Książki obrazkowe do wyszukiwania dla dzieci – 10 naszych hitów

Książki obrazkowe do wyszukiwania dla dzieci. 10 naszych ulubionych książek do wyszukiwania, które uczą spostrzegawczości, skupienia i są świetne do zabawy!

Książki do wyszukiwania dla dzieci

Nasza przygoda z czytaniem wcale nie rozpoczęła się łatwo i przyjemnie. Mój starszy syn zaczął interesować się książkami dopiero, gdy miał 2,5 roku. Wcześniej trudno mu było słuchać nawet krótkiej Kici Koci w całości. Od zawsze lubił za to książki do aktywnego czytania i te do wyszukiwania.

Książki obrazkowe, w których zadaniem dziecka jest odszukanie różnych elementów. Nie ma w nich tekstu, ale są piękne ilustracje. Naszą pierwszą taką książką było Rok w Lesie i do teraz jest to jedna z naszych ulubionych książek.

Takie książki chyba nigdy nam się nie znudzą, bo ciągle odkrywamy je na nowo. Jest w nich dużo elementów i szczegółów, które zachęcają dziecko do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Książki do wyszukiwania rozwijają spostrzegawczość i są świetnym pomysłem na zabawę.

Czy warto mieć książki obrazkowe do wyszukiwania?

Książki do wyszukiwania to książki dla dzieci z pięknymi ilustracjami. Nie ma w nich tekstu, więc przykuwają uwagę detalami. Dzięki nim dziecko uczy się skupienia, bo aby wyszukać poszczególne elementy musi skoncentrować się i skupić na nich uwagę. Są to również bardzo fajne pozycje dla najmłodszych dzieci, bo dzięki wskazywaniu i nazywaniu elementów dziecko uczy się nowych słówek. Książki obrazkowe niesamowicie pobudzają wyobraźnie. Nie ma w nich tekstu, więc sami może tworzyć i opowiadać historie. Za każdym razem inną.

Dla kogo są dobre?

Dla każdego dziecka – zarówno tego młodszego jak i starszego. Maluchy lubią wyszukiwać dowolne elementy, które ich zainteresują. Starsze dzieci lubią wyszukiwać konkretne przedmioty. Książki te rosną razem z dzieckiem. Na każdym etapie rozwoju odkrywamy je na nowo, bo sięgając po nie ponownie cała zabawa w wyszukiwanie zaczyna się na nowo.

Nasze ulubione książki do wyszukiwania

Dziś chciałabym Wam pokazać nasze ulubione książki obrazkowe do wyszukiwania. Znajdziecie wśród nich różne propozycje. Zarówno te dla młodszych jak i starszych dzieci. No to zaczynamy!

Książki obrazkowe do wyszukiwania dla dzieci - 10 naszych hitów
Książki obrazkowe do wyszukiwania dla dzieci – 10 naszych hitów

Książki do wyszukiwania dla młodszych i starszych

Rok w lesie

Zestawienie zaczynam od naszej ulubionej książki. Jednej z pierwszej, którą kilka lat temu kupiłam dla mojego starszego syna. To taka książka, której moim zdaniem nie może zabraknąć w bibliotece każdego dziecka. Na poszczególnych kartach znajdziecie rozkładówki pokazujące jak wygląda rok w lesie. Każda strona to inny miesiąc, w którym możemy zobaczyć jak zmienia się las i aktywność zwierząt w danym okresie. Można wyszukiwać w niej zwierzęta i odkrywać mnóstwo szczegółów. Jest przepięknie ilustrowana, zachwyca mnie każą stroną.

Książkę Rok w lesie znajdziesz tutaj. A w tej serii ukazały się również: Rok w przedszkolu, Rok na wsi, Rok w krainie czarów, Rok w mieście

Rok w lesie
Rok w lesie
Rok w lesie

Nie ma jak w domu

W tej książce możemy zobaczyć jak inny ludzie mieszkają w swoich domach. Możemy porównać jak mieszka młoda para z dzieckiem czy starsze małżeństwo. Książka pozwala nam zajrzeć do wielu mieszkań i domów jednocześnie, poznać ludzkie nawyki i przyzwyczajenia. Możemy podglądać zabawę dzieci i wspólne gotowanie. Wypełniona jest mnóstwem szczegółów, które odnajdujemy na kolejnych stronach. Znajdziemy tu rodzinną kolację, bałagan w pokoju dziecka czy niesforne czworonogi. Mnóstwo elementów do wskazywania, odnajdywania i nazywania.

Książkę Nie ma jak w domu znajdziesz tutaj.

Nie ma jak w domu
Nie ma jak w domu
Nie ma jak w domu

Na tropie angielskich słówek

Trzecia propozycja to nasza ulubiona książka do nauki języka angielskiego. Nie brakuje w niej angielskich słówek, ale również plansz na których można wyszukiwać różne szczegóły i przedmioty. Znajdziecie tu statek piracki, a na nim ukryte skarby. Jest też niezwykła pracownia malarska, z jeszcze bardziej niezwykłymi kształtami do odnalezienia. Nie zabrakło restauracji z dużą ilością jedzenia do wyszukania, a także wesołego miasteczka przepełnionymi ludźmi do odszukania. Świetna pozycja, która nie tylko jest fajną książką do wyszukiwania, ale również książką dla dzieci do nauki angielskiego.

Książkę Na tropie angielskich słówek znajdziesz tutaj.

Na tropie angielskich słówek
Na tropie angielskich słówek
Na tropie angielskich słówek

Na budowie

Wydana w wielkim formacie książka, która zaprasza dzieci na budowę. Na jej kolejnych stronach zobaczycie jak budowane jest miasteczko, które zamieszkują zwierzęta. Nie zabrakło tu koparek, dźwigów, buldożerów i wywrotek. Jak to na budowie bywa czasami panuje to niezły rozgardiasz. Ktoś czegoś szuka, ktoś uległ wypadkowi, ale na samym końcu udaje się stworzyć piękne kolorowe osiedle. Moi chłopcy bardzo lubią tą książkę.

Książkę Na budowie znajdziesz tutaj.

Na budowie
Na budowie

Statki, łodzie, motorówki

Świetna książka obrazkowa dla fana morskich klimatów i wody – tak jak mój młodszy syn! On jest nią zafascynowany. Autorzy tej książki zabrali nas na rejs po rzece. Panuje na niej tłok i duży ruch, bo pływają po niej motorówki, żaglówki, kuter, ponton, prom, a nawet lodź policyjna. Na kolejnych stronach możemy podglądać co dzieje się na tych wszystkich wodnych statkach, ale nie tylko, bo również na brzegu cze nas sporo atrakcji. Jest gospodarstwo z traktorem i zwierzętami, auto z lodami, wielka restauracja czy basen. Jest dużo szczegółów do wyszukiwania, a zabawne i realistyczne ilustracje zachęcają do przeglądania kolejnych stron. Mi przypomina trochę wakacyjną podróż. Idealna na wakacje i nie tylko!

Książkę Statki, łodzie, motorówki znajdziesz tutaj.

Statki, łodzie, motorówki
Statki, łodzie, motorówki
Statki, łodzie, motorówki

Rok w przedszkolu

Rok w przedszkolu to książka z tej samej serii co Rok w lesie. Tym razem na dwunastu kolejnych stronach poznamy przygody dzieci ze słonecznego przedszkola. Na pierwszej stronie poznajemy wszystkich przedszkolaków. Jest Zosia, która wciąż wszystko gubi. Książkę rozpoczyna uroczystość pasowania na przedszkolaka. Podglądamy przedszkolaków podczas przedstawienia dla babci i dziadka. Nie zabrakło zimowych zabaw na śniegu i topienia marzanny wiosną. Każda strona przepełniona jest mnóstwem rzeczy do wyszukiwania. Na każdej stronie można też podglądać co robią przedszkolaki i wyszukiwać konkretne postacie. Fajna książka do wyszukiwania, która pomoże też maluchom w adaptacji w przedszkolu, bo dzięki niej możemy pokazać maluchom jak wygląda dzień w przedszkolu.

Książkę Rok w przedszkolu znajdziesz tutaj.

Rok w przedszkolu
Rok w przedszkolu
Rok w przedszkolu

Poznajemy zwierzęta

Ta wyszukiwanka przepełniona jest zwierzętami. Znajdziecie w niej ponad 150 zwierząt. Nauczycie się jak je rozpoznawać, nazywać i gdzie można je spotkać. W książce nie zabrakło zwierząt domowych, zwierząt na wsi czy w lesie. Są również te bardziej egzotyczne zamieszkujące zimne strefy, sawannę czy lasy tropikalne. Znajdziecie tu wszystko od małego kota po wielkiego lwa. Na każdej stronie dziecko może wyszukiwać zwierzęta zamieszkujące daną strefę. Książka idealna jest dla maluchów. Nie ma w niej aż tak wielu elementów co sprawia, że wyszukiwanie jest łatwiejsze.

Książkę Poznajemy zwierzęta znajdziesz tutaj.

Poznajemy zwierzęta
Poznajemy zwierzęta
Poznajemy zwierzęta

W mieście

Tej książce poznamy miasto – jego atrakcje i rytm dnia jego mieszkańców. W gąszczu ulic znajdziemy pędzący autobus, mechanika samochodowego czy dentystę. Zobaczymy co sprzedają sprzedawcy na placu targowym, jak dzieci i rodzice szaleją w basenie albo w labiryncie, który znajduje się w parku pełnym niespodzianek. Każda strona jest pełna szczegółów i detali. Zachęca do pytania, nazywania i poszukiwania odpowiedzi. Na każdej stronie znajdziecie również listę rzeczy do odnalezienia. Wydana w małym poręcznym formacie. Można ją wszędzie ze sobą zabrać.

Książkę do wyszukiwania W mieście znajdziesz tutaj.

W mieście
W mieście
W mieście

Książki do wyszukiwania dla młodszych i starszych

Abecadło pod lupą

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć abecadła pod lupą. To wyjątkowa książka do wyszukiwania, ale też zupełnie inna niż pozostałe książki. Każda strona poświęcona jest innej literze. Na każdej znajdziemy dużą literę, a obok ponad 20 różnych rzeczy rozpoczynających się na tą literę. Te rzeczy ukryte są na wielkiej literze. Żeby je odszukać potrzebujemy lupy, która nieczytelne obrazki zamienia w ilustracje. Dla mnie ta książka to perełka. Mnóstwo rzeczy do wyszukiwania, ale też bardzo ciekawy i niebanalny pomysł na naukę literek.

Książkę do wyszukiwania Abecadło pod lupą znajdziesz tutaj.

Abecadło pod lupą
Abecadło pod lupą
Abecadło pod lupą

Gdzie jest Wally teraz?

Jedna z ulubionych książek mojego pięciolatka. To taka kwintesencja książek do wyszukiwania. Elementów i szczegółów do znalezienia jest w niej tyle, że starczy zabawy na całe dnie. Na każdej tematycznej planszy należy odszukać różne postacie i przedmioty. Głównym celem jest znalezienie Walliego, jego psa Szczeka, Wendy, Czarodzieja i tajemniczego Odlawa, a także malutkich przedmiotów: klucza, psiej kości, aparatu, zwoju i lornetki. Każda plansza skrywa również 25 tropicieli, ale także setki dodatkowych rzeczy do znalezienia, które znajdziecie na kontrolnej liście. Wśród nich złą rybę, kłopoty z dojeniem czy za krótką drabinę. Razem z Wallie przeniesiemy się w czasie na piracki statek, bal, czy do krainy Azteków. Każda strona to mnogość szczegółów i drobiazgów.

Czasami sama jestem zaskoczona, że Filipowi udaje się tyle rzeczy w niej odnaleźć, ale bardzo ją lubi, a nawet uwielbia i bardzo chętnie do niej wraca. Za każdym razem to zabawa na nowo, bo przy takim natłoku elementów każde kolejne szukanie to zabawa na nowo.

Książkę do wyszukiwania Gdzie jest Wally teraz znajdziesz tutaj. W serii ukazała się również książka: Gdzie jest Wally

Gdzie jest Wally teraz?
Gdzie jest Wally teraz?
Gdzie jest Wally teraz?

Masz ochotę na więcej fajnych i wartościowych książek dla dzieci? Wejdź do naszej naszej biblioteczki z książkami i zobacz jakie książki czytam z moimi dziećmi. Dołącz do mnie na Instagramie i zobacz jeszcze więcej książkowych inspiracji ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Udostępnij

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy