że łóżka moich synów są tak różne od siebie to obaj bardzo je lubią i to jest chyba najważniejsze żeby każde dziecko dostało takie łóżko jakie polubi!

Miłego dnia!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy z obido.pl

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Kasia
    22 grudnia 2022

    Pieknie się prezentuje, a jak sprawdza się oświetlenie?

Poprzedni
Jak ozdobić dom na Święta?
Sypialnia dla malucha – jak przygotować pokój?