Bardzo lubię książki z serii Self-Regulation. To już 3 część, która właśnie trafiła do naszej biblioteczki. Dwie poprzednie poświęcone były emocjom i uczuciom. Ta pokazuje dzieciom, że nasz świat jest pełen różnic i każdy z nas jest inny. Różnimy się od siebie nie tylko wyglądem, czy kolorem skóry, ale także zachowaniem.
Mamy inne przyzwyczajenia, nawyki. Różnorodność wymaga empatii i zrozumienia z obu stron. Nie zawsze wynika ona z innego wyglądu. Często jest spowodowana chorobą czy zaburzeniami. W takich momentach zaakceptowanie i zrozumienie innego zachowania bywa dla dzieci trudne. Nie zawsze rozumieją czemu ktoś tak się zachowuje.
W książce znajdziecie opowiadania o Kubie i Lence. Są przedszkolakami, którzy razem z przyjaciółmi znajdą się w różnych sytuacjach, które pokażą że każdy z nas różni się od innych. Różnice między dziećmi wynikają z temperamentu, etapu rozwoju, upodobań, sytuacji zdrowotnej czy rodzinnej. Często wywołują one emocje – nie zawsze pozytywne, ale jest to naturalne. Warto rozmawiać z dziećmi i pomóc im zrozumieć te różnice. Można spróbować pokazać dziecku perspektywę drugiej strony, bo każdy z nas chce być akceptowany i szanowany. Opowiadania poświęcone są zaburzeniom ze spektrum autyzmu, wyzwaniom w obszarze integracji zmysłów, oswajaniu z lękiem, mutyzmem wybiórczym, konfliktach między rodzeństwem i poczuciu odmienności.
W książce nie zabrakło również wskazówek dla dorosłych – rodziców czy opiekunów, które tworzone były we współpracy z psycholożką dziecięcą.
Książkę Jak się lubić w świecie pełnym różnic możesz kupić tutaj.
Miłego czytania!
Klaudia
Pomocny tekst?
Polub go lub poleć innym!
Daj znać co o nim myślisz. Dodaj poniżej swój komentarz.
Dziękuję! ♥
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Znak. Wpis zawiera linki afiliacyjne.
Dodaj komentarz