Książki o przedszkolu dla dzieci – 8 książek, które pomagają w adaptacji

Razem z moim przedszkolakiem wybrałam dla Was najlepsze książki o przedszkolu dla dzieci. To 8 książek, które pomogą dziecku w adaptacji przedszkolnej i pokażą, że przedszkole wcale nie jest takie straszne. Poznaj najlepsze książki o przedszkolu!

Pierwszy dzień w przedszkolu to ważny moment dla każdego małego człowieka, ale też całej rodziny. Nowe miejsce, nieznane dzieci, nowa sala, nieznana Pani. Przedszkole z początku w niczym nie przypomina przyjaznego, dobrze znanego domu. Wręcz przeciwnie z początku wydaje się ono nieprzyjazne i zupełnie obce.

W dużej mierze to od nas rodziców zależy jak będą wyglądały te pierwsze dni w przedszkolu. To my rodzice staramy się przygotować je jak najlepiej. Rozmawiając, opowiadając, wybierając się z nimi na dni otwarte. Niezawodnym sposobem jest również dobra książka o przedszkolu, która pokaże maluchom jak będzie wyglądał ich dzień w przedszkolu. Wiecie jak to jest strach ma wielkie oczy, dlatego dużo łatwiej dzieciom zmierzyć z sytuacjami, które są im znane chociażby z książkowych opowiadań.

Książki o przedszkolu dla dzieci - 8 książek, które pomagają w adaptacji
Książki o przedszkolu dla dzieci, czyli 8 książek sprawdzonych przez mojego przedszkolaka

Dlaczego warto czytać książki o przedszkolu?

Czasami łatwiej jest pokazywać emocje i oswajać się z nimi na podstawie innych osób albo bohaterów bajek. Książki o przedszkolu są doskonałą bazą do podjęcia z dzieckiem rozmowy o przedszkolu.

Czytając je warto rozmawiać z dzieckiem, podpytywać je jak zachowałoby się w danej sytuacji czy co zrobiłoby na miejscu bohatera książki. Książki o przedszkolu pokazują jak wygląda dzień przedszkolaka, podpowiadają o czym powinniśmy porozmawiać z dzieckiem i co w przedszkolu może się wydarzyć.

Dużo łatwiej jest radzić sobie z rzeczami, które znamy. Gdy dziecko widzi to na obrazkach dużo łatwiej jest mu wyobrazić sobie różne przedszkole sytuacje.

Książki o przedszkolu pomagają w adaptacji

Książki o przedszkolu są bardzo różne. Jedne przedstawiają przedszkole tylko z pozytywnej strony pokazując radosne chwile. W innych znajdziemy niepokój, tęsknotę za rodzicami czy strach. Niektóre pokazują przedszkole w sposób rzeczywisty wraz z natłokiem dzieci i towarzyszącym my często gwarem i hałasem. W innych znajdziemy spokojne sale z kilkoma uśmiechniętymi dziećmi. Wszystkie te książki mimo, że pokazują przedszkolny rytm dnia na różny sposób skłaniają dziecko do zadawania pytań i wspólnych rozmów.

No to zaczynamy poznajcie 8 fajnych książek o przedszkolu, które pomogą Wam w przedszkolnej adaptacji. Dwie z nich Filip lubi najbardziej. Zobaczcie wszystkie, a później zdradzę Wam naszych faworytów wśród książek o przedszkolu:

Feluś i Gucio idą do przedszkola

Feluś to trzylatek, który rozpoczyna swoją przedszkolną przygodę. Razem z rodzicami szykuje swoją pierwszą przedszkolną wyprawkę. Sam wybrał kapcie, poduszkę i fartuszek, które pakuje do swojego nowego plecaka. Do plecaka pakuje również swojego ulubionego misia Gucia i razem rozpoczynają przedszkolną przygodę. Pierwsze chwile w przedszkolu zaczynają się w szatni. Gucio przebiera się daje mamie buziaka i Pani zaprasza go do sali. A tam poznaje kolegów, je śniadanie, bawi się, śpi, chodzi na spacery i leżakuje. Każda strona przedstawia różne przedszkolne sytuacje, które spotykają dzieci w przedszkolu.

Bardzo podoba mi się w niej to, że nie przedstawia tylko samych pozytywnych momentów, które mogą spotkać dziecko w przedszkolu. Gucio przyznaje, że i mu zdarza się być smutnym i płacze w czasie pożegnania, ale w sali zaczyna bawić się z kolegami i zapomina o smutnych chwilach. Jest też bardziej dzielny, gdy odprowadza go do przedszkola tata zamiast mamy. Książka porusza prawdziwe emocje i uczucia dzieci co jest jej ogromnym plusem. Gucio w przedszkolu uczy się nowych rzeczy, poznaje nowe smaki, korzysta z toalety, maluje i rysuje. Czytając ją miałam wrażenie, że to dzień w przedszkolu mojego Filipa.

Ta książka w bardzo atrakcyjny, ciepły i przyjazny sposób przedstawia przedszkole. Może być fajną podstawą do rozmów z dzieckiem o przedszkolu i emocjach. Feluś i Gucio to zdecydowanie nasz faworyt wśród książek o przedszkolu. Nie jestem tylko przekonana trochę do małego Gucia, który jest słodkim misiem i na pewno pomaga Felusiowi w przedszkolnej adaptacji, ale w wielu przedszkolach dzieci nie mogą zabierać ze sobą zabawek. I warto zwrócić uwagę na to przyszłym przedszkolakom. Na szczęście inne dzieci pokazane są w książce bez ulubionych pluszaków. Powiem Wam szczerze ta książka jest rewelacyjna!

Książkę Feluś i Gucio idą do przedszkola kupisz tutaj, 24 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Katarzyna Kozłowska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Feluś i Gucio idą do przedszkola - recenzja

Feluś i Gucio idą do przedszkola - recenzja

Feluś i Gucio idą do przedszkola - recenzja

Feluś i Gucio idą do przedszkola - recenzja

Feluś i Gucio idą do przedszkola - recenzja

Rok w przedszkolu

Rok w przedszkolu to książka obrazkowa, która przedstawia przygody dzieci ze słonecznego przedszkola w ciągu całego roku. Znajdziemy w niej 12 dużych obrazkowych plansz, w których miesiąc po miesiącu odkrywamy co dzieje się w przedszkolu. Na początku poznajemy gromadkę wesołych przedszkolaków. Jest Staś, który interesuje się kosmosem i statkami kosmicznymi. Jest Karolina, która lubi pomagać innym. Nie zabrakło też Marcela złotej rączki. Rok w przedszkolu zaczyna się od tradycyjnego pasowania na przedszkolaka. Jedne dzieci bawią się, inne myją ręce, innym fotograf próbuje zrobić zdjęcie, a w tym czasie Pani pasuje przedszkolaków. Na każdej stronie dużo się dzieje. Czasami panuje lekki chaos. Wbrew pozorom uważam to za wielki atut tej książki. Dlaczego? Ta książka nie przedstawia 3 uśmiechniętych przedszkolaków, które grzecznie bawią się w sali. Nie przedstawia, bo tak w przedszkolu nie jest. W przedszkolu dużo się dzieje i jest dużo dzieci. Bardzo żałuję, że nie mieliśmy tej książki rok temu, bo mojego Filipa w przedszkolu przytłoczyła głównie obecność wielu dzieci.

Jak na typową książkę obrazkową Rok w przedszkolu to książka “pisana” obrazem. Mnogość sytuacji, emocji i różnych wydarzeń sprawia, że możemy ją odkrywać na różne sposoby. Możemy śledzić losy poszczególnych przedszkolaków w kolejnych miesiącach. Pokazując tym samym dziecku, że dzieci są różne i różnie zachowują się w przedszkolu. Jedne są bardziej spokojne, drugie szaleją i psocą. Jedne trzymają się w grupie inne na uboczu.

Rok w przedszkolu pomaga dzieciom poznać rytm dnia każdego przedszkolaka. Towarzyszymy przedszkolakom w zabawie, świątecznym przygotowaniom, balu karnawałowym czy przedstawieniu z okazji dnia babci i dziadka, a szczegółowe ilustracje zachęcają dziecko do zadawania pytań i są pretekstem do wspólnych rozmów. To jedna z tych książek, którą za każdym razem odkrywa się na nowo. Nawet mały mistrz spostrzegawczości za każdym razem znajdzie w niej jakieś nowe interesujące detale i szczegóły. Na prawdę fajna pozycja do zaznajomienia dziecka z przedszkolem i pokazania go z różnych perspektyw w bardzo przystępnej i interesującej dla dziecka formie obrazkowej. To kolejna książka z tej serii, którą mamy i jest tak samo fajna jak Rok w lesie.

Książkę Rok w przedszkolu kupisz tutaj, 27 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Przemysław Liput
wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok w przedszkolu - recenzja

Rok w przedszkolu - recenzja

Rok w przedszkolu - recenzja

Rok w przedszkolu - recenzja

Opowiadania przedszkolaka

Zbiór opowiadań o przedszkolu i przedszkolakach. Pierwsze z nich opowiada o pierwszym dniu w przedszkolu dwóch przyjaciółek Oli i Hani. Ola to pewna siebie dziewczynka, która rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem z dużym entuzjazmem. Hania jest jej przeciwieństwem. Jest nieśmiała, chce chodzić do przedszkola, ale wolałaby żeby nie było w nim innych dzieci.

Hania powoli pokonuje swoje lęki i odkrywa, że w tym przedszkolu wcale nie ma tak dużo dzieci. W kolejnych opowiadaniach dzieci uczestniczą w jesiennej wyprawie, odkrywają co zrobić żeby się nie zgubić, poznają nowego kolegę, szukają sposobu na bałwany, które się nie roztapiają, czy biorą udział w pierwszym przedstawieniu. Każde opowiadanie pokazuje różne emocje i uczucia, które towarzyszą małym przedszkolakom. Jest strach, tęsknota, nieśmiałość, czy zazdrość. Fajna książka napisana w bardzo prosty przystępny dla maluchów sposób, która zachęca do rozmowy o przedszkolnych emocjach i uczuciach.

Opowiadania przeplatają się ze znanymi przedszkolnymi piosenkami, które warto pokazać maluchom przed pierwszym dniem w przedszkolu. Dziecko może poczuć się pewniej jeśli usłyszy w przedszkolu piosenkę jestem sobie przedszkolaczek, którą razem w domu śpiewało z mamą.

autor: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
wydawnictwo: Zielona Sowa

Opowiadania przedszkolaka

Opowiadania przedszkolaka

Opowiadania przedszkolaka

Opowiadania przedszkolaka

Dusia i Psinek-Świnek – Pierwszy dzień w przedszkolu

Dusia, a właściwie Magdalena Felicja kładzie się do łóżka, bo wie, że jutro czeka ją wyjątkowy dzień. Pierwszy dzień w przedszkolu. I mimo wcześniejszego entuzjazmu wcale nie jest tym zachwycona. Wręcz przeciwnie oznajmia mamie, że jednak nie pójdzie do przedszkola, bo nikogo tam nie zna. Mama wpada na pomysł, że uszyje jej maskotkę, która doda jej odwagi. Zamiast pieska, którego Dusia sobie wymarzyła mama uszyła prosiaczka. Początkowo Dusia jest trochę zła, ale bardzo szybko pokochała swoją nową maskotkę Psinka-Świnka i zaczęła z nim przedszkolną przygodę. Prosiaczek towarzyszy jej w przedszkolu, przypomina o domu i wspiera ją w trudnych momentach. A w przedszkolu dzieje się dużo. Swoje przygody przeżywa Dusia, ale też Psinek-Świnek się nie nudzi. Dusia poznaje Monikę, która niestety gryzie. Joasię, która nie lubi się brudzić. Jest i Tomek. Tomek, który do przedszkola przyszedł z czajnikiem. Jak myślicie czy Dusi spodobało się w przedszkolu? Mówi mamie, że było jej trochę smutno i trochę wesoło, no i trochę tęskniła, ale ostatecznie może pójść jutro do tego samego przedszkola.

Bardzo fajna książka o przedszkolu, która nie pokazuje przedszkola w samych superlatywach. Pojawiają się tutaj zarówno pozytywne i mniej pozytywne emocje. Takie, które rzeczywiście towarzyszą małym przedszkolakom na co dzień. Książka pokazuje, że w przedszkolu jest fajnie, ale są też chwile, w których dziecko nie jest przepełnione szczęściem. Jednak przedszkole to fajne miejsce, w którym można poznać nowych przyjaciół i miło spędzić czas. Najtrudniej rozpocząć przedszkolną przygodę, a później okazuje się, że jest ona całkiem fajna.

Książkę Dusia i Psinek-Świnek – Pierwszy dzień w przedszkolu kupisz tutaj, 9 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dusia i Psinek-Świnek - Pierwszy dzień w przedszkolu - recenzja

Dusia i Psinek-Świnek - Pierwszy dzień w przedszkolu - recenzja

Dusia i Psinek-Świnek - Pierwszy dzień w przedszkolu - recenzja

Dusia i Psinek-Świnek - Pierwszy dzień w przedszkolu - recenzja

Maks idzie do przedszkola

Maks idzie do przedszkola to książka dla dzieci wydana w ramach niemieckiej serii znanej u nas jako Mądra Mysz (więcej książek z tej serii znajdziecie tutaj). W tej części Maks zraz ze swoimi przyjaciółmi idzie do przedszkola. W drzwiach wita ich opiekunka – Pani Róża. I tu zaczyna się dzień Maksa w przedszkolu. Otrzymuje swój wieszaczek w szatni. Je drugie śniadanie, czy bawi się razem z innymi przedszkolakami na dywanie. Podczas zabawy dołącza do nich drugi opiekun Pan Krzysiek, który również opiekuje się przedszkolakami. Maks maluje w przedszkolu zamek rycerski, je pyszny makaron, leżakuje na materacu. Tylko mama przychodzi po niego o wiele za wcześnie.

Krótka lekka historia z pozytywnymi emocjami pokazująca dzieciom jak może wyglądać dzień w przedszkolu. Znajdziemy tu rytm dnia znany z niejednego przedszkola. Fajnie, że pojawia się tu postać Pana opiekuna, bo zazwyczaj w książkach o przedszkolu i chyba samych przedszkolach pojawiają się głównie ciocie – opiekunki.

Książkę Maks idzie do przedszkola kupisz tutaj, 6 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Christian Tielmann, Sabine Kraushaar
wydawnictwo: Media Rodzina

Maks idzie do przedszkola - recenzja

Maks idzie do przedszkola - recenzja

Maks idzie do przedszkola - recenzja

Maks idzie do przedszkola - recenzja

Kicia Kocia w przedszkolu

Kicia Kocia przeżyła już tyle przygód, że i do przedszkola musiała trafić. Swoją drogą zawsze zastawiam się ile ta Kicia Kocia ma lat. O Kici Koci pisałam Wam już nie raz na blogu i podejrzewam, że większość z Was ją już dobrze zna, a jeśli nie znacie to gdy Wasze dziecko pójdzie do przedszkola z pewnością będziecie ją znać, bo to jedna z najpopularniejszych serii książkowych dla dzieci. Pisałam już Wam o niej kiedyś tutaj.

W tej części Kicia Kocia jak co dzień idzie do przedszkola. Rano wstaje, ubiera się, je śniadanie i myje zęby. Razem z mamą wyrusza do przedszkola. W szatni spotyka swoich kolegów: Packa i Adelkę. Całuję mamę na do widzenia i mówi jej, że może już iść, a sama zaczyna kolejny dzień w przedszkolu. Tam je śniadanie, maluje, leżakuje i idzie na spacer. Wraca z mamą do domu radośnie podskakując. Kicia Kocia bardzo lubi chodzić od przedszkola i ta książka pokazuje właśnie radosny dzień zadowolonego przedszkolaka.

Kicia Kocia z entuzjazmem szykuje się do przedszkola i z taką samą radością wybiera się rano do przedszkola. Poznajemy w niej typowy dzień przedszkolaka przedstawiony w sposób radosny i wesoły. To taka typowa lekka książka o tym, że fajnie jest w przedszkolu. Mój syn bardzo lubi tą część, bo dzieci lubią, gdy ich ulubieni bohaterowie przeżywają podobne sytuacje jak oni.

Książkę Kicia Kocia w przedszkolu kupisz tutaj, 9 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Aneta Głowińska
wydawnictwo: Media Rodzina

Kicia Kocia w przedszkolu - recenzja

Kicia Kocia w przedszkolu - recenzja

Kicia Kocia w przedszkolu - recenzja

Kicia Kocia w przedszkolu - recenzja

Dzień w przedszkolu

Kolejna z książek przedstawiająca dzień w przedszkolu z perspektywy ulubionych bohaterów. Świnka Peppa zabiera ze sobą do przedszkola swojego młodszego brata Georga. Martwi się trochę, że jest on jeszcze za mały i będzie płakać. Bierze go za rękę i opiekuje się nim żeby nie był smutny. Razem z Panią Gazelą przedstawia młodszego brata innym dzieciom. A jak radzi sobie George? Okazuje się, że Peppa nie potrzebnie martwiła się o brata, bo Georgowi bardzo się spodobało w przedszkolu. Namalował nawet własny rysunek. Zgadnijcie co? Oczywiście dinozaura.

Fajna prosta, lekka historia pokazująca dziecku, że nawet ulubieni bohaterowie chodzą do przedszkola i bardzo im się w tym przedszkolu podoba. Jeśli Wasz przyszły przedszkolak lubi Peppę to warto tą książeczkę mieć.

Książkę Dzień w przedszkolu kupisz tutaj, 3 zł.

autor: Neville Astley, Mark Baker
wydawnictwo: Media Service Zawada

Dzień w przedszkolu

Dzień w przedszkolu

Dzień w przedszkolu

Dzień w przedszkolu

Wkrótce będę przedszkolakiem

Wkrótce będę przedszkolakiem to książka wprowadzająca dziecko w świat przedszkola. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza Za krokiem krok, czyli co powinien wiedzieć mały przedszkolak zachęca do adaptacji przed przedszkolem już w domu. Ta część podpowiada co powinien umieć przyszły przedszkolak, aby łatwiej było mu poradzić sobie w przedszkolu. To również zbiór wskazówek dla rodziców, które pokazują nam jakie umiejętności warto pokazywać dziecku w domu. Jest o zakładaniu bucików, korzystaniu z toalety, malowaniu rysunków, czy sprzątaniu zabawek.

Druga część książki pokazuje typowy przedszkolny rytm dnia, czyli oswaja dziecko z tym spotka go w przedszkolu. Standardowo dzień przedszkolaka zaczyna się w szatni, w której każde dziecko ma swój znaczek. W czasie dnia jest wspólna zabawa, obiad, czy leżakowanie.

Fajna książeczka, która uchyla przed dziećmi drzwi do przedszkolnego świata i pomoże przygotować na te nowe trudne i wesołe momenty w życiu małego przedszkolaka.

Książkę Wkrótce będę przedszkolakiem kupisz tutaj, 9 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Karolina Turek
wydawnictwo: Bliżej Przedszkola

Wkrótce będę przedszkolakiem - recenzja

Wkrótce będę przedszkolakiem - recenzja

Wkrótce będę przedszkolakiem - recenzja

Wkrótce będę przedszkolakiem - recenzja

Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki

Przedszkoludki to książka, w której opowiadania o przedszkolu przeplatają się z zabawnymi wierszami. Wszystkie opowiadają o przedszkolu oraz radości i smutku, który towarzyszy małym przedszkolakom. Zabawne historie i wiersze pokazują świat widziany oczami przedszkolaka. Z duża dawką humoru czytamy tu o przyziemnych sprawach takich jak nuda, tęsknota za mamą, niesmakujące obiady, brak ochoty na leżakowanie, są też ćwiczenia logopedyczne i dużo zabawy. Książka napisana w lekkie zabawnej formie, która spodoba się wszystkim dzieciom lubiącym rymowane wierszyki.

Największym zaskoczeniem w tej książce jest dla mnie wiersz o grypie, która zdecydowanie jest nieodłącznym elementem pierwszych przedszkolnych chwil. Jeśli Wasze dziecko lubi rymowanki to zdecydowanie warto po tą książkę sięgnąć.

Książkę Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki kupisz tutaj, 22 zł (lub tu porównaj jej ceny).

autor: Agnieszka Frączek, Ewa Poklewska-Koziełło
wydawnictwo: BIS

Przedszkoludki - recenzja

Przedszkoludki - recenzja

Przedszkoludki - recenzja

Przedszkoludki - recenzja

Mam nadzieję, że to zestawienie książek o przedszkolu przyda się wszystkim mamom przyszłych przedszkolaków. Pamiętajcie żeby nie odkładać adaptacji przedszkolnej na ostatnią chwilę. Koniecznie obserwujcie mnie na Instagramie, bo na insta story pokazuję Wam różne ciekawe książki od środka.

Z dziećmi warto rozmawiać o przedszkolu dużo wcześniej. Polecam Wam zwłaszcza dwie nasze ulubione książki O Felusiu i Dusi. Znacie jeszcze jakieś fajne książki o przedszkolu? Koniecznie dajcie znać jakie książki o przedszkolu najbardziej lubicie!

Leci bocian przyleci do Ciebie! Jeśli nie chcesz żeby ominęły Cię moje kolejne plakaty i kreatywne pomysły to koniecznie polub lecibocian na Facebook’u. Obserwuj mnie również na Instagramie. Tam znajdziesz więcej naszych codziennych kadrów, zobaczysz jak rodzinnie spędzamy wspólnie czas i szalejemy z moimi chłopakami!

Miłego czytania!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

 • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
 • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze
 • Dorota
  21 sierpnia 2019

  Super zestawienie! Niektóre z tych pozycji już znam i mam w biblioteczce, a do zakupu kilku mnie zachęciłaś. Za dwa tygodnie przedszkole 😉

  • Klaudia
   21 sierpnia 2019

   To powodzenia! U nas już 3 rok w przedszkolu, a nadal lubimy sięgać po niektóre książki z tego zestawienia 🙂

Poprzedni
4 fajne gry dla przedszkolaka
Książki o przedszkolu dla dzieci – 8 książek, które pomagają w adaptacji