Monstera dziurawa – Jak uprawiać? Wymagania i pielęgnacja

Co zrobić żeby Monstera dziurawa miała dziury? Jakie ma wymagania ma monstera? Co zrobić, aby miała dziurawe i popękane liście. Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację Monstera deliciosa!

Skąd pochodzi Monstera dziurawa?

Popularna królowa wnętrz, którą potocznie nazywamy Monsterą to w rzeczywistości Monstera Deliciosa, w Polsce znana pod nazwą Monstera Dziurawa. Jest pnączem, które rośnie w lasach tropikalnych i dzięki swoim chwytliwym korzeniom oplata drzewa. Należy do rodziny obrazkowatych Araceae. To jedna z większych roślin domowych, które mamy w swoich domach, ale prawdziwe swoje możliwości pokazuje w środowisku naturalnym, gdzie osiąga wysokości ponad 10 m.

Monstera dziurawa - Jak uprawiać? Wymagania i pielęgnacja
Monstera dziurawa – Jak uprawiać? Wymagania i pielęgnacja

Co z tymi dziurami?

Często dostaję od Was pytania, czy Wasza Monstera na pewno jest Monsterą, bo nie ma dziurawych liści. Młode sadzonki Monstery początkowo mają pełne liście o sercowatym kształcie. Z czasem każdy kolejny liść staje się coraz większy, a później pojawiają się na nim pojedyncze pęknięcia. Gdy pęknięć jest już dużo wewnątrz liścia pojawiają się dziury. Liście rozwijają się już z pęknięciami. Nie oczekujcie od pełnego liścia, że z czasem pęknie. Pełne liście na zawsze zostaną pełne. Przyjmuje się, że jeśli roślina będzie miała odpowiednie warunki to 4-5 liść z pojedynczej sadzonki powinien mieć już pęknięcia. Nie podam Ci przepisu na duże popękane liście. Podpowiem Ci jednak co warto zrobić, aby szanse by pojawiły się one najszybciej były największe. Ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja Monstery, ale przed wszystkim stanowisko w Twoim domu.

Pielęgnacja Monstery Dziurawej

Monstera należy do dużych roślin. Rośnie szybko, ale jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio może stać się prawdziwym potworem w naszym domu nad którym z czasem coraz trudniej będzie nam zapanować. Kupując monsterę w doniczce znajdujemy często kilka sadzonek. Często są one małe i wyglądają niepozornie, ale z czasem mocno urosną. Jeśli dasz im takie same warunki do wzrostu odwdzięczą Ci się w przyszłości. Sadzonki warto rozsadzić do pojedynczych doniczek, dzięki czemu każda z nich będzie mogła spokojnie rosnąć. Sadzonki nie będą musiały konkurować ze sobą o wodę i składniki odżywcze. Będą lepiej doświetlone, bo inne sadzonki nie będą im odbierały światła. Łatwiej będzie Ci je w przyszłości prowadzić i utrzymać zwartą formę monstery. Przy przesadzaniu warto włożyć do doniczki palik lub drabinkę, dzięki, której Monstera będzie mogła się spinać, a dzięki której Ty będzie mogła lepiej zapanować nad jej wyglądem. Nigdy nie przesadzać Monstery do zbyt dużej donicy, bo wtedy zamiast wielkich liści możesz doczekać się wielkich korzeni.

Podlewanie

Podlewając Monsterę zawsze pamiętaj, że jest ona rośliną tropikalną, która zdecydowanie nie lubi stać w wodzie i być przelewana. Monstera lubi wilgotne powietrze, ale na pewno nie przepada za błotem w doniczce. Podlewaj Monsterę odstaną wodą w temperaturze pokojowej co 1-2 tygodnie – wtedy, kiedy jej ziemia będzie sucha. Ja przed podlaniem zawsze sprawdzam zawsze palcem czy ziemia wewnątrz doniczki też jest sucha czy jeszcze mokra.

Dziurawe liście Monstery dziurawej
Dziurawe liście Monstery dziurawej

Stanowisko w Twoim domu

Monstera nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Poradzi sobie nawet w ciemnym kącie pokoju. Poradzi, ale nie jest to najlepsze dla niej stanowisko. Najlepiej rośnie w jasnym miejscu, gdzie słońce nie dociera bezpośrednio. W takim miejscu zwiększają się jej szanse na szybsze pojawienie się pękniętych liści. Gdy postawisz ją bezpośrednio na słońcu jej liście poparzą się – staną się jasne i żółte od słońca. Monstera pokaże Ci czy ma odpowiednie stanowisko. Jeśli jej kolejne liście będą pojawiały się wysoko na wydłużonych pędach to znaczyć, że szukają światła i lepiej przestawić je w nieco jaśniejsze stanowisko. Jeśli Twoja Monstera ma bardzo dużo liści, a one ciągle są pełne to również pomyśl o jaśniejszym stanowisku.

Monstera dziurawa najlepiej rośnie w jasnym stanowisku
Monstera dziurawa najlepiej rośnie w jasnym stanowisku

Pielęgnacja liści

Monstera ma duże liście. Nieuniknione jest to, że z czasem pojawi się na nich kurz. Do pielęgnacji liści nie polecam środków nabłyszczający, bo często zatykają one pory rośliny i powodują pojawienie się choroby grzybowej. Liście Monstery można umyć bezpośrednio pod prysznicem (delikatnym strumieniem wody w temperaturze pokojowej), wtedy należy uważać żeby nie polać rozwijających się liści, bo to może spowodować ich gnicie (rozwijające się liście można zakryć na czas kąpieli woreczkiem). Ja czyszczę liście myjąc je wodą z dodatkiem oleju neem i naturalnego płynu do naczyń. Zwilżam miękką szmatkę i delikatnie wycieram je od góry, drugą ręką podtrzymując liść od spodu. Ten sposób sprawia, że liście są delikatnie nabłyszczone. Liście warto czyścić nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim, dlatego, że to właśnie liście odpowiadają za fotosyntezę, wymianę gazową. Poprzez liście roślina pozbywa się również nadmiaru wody. Brudny, zakurzony liść to również świetne środowisko dla rozwoju chorób i szkodników. Brudne liście nie będą skutecznie pochłaniać toksyn z powietrza i oddawać tlenu. W naturalnych warunkach liście czyszczą się na wietrze i podczas deszczu. W domu musimy im w tym pomóc.

Ziemia dla Monstery

Monsterę można uprawiać w różnym podłożu. Amatorzy wybierają ziemię uniwersalną. Ci bardziej zaawansowani tworzą bigosy (mieszankę ziemi). Ja uprawiam Monsterę w różnych mieszankach i wiem, że najważniejsze jest żeby zadbać o to, aby ziemia Monstery była przepuszczalna i luźna, a dno doniczki miało odpowiedni drenaż i otwory, dzięki, którym z doniczki będzie mógł wydostać się nadmiar wody. Możesz posadzić ja w ziemi uniwersalnej, ale pamiętaj, aby odpowiednio ją rozluźnić np. perlitem. Na dole doniczki stwórz drenaż z keramzytu i zadbaj o to, aby doniczka miała duże otwory na dnie, które umożliwią wypłynięcie nadmiaru wody.

Nawozy

Monsterę należy nawozić nawozem do roślin zielonych zwłaszcza od marca do sierpnia.

Najczęstsze szkodniki

Monsterę najczęściej atakują wciornastki. To małe owady żywiące się głównie sokami i tkankami roślin. Na roślinie występują w postaci jasnych lekko pomarańczowych przecinków (larwy) lub małych czarnych owadów – dorosłych osobników. Potrafią niestety bardzo szybko wyrządzić szkodę na roślinie. Liście, na których żerują stają się żółte. Wciornastki łatwo jest jednak przeoczyć, bo ich larwy często wylęgają się pomiędzy pędami rośliny. Można walczyć z nimi na różne sposoby. Na początku najlepiej jest umyć dobrze całą roślinę – do mycia liści warto wykorzystać olej neem. Z naturalnych środków można zastosować środek Agricolle, czyli roztwór wodny wielocukrów – niestety z jego pomocą nie udało mi się ich nigdy pokonać. Z naturalnych sposobów warto zaprosić do swojego domu roztocza swirski, które zjadają wciornastki i skutecznie sobie z nimi radzą. Jeśli naturalne środki nie zdają rezultatów to wtedy stosuję Polysect lub Mospilan.

Najczęstsze problemy

Najczęstszą chorobą Monstery dziurawej jest choroba grzybowa, która często jest skutkiem przelewania rośliny. Objawami są charakterystyczne czarne plamy z żółtym obrzeżem pojawiające się na liściach. Jeśli nim z nimi nie zrobimy grzyb zaatakuje całą roślinę. Jak pomóc roślinie? Najlepiej zastosować oprysk i podlanie środkiem grzybobójczym (np. Topsinem). Liście najbardziej zaatakowane najlepiej jest usunąć. Monstera nie jest wielkim pijakiem i zdecydowanie woli mniej wody niż zbyt wiele. Inne zmiany na liściach mogą oznaczać:

  • liście żółkną, a później brunatnieją – przelanie.
  • czarne plamy bez żółtej obwódki – Monstera ma zbyt zimno, lub była transportowana w zimnych warunkach,
  • liście bledną i tracą kolor – zbyt silne nasłonecznienie.
Liść Monstery z przebarwieniami od słońca
Liść Monstery z przebarwieniami od słońca

Jak rozmnażać monsterę?

Monsterę można łatwo ukorzenić w wodzie lub w ziemi. Pomocne w tym będą korzenie napowietrzne, które roślina tworzy. Możesz odciąć sadzonkę wierzchołkową pod oczkiem – tak, aby miała najlepiej 1-2 liście. I wsadzić ją do wody. Taką ukorzeniająca się sadzonkę ustaw w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Monsterę można ukorzeniać również z bezlistnego fragmentu pędu tzw. ogryzka. Ukorzenić może się również sam liść Monstery.

Jaką monsterę kupić?

Przede wszystkim zdrową! O tym na co zwracać uwagę kupując rośliny domowe pisałam Ci już tutaj. Wybór należy do Ciebie czy wolisz wybrać dużą czy małą roślinę. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. W przypadku młodej rośliny możesz od samego początku prowadzić ja tak jak chcesz i masz większy wpływ na jej wygląd w przyszłości. W przypadku dużej rośliny z dziurawymi liśćmi nie musisz czekać na dziury, bo wiesz, że pojawią się one na kolejnych liściach.

Ciekawostki

  • Monstera kwitnie. Tworzy nawet owoce, które w smaku podobne są do ananasa. Niestety w domowych warunkach nie zakwitnie. Polecam jednak wycieczkę wczesną wiosną do palmiarni. Można podziwiać kwitnące Monstery w pełnej okazałości.
  • Monstera płacze? Tak jak wiele roślin z jej rodziny. Jej krople to nic innego jak gutacja.
  • Monstera dziurawa z białymi liśćmi to roślina kolekcjonerska, która cieszy oko swoim wyglądem, ale niekoniecznie ceną.
Monstera dziurawa

Mam dla Ciebie coś jeszcze!

Roślinny planer, który pomoże Ci jeszcze lepiej zadbać o Twoje rośliny. Dzięki niemu już nigdy nie zapomnisz o podlewaniu i nawożeniu. Poznaj mój roślinny planer, w którym znajdziesz 18 plików do druku!

Planer roślinny do druku!
Planer roślinny do druku!

Podobają Ci się moje rośliny? Dołącz do mnie na Instagramie tam odkryjesz jeszcze więcej roślin z mojej domowej dżungli, w której jest ponad 70 roślin ❤

Miłego dnia!

Klaudia

Bądź na bieżąco!

  • obserwuj mnie na Instagramie i zobacz nasze codzienne życie ♥,
  • polub mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów i grafik! ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Becia
    30 września 2020

    Monstera to mój ulubiony kwiat <3 niestety nie mam do niego szczęścia… Kupiłam raz piękną w Biedronce, ale po czasie okazało się, że ma robaki i musiałam ją wyrzucić…

    • Klaudia
      1 października 2020

      Gdy na roślinie pojawiają się szkodniki nie trzeba jej od razu wyrzucać. Większość szkodników można zwalczyć.

  • Becia
    27 stycznia 2021

    Bardziej bałam się, że zarazi inne rośliny w pobliżu 🙁 a nie wyglądała już zbyt dobrze…

    • Klaudia
      27 stycznia 2021

      Tak to może być problem. Ja każdą roślinę, którą kupuję trzymam w kwarantannie z dala od innych roślin. Jeśli zobaczę jakieś szkodniki też je oddzielam. Choć czasem w praktyce trudno na tym zapanować. O ile niektóre szkodniki nie tak łatwo przenoszą się na inne rośliny to wciornastki nawet nie wiadomo kiedy i są już na wielu roślinach.

  • Aga
    14 października 2021

    Super stronka!

Poprzedni
Nauka, eksperymenty i emocje! Nowości w biblioteczce mojego starszaka
Monstera dziurawa – Jak uprawiać? Wymagania i pielęgnacja