Jaki rower dla dziecka wybrać?

Pierwszym rowerem dziecka jest zazwyczaj rowerek biegowy. Gdy dziecko rośnie i jest coraz starsze zaczynamy zastanawiać się nad zamianą biegówki na klasyczny rower z pedałami. O ile wybór biegówki dla dziecka był łatwy to przy klasycznym rowerze często ten wybór jest trudniejszy.

Jak dobrać rozmiar roweru do dziecka?

Przy wyborze roweru dla dziecka warto zwrócić uwagę na klika rzeczy. Niekoniecznie trzeba się sugerować wiekiem dziecka, bo dzieci w tym samym wieku mogą sporo różnić się od siebie wzrostem, posturą ciała i i jego proporcjami. Nie bez znaczenia są umiejętności dziecka, ale przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość ramy roweru i kół. Ich odpowiedni dobór sprawi, że nauka jazdy na rowerze będzie prostsza. Na pewno nie można kupować większego roweru dla dziecka z nadzieją, że za chwilę do niego dorośnie. Taki za duży rower może zniechęcić dziecko do nauki, bo będzie dla niego niekomfortowy.

Odpowiednia wielkość roweru dla dziecka jak zmierzyć?

Żeby dobrać odpowiedni rozmiar roweru pod dziecko nie trzeba mierzyć jego wzrostu, bo czterolatek może być takiego samego wzrostu co pięciolatek, a niektóre 4-latki są większe od 5-latków. Wzrost przy wyborze roweru nie jest więc najważniejszym czynnikiem. Jeśli nie wzrost dziecka to co warto zmierzyć?

Zasada jest prosta: wysokość siedziska powinna odpowiadać długości nóg dziecka, dlatego od wzrostu ważniejszy jest pomiar długości jego nóg, a dokładnie ich wewnętrznej strony. Można to zrobić bardzo prosto z pomocą ściany i książki. Znacie ten sposób? Wystarczy poprosić dziecko, żeby stanęło w skarpetkach przy ścianie. Między jego udami dajemy książkę – najwyżej jak jest to możliwe, ale jednocześnie tak wysoko, aby było to komfortowe dla dziecka. Następnie mierzymy wysokość od podłogi do górnej krawędzi książki. To właśnie tą długość podaje większość producentów dziecięcych rowerów i porównując ją z parametrami podanymi przez producentów możemy wybrać odpowiedni rower dla 4-latka, czy dziecka w dowolnym wieku.

Oczywiście nie jest to jedyny parametr, dzięki któremu dobierzemy zawsze idealny rower dla dziecka. Ważna jest również odległość kierownicy od siodełka i jej wyprofilowanie, które ułatwiają dziecku pedałowanie. Dziecko powinno siadając na siodełku móc swobodnie dotknąć stopami podłoża. Jednocześnie jego kolana nie powinny być przeprostowane, albo zgięte, aż po samą brodę. Dziecko na rowerze powinno mieć wygodną i swobodną pozycję.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że nie tylko odpowiednio dobrany rozmiar roweru ma znaczenie. Ważna jest również jego waga i lekkość prowadzenia. Lżejszy rower ułatwia dzieciom naukę, bo łatwiej jest na nim utrzymać równowagę i kontrolować go podczas nauki jazdy. Gdy dziecko trafi na przeszkodę np. wielką dziurę czy za wysoki krawężnik łatwiej jest go podnieść i przenieść.

Warto zwrócić uwagę również na miękkie i wygodne siodełko o ergonomicznym kształcie, które przy coraz dłuższych wycieczkach ma duże znaczenie, a dzięki niemu dziecko nie narzeka na niewygodę czy obtarcia.

Wybierz dobrej jakości ramę, hamulce, czy łagodnie zamieniane przerzutki, które sprawią, że jazda na rowerze będzie łatwiejsza, ale też bardziej przyjemna dla dziecka.

Rower dla 5-latka, czy 4-latka powinien być przemyślaną decyzją. Dzięki dobrze dobranemu sprzętowi dziecko szybko i przyjemnie nauczy się jeździć samodzielnie i polubi jazdę na rowerze, bo dobrze dobrany rower dodaje pewności podczas jazdy i ułatwia naukę.

Miłego dnia!

Klaudia

Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!

Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥

Wpis powstał we współpracy.

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy

Poprzedni
Nowości Lego 2024 – Najlepsze zestawy dla dzieci
Jaki rower dla dziecka wybrać?